ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանը ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է ԱՄՆ- ի աջակցությունը Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Լին Թրեյսինն կառավարությունում, շնորհավորել նրան նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ դիվանագիտական առաքելության մեջ: Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը մեծապես կարևորում է ԱՄՆ-ի հետ գործընկերության շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը, այդ թվում՝ քաղաքական և տնտեսական ոլորտներում: Գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը հաստատակամորեն շարժվում է ժողովրդավարության զարգացման ու ամրապնդման, կոռուպցիայի, մենաշնորհների դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և խոսքի ազատության  ուղղությամբ ու կարևոր համարել նշված ոլորտներում ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությունն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Լին Թրեյսին նշել է, որ իր համար պատիվ է հանդիպել վարչապետ Փաշինյանին, և վերահաստատել ԱՄՆ-ի ամուր աջակցության հանձնառությունն ինքնիշխան Հայաստանին՝ ժողովրդավարական օրակարգի, հակակոռուպցիոն ջանքերի, տնտեսական ու տարածաշրջանային, ինչպես նաև միջազգային անվտանգության խնդիրների շուրջ շարունակական  համագործակցության հարցերում:  Լին Թրեյսին վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում կներդնի անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու նաև երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը և Լին Թրեյսին մտքեր են փոխանակել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման և տարածաշրջանային նշանակության այլ թեմաների շուրջ

Newly appointed U.S. Ambassador reaffirms U.S. support to Armenia in a meeting with Pashinyan
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received newly appointed Ambassador of the USA to Armenia Lynne Tracy.
ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan welcomed Lynne Tracy, congratulated her on the appointment and wished her success in the diplomatic mission. The PM emphasized that the Armenian Government highlights the continuous development and expansion of partnership with the USA, including in political and economic spheres. The Head of the Executive noted that Armenia confidently moves in the direction of development and strengthening of democracy, fight against corruption and monopolies, protection of human rights and freedom of speech and underlined the cooperation with the USA in the mentioned direction.
Thankful for the warm welcome, Lynne Tracy said she was honored to meet with Prime Minister Pashinyan and reaffirmed the U.S. Government’s strong commitment to assisting sovereign Armenia in implementing its democratic agenda and anti-corruption efforts, dealing with economic and regional bottlenecks, as well as in matters of international security. The U.S. Ambassador assured that during her tenure she would make all necessary efforts to promote the development of bilateral economic cooperation.
During the meeting, the parties discussed a number of issues on the agenda of the Armenian-American relations. Nikol Pashinyan and Lynne Tracy exchanged views on the Nagorno-Karabakh conflict settlement process and other regional issues of mutual interest.