ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանը ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է ԱՄՆ- ի աջակցությունը Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Լին Թրեյսինն կառավարությունում, շնորհավորել նրան նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ դիվանագիտական առաքելության մեջ: Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը մեծապես կարևորում է ԱՄՆ-ի հետ գործընկերության շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը, այդ թվում՝ քաղաքական և տնտեսական ոլորտներում: Գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը հաստատակամորեն շարժվում է ժողովրդավարության զարգացման ու ամրապնդման, կոռուպցիայի, մենաշնորհների դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և խոսքի ազատության  ուղղությամբ ու կարևոր համարել նշված ոլորտներում ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությունն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Լին Թրեյսին նշել է, որ իր համար պատիվ է հանդիպել վարչապետ Փաշինյանին, և վերահաստատել ԱՄՆ-ի ամուր աջակցության հանձնառությունն ինքնիշխան Հայաստանին՝ ժողովրդավարական օրակարգի, հակակոռուպցիոն ջանքերի, տնտեսական ու տարածաշրջանային, ինչպես նաև միջազգային անվտանգության խնդիրների շուրջ շարունակական  համագործակցության հարցերում:  Լին Թրեյսին վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում կներդնի անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու նաև երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը և Լին Թրեյսին մտքեր են փոխանակել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման և տարածաշրջանային նշանակության այլ թեմաների շուրջ

Никол Пашинян принял посла США Линн Трейси
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Соединенных Штатов Америки в Армении Линн Трейси.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян приветствовал госпожу Трейси в правительстве, поздравил ее с назначением на должность и пожелал успехов в дипломатической миссии.  Премьер-министр подчеркнул, что правительство Армении придает важное значение последовательному развитию и расширению партнерства с США, в том числе в политической и экономической сфере. Глава правительства подчеркнул, что Армения решительно движется по пути развития и укрепления демократии, борьбы с коррупцией и монополиями, защиты прав человека и свободы слова, и отметил важность сотрудничества и реализации совместных проектов с США в отмеченных сферах.
Выразив благодарность за теплый прием, Линн Трейси отметила, что для нее является честью встретиться с премьер-министром Пашиняном и подтвердить приверженность США поддержке суверенной Армении в вопросах демократической повестки, борьбы против коррупции, решении экономических и региональных проблем, а также продолжительного сотрудничества в сфере международной безопасности. Госпожа Трейси заверила, что приложит все необходимые усилия для содействия развитию двустороннего экономического сотрудничества.
В ходе встречи собеседники обсудили ряд вопросов повестки армяно-американских отношений. Никол Пашинян и Линн Трейси также обменялись мнениями по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и другим региональным вопросам.