Որքան կշահի ՀՀ քաղաքացին ԵԱՏՄ տարածքում ռոումինգի չեղարկման դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը մարտի 21-ին հայտարարել է ԵԱՏՄ երկրներում ռոումինգի հնարավոր չեղարկման մասին: «Արմենպրես»-ը փորձել է պարզել, թե ռոումինգի հնարավոր չեղարկումից հետո որքանով կշահի ՀՀ քաղաքացին:
«Յուքոմ» ընկերությունից մեզ տեղեկացրին, որ ԵԱՏՄ տարածքում ռոումինգն ամենացածր գինն ունի Ռուսաստանի Դաշնությունում: Այստեղ ամենամատչելի օպերատորը «Մեգաֆոնն» է, որի դեպքում մուտքային և ելքային զանգերը Ռուսաստան մեկնած բաժանորդի համար կարժենան 29 դրամ: Ինտերնետի մեկ մեգաբայթը կարժենա 5 դրամ, իսկ Ռուսաստանի այլ ցանցեր զանգերը՝ 59 դրամ: «Հայաստանի այլ ցանցեր զանգահարելու համար բաժանորդը ստիպված կլինի րոպեի համար վճարել 120 դրամ»,-տեղեկացրին ընկերությունից:
Ի տարբերություն Ռուսաստանի՝ ԵԱՏՄ մյուս երեք երկրներում՝ Բելառուսում, Ղազախստանում և Ղրղզստանում մուտքային, ելքային զանգերն արժեն 250 դրամ, մինչդեռ միջազգային ելքային զանգերը բաժանորդից մեկ րոպեի համար կգանձեն 2200 դրամ: Մեկ հաղորդագրության արժեքը 100 դրամ է:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունից տեղեկացրին, որ Ռուսաստանում գտնվելիս ՄՏՍ-ին միանալու դեպքում Ռուսաստանի տարածքում զանգը կարժենա 25 դրամ, դեպի Հայաստան զանգերը րոպեում 25 դրամ, այլ ցանցեր զանգելու դեպքում՝ 50 դրամ: «Մեկ հաղորդագրության համար, ինչպես նաև մեկ մեգաբայթ ինտերնետի համար բաժանորդը կվճարի 9 դրամ»,-տեղեկացրին ընկերությունից:
ԵԱՏՄ մյուս երեք երկրներում մուտքային և ելքային զանգերը բաժանորդի վրա կարժենան 180 դրամ, մեկ հաղորդագրությունը 60 դրամ, իսկ մեկ մեգաբայթ ինտերնետի համար բաժանորդը ստիպված կլինի վճարել 600 դրամ»,-տեղեկացրին ՄՏՍ-ից:
«Բիլայն» ընկերությունից տեղեկացրին, որ Ռուսաստանում, Ղազախստանում և Ղրղզստանում ելքային և մուտքային զանգերը կարժենան 24.99 դրամ: Այլ օպերատորներին զանգահարելու համար բաժանորդից կգանձվի 250 դրամ և բաժանորդը հնարավորություն կունենա 5 րոպե անվճար խոսելու: Վեցերորդ րոպեից բաժանորդից մեկ րոպե խոսելաժամանակի համար կգանձվի 50 դրամ:
Բելառուսի դեպքում սակագներն այլ են՝ դեպի Հայաստան զանգելու դեպքում բաժանորդից կգանձվի 250 դրամ՝ հինգ րոպե անվճար խոսելու հնարավորությամբ: Վեցերորդ րոպեից մեկ րոպե խոսելաժամանակի համար բաժանորդից կգանձվի 50 դրամ: Դեպի ԱՊՀ երկրներ մեկ րոպեի արժեքը 600 դրամ է, միջազգային զանգերը 1700 դրամ րոպեի համար, ինտերնետի մեկ մեգաբայթն արժե 250 դրամ, մեկ հաղորդագրությունը՝ 50 դրամ:

Сколько сэкономит гражданин Армении после возможной отмены роуминга на территории ЕАЭС
Председатель Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саргсян 21 марта заявил о возможной отмены роуминга на территории ЕАЭС. ИА «Арменпресс» попыталось выяснить, сколько может сэкономить гражданин Армении после возможной отмены роуминга.
В компании «Юком» нам сообщили, что на территории ЕАЭС самая низкая цена роуминга в Российской Федерации. Здесь самым доступным оператором является «Мегафон» - входящие и исходящие звонки в России стоят с 29 драмов. Один мегабайт интернета стоит 5 драмов, а звонки абонентам других российских операторов - 59 драмов. «Чтобы позвонить абонентам других армянских операторов, абонент должен будет заплатить 120 драм за минуту», - сказали в компании.
В отличие от России, в трех других странах-членах ЕАЭС - в Беларуси, Казахстане и Кыргызстане, входящие и исходящие звонки стоят 250 драмов, а международные исходящие звонки - 2200 драм за минуту. Стоимость одного сообщения - 100 драмов.
«ВиваСелл-МТС» сообщил, что в случае присоединения к МТС в России звонок в России будет стоить 25 драмов, звонки в Армению будут стоить 25 драмов в минуту, а звонки в другие сети - 50 драмов. «За одно сообщение, а также за один мегабайт интернет абонент заплатит 9 драмов», - сказали в компании.
“Входящие и исходящие звонки в три другие страны ЕАЭС стоят 180 драмов, одно сообщение - 60 драмов, а один мегабайт интернета - 600 драмов”, - сказали в МТС.
В компании Beeline сообщили, что исходящие и входящие звонки в Россию, Казахстан и Кыргызстан стоят 24,99 драмов. Звонки абонентам других операторов стоят 250 драм, и абонент сможет говорить бесплатно в течение 5 минут. С шестой минуты абонент будет платить 50 драмов за каждую минуту.
В случае с Беларусью тарифы иные: в случае звонка в Армению с абонента будет взиматься 250 драмов с возможностью бесплатного разговора в течение пяти минут. С шестой минуты абонент будет платить 50 драм за минуту. Цена за минуту для стран СНГ составляет 600 драмов, международных звонков - 1700 драмов, цена одного мегабайта интернета - 250 драмов, одного сообщения - 50 драмов.