Տիգրան Խաչատրյանը շվեյցարական պատվիրակության հետ քննարկել է համագործակցության հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Շվեյցարիայի համագործակցության և զարգացման ծրագրի տարածաշրջանային փոխտնօրեն Վերներ Թութին և Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ստեֆանո Լազարետտոյին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Ստեֆանո Լազարետտոն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի կառավարության նոր ծրագիրը բավականին խոստումնալից և ոգեշնչող է։ Դեսպանի խոսքով,  Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունների՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի և բաց տնտեսական միջավայրի շնորհիվ շվեյցարացի գործարարների շրջանում հետաքրքրվածություն է նկատվում․ նրանք դեսպանին հարցնում են՝ արդյո՞ք իսկական ժամանակն է այստեղ գործունեություն սկսելու և ստանում են դրական պատասխան։ Դեսպանը կարևորել է ներդրողների հետ տարվող անհատական և թափանցիկ աշխատանքը։
Վերներ Թութը նախարարի հետ զրույցում նշել է, որ իրենք ոգևորված են համագործակցելու Հայաստանի կառավարության հետ մի շարք ուղղություններով։ Նա նախարարին է ներկայացրել Շվեյցարիայի համագործակցության և զարգացման ծրագրի գործունեությունը Հայաստանում՝ մասնավորապես անդրադառնալով գյուղատնտեսության և տարածքային կառավարման ոլորտում իրականացվող ծրագրերին։ Ծրագրի տարածաշրջանային փոխտնօրենը նշել է կազմակերպության համար առաջնահերթություն հանդիսացող նպատակները և Հայաստանի կառավարության հետ համագործակցության հնարավորությունները։
Կողմերը քննարկել են տնտեսական աճի ներառականությանն, ինչպես նաև տարածքների տնտեսական զարգացմանն առնչվող հարցեր։

Тигран Хачатрян обсудил со швейцарской делегацией возможности сотрудничества
Министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян принял Регионального заместителя директора программы сотрудничества и развития Швейцарии Вернера Тута и Чрезвычайного и полномочного посла Швейцарии в Армении Стефано Лазаретто.
Как сообщили «Арменпресс» в Управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономического развития и инвестиций Армении, Стефано Лазаретто отметил, что новая программа правительства Армении довольно многообещающая и вдохновляющая. По словам посла, благодаря изменениям в Армении, борьбе с коррупцией и открытой экономической среде среди швейцарских бизнесменов наблюдается заинтересованность. Они спрашивают посла, пришло ли время начать здесь деятельность и получают положительный ответ. Посол отметил важность индивидуальной и прозрачной работы с инвесторами.
Вернер Тут в беседе с министром отметил, что они воодушевлены сотрудничеством с правительством Армении по ряду направлений. Он представил министру деятельность Программы сотрудничества и развития Швейцарии в Армении, в частности, коснувшись программ, осуществляемых в сфере сельского хозяйства и территориального управления. Региональный заместитель директора программы отметил приоритетные для организации цели и возможности сотрудничества с правительством Армении.
Стороны обсудили инклюзивность экономического роста, а также вопросы экономического развития территорий.