Հայ բժիշկները հոգատար են ՀՀ սահմանը հատած Էլվին Հիբրագիմովի նկատմամբ. նրան է այցելել Ադրբեջանում դատապարտված Կարեն Ղազարյանի հայրը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված և հետագայում 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանի հայրը` Արմեն Ղազարյանը, մարտի 22-ին այցելել է մարտի 16-ին ՀՀ պետական սահմանը խախտած, Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Էլվին Արիֆ օղլու Հիբրագիմովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովից, ադրբեջանցի սահմանախախտի հետ զրույցում Արմեն Ղազարյանը հետաքրքրվել է նրա առողջական և բարոյահոգեբանական վիճակով: Էլվին Արիֆ օղլու Հիբրագիմովը Կարեն Ղազարյանի հորը պատմել է իր պահպանման վայրի պայմանների, իրեն տրամադրված պատշաճ բուժօգնության մասին՝ տեղեկացնելով, որ հայ բժիշկները հոգատար վերաբերմունք են ցուցաբերել իր նկատմամբ:
Զրույցի ընթացքում Կարեն Ղազարյանի հայրը Էլվին Հիբրագիմովին է պատմել Կարենի պատմությունը, ով նույն կերպ մեկ տարի առաջ մոլորվել և հայտնվել էր Ադրբեջանի իրավազորության ներքո, սակայն ադրբեջանական իշխանությունների կողմից անարդարացիորեն դատապարտվել է ազատազրկման շինծու մեղադրանքների հիման վրա:

Armenian doctors are careful towards Azerbaijani border crosser Elvin Hibragimov – father of Karen Ghazaryan who shares the same fate in Azerbaijan, visits him
Armenian doctors are careful towards Azerbaijani border crosser Elvin Hibragimov – father of
Karen Ghazaryan who shares the same fate in Azerbaijan, visits him
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. The father of Karen Ghazaryan, who found himself in the Azerbaijani territory and was later convicted to 20 years of imprisonment,  Armen Ghazaryan visited on March 22 Azerbaijani citizen Elvin Arif Oglu Hibragimov, who crossed the Armenian border on March 16.
As ARMENPRESS was informed from the State Commission on Prisoners of War Hostages and Missing Persons of the Republic of Armenia, during the conversation with the Azerbaijani trespasser Armen Ghazaryan inquired about his health and psychological state. Elvin Arif Oglu Hibragimov told Karen Ghazaryan’s father about the conditions of the place of his detention and the appropriate medical treatment he received, noting that the Armenian doctors are careful towards him.
During the conversation Karen Ghazaryan’s father told Elvin  Hibragimov the story of his son, who in the same way lost the way a year ago and appeared in Azerbaijan, but was convicted by Azerbaijani authorities unlawfully based on false accusations.