Ղազախստանի նախագահը հաստատել է մայրաքաղաքը Նուր-Սուլթան վերանվանելու որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը ստորագրել է օրենքը, որը վերաբերում է հանրապետության մայրաքաղաքի վերանվանմանը ` Նուր-Սուլթան:  Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, այս մասին հաղորդում է պետության ղեկավարի մամլո ծառայությունը:
Տոկաեւը մարտի 20-ին նախագահի երդման արարողությունից անմիջապես հետո ձեռնամուխ է եղել մայրաքաղաք Աստանան «Նուր-Սուլթան վերանվանելու նախաձեռնությանը: Նա նաեւ առաջարկել է հավերժացնել Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի անունը `քաղաքի կենտրոնական փողոցներից մեկը կոչելով նրա անունով: Նույն օրը խորհրդարանը պալատների համատեղ նիստում ընդունել է Սահմանադրության փոփոխությունը՝ Աստանան վերանվանելու մասին օրենքը:
Ավելի վաղ՝ Աստանայում եւ Ալմաթիում տեղի են ունեցել մայրաքաղաքի վերանվանումից դժգոհողների  ինքնաբուխ հանրահավաքներ: Ականատեսների խոսքերով, Աստանայում ձերբակալվել է շուրջ 60 մարդ, իսկ Ալմաթիում, մոտ 20: Այս քաղաքներում ոստիկանության ստորաբաժանումները չեն մեկնաբանում ձերբակալությունները:

Президент Казахстана утвердил переименование столицы в Нур-Султан
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписал закон о внесении изменений в Конституцию страны, касающийся переименования столицы республики в Нур-Султан, как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Токаев выступил с инициативой переименовать столицу Астану в Нур-Султан вскоре после принятия президентской присяги 20 марта. Он также предложил увековечить имя первого президента Казахстана Нурсултана Назарбаева в названии центральных улиц городов. В тот же день парламент на совместном заседании палат принял закон о внесении поправки в Конституцию о переименовании Астаны.
В четверг и пятницу в Астане и Алма-Ате прошли стихийные митинги несогласных с переименованием столицы. По данным очевидцев, в Астане были задержаны порядка 60 человек, в Алма-Ате - около 20. В департаментах полиции этих городов информацию о задержаниях не комментируют.