ԱՀԿ-ի փորձագետը հանձնարարականներ Է տվել հեղուկի օրական նորմայի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ջուրն ավելի լավ Է խմել ծարավելիս ամբողջ օրվա ընթացքում, բայց օրական նորմայի միանգամյա գործածումը կրիտիկական չԷ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել Է ջրի, հիգիենայի եւ առողջության հարցերով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) համակարգող Բրյուս Գորդոնը Ջրային պաշարների համաշխարհային օրվա նախօրյակին, որը նշվում Է մարտի 22-ին:
«Այսպես կոչված «ջրով թունավորման» դեպքերը չափազանց հազվադեպ են: Դրա համար պետք Է խմել միանգայից 3 – 4 լիտր կամ ավելի ջուր: Ըստ որում ջուր օգտագործելու ժամանակ ձեր օրգանիզմում պետք Է աղի շատ ցածր մակարդակ լինի: Այդ տարբեկակով դա շատ վտանգավոր Է»,- ասել Է նա:
Փորձագետի կարծիքով՝ սարսափելի չԷ, եթե դուք ձեր օրվա նորման խմել եք միանգամից, բաց ավելի լավ Է խմել օրվա ընացքում քիչ-քիչ, երբ ծարավ եք զգում:

Эксперт ВОЗ дал рекомендации о дневной норме жидкости
Пить воду лучше по мере появления жажды в течение всего дня, но и единовременное употребление дневной нормы жидкости не критично. Как передает Арменпресс, об этом заявил в интервью РИА Новости координатор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) по воде, гигиене и здоровью Брюс Гордон накануне Всемирного дня водных ресурсов, который отмечается 22 марта.
"Случаи так называемого "отравления водой" крайне редки. Для этого надо выпить 3-4 или даже больше литров сразу. При этом во время употребления воды у вас в организме должен быть очень низкий уровень соли. В таком варианте это очень опасно", - сказал он.
По мнению эксперта, не страшно, если вы выпили свою дневную норму воды сразу, но лучше пить понемногу в течение дня, когда испытываете жажду.