Շվեդիան պատրաստ է երկկողմ համագործակցության պատուհան բացել Հայաստանի համար. Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Փիթեր Էրիքսոնի գլխավորած պատվիրակությանը
Շվեդիան պատրաստ է երկկողմ համագործակցության պատուհան բացել Հայաստանի
համար. Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Փիթեր Էրիքսոնի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության միջազգային համագործակցության զարգացման հարցերով նախարար Փիթեր Էրիքսոնի գլխավորած պատվիրակությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը նշել է, որ Շվեդիան Հայաստանի համար բարեկամ երկիր է, որի հաջողությունները մասնավորապես ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և սոցիալական պաշտպանության առումով օրինակելի են: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ներկայացրել է չորս հիմնական ոլորտները, որտեղ Կառավարությունը նախատեսում է իրականացնել բարեփոխումներ՝ տնտեսություն, ենթակառուցվածքներ, մարդկային կապիտալի զարգացում, մարդու իրավունքների պաշտպանություն և արդարադատություն: Ըստ փոխվարչապետի՝ իհարկե բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին կան մարտահրավերներ, բայց դրանց հնարավոր է դիմակայել Կառավարության առաջ քաշած գերագույն արժեքների ինստիտուցիոնալիզացման միջոցով:
Շվեդիայի Թագավորության միջազգային համագործակցության զարգացման հարցերով նախարար Փիթեր Էրիքսոնը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Շվեդիան պատրաստ է երկկողմ համագործակցության պատուհան բացել Հայաստանի համար: Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկկողմ համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա, որը պետք է իրացնել:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Հայաստանում իրականացվելիք տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին, հարկային բարեփոխումների տրամաբանությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող քաղաքականությանը, ինչպես նաև տնտեսության ոլորտում կանանց ներգրավվածությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Швеция готова открыть для Армении окно для двустороннего сотрудничества: Мгер Григорян принял делегацию во главе с Питером Эриксоном
Швеция готова открыть для Армении окно для двустороннего сотрудничества: Мгер
Григорян принял делегацию во главе с Питером Эриксоном
Вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян принял делегацию, возглавляемую министром по вопросам развития международного сотрудничества Королевства Швеции Питером Эриксоном. Как сообщили «Арменпресс» в офисе вице-премьера Армении Мгера Григоряна, приветствуя гостей, вице-премьер отметил, что Швеция является дружественной для Армении страной, успехи которой, в частности, в плане демократии, прав человека и социальной защиты являются образцовыми. Вице-премьер Мгер Григорян представил четыре основные сферы, где правительство планирует осуществить реформы: экономику, инфраструктуру, развитие человеческого капитала, защиту прав человека и правосудие. По словам вице-премьера, конечно, на пути осуществления реформ есть вызовы, но их можно преодолеть посредством институционализации высших ценностей, выдвинутых правительством.
Министр по вопросам развития международного сотрудничества Королевства Швеции Питер Эриксон, поблагодарив за прием, отметил, что Швеция готова открыть для Армении окно двустороннего сотрудничества.
Учстники встречи сошлись во мнении, что есть большой потенциал для развития двустороннего сотрудничества, который необходимо реализовать.
На встрече также был обсужден ряд вопросов, касающихся повестки экономических реформ в Армении, логики налоговых реформ, политики по борьбе с коррупцией, а также вовлеченности женщин в сферу экономики.