Լոնդոնում հնդիկ գործարարի են ձերբակալել ավելի քան 2 մլրդ դոլար գումարի մեքենայությունների մեղադրանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի ոստիկանությունը ձերբակալել Է հնդիկ գործարար Նիրավ Մոդիին, որը միջազգային հետախուզման մեջ Էր ավելի քան 2 մլրդ դոլար գումարի մեքենայությունների մեղադրանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 20-ին հայտնել Է The Times of India թերթը:
Նրա տվյալներով՝ ձերբակալությունը կատարվել Է Ինտերպոլի օրդերի հիման վրա: Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, այսօր Մոդին կկանգնի դատարանի առաջ: Նիրավ Մոդին հնդիկ միլիարդատեր Մեհուլ Չոքսիի զարմիկն Է: Նրանց երկուսի նկատմամբ Էլ Հետաքննությունների կենտրոնական բյուրոն հետախուզում Էր հայտարարել Փենջաբի ազգային բանկի աշխատակիցների հետ հանցավոր նախահամաձայնության գալու համար: Գործարարները բանկի ակտիվներից յուրացրել են 2 մլրդ դոլար, ինչից հետո մյուս ազգականների հետ փախել են Հնդկաստանից: 2018 թվականի դեկտեմբերին Ինտերպոլն այսպես կոչված կարմիր ծանուցում Էր հրապարակել նրանց ձերբակալելու վերաբերյալ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Лондоне задержали индийского бизнесмена по обвинению в махинациях на более чем $2 млрд
Британская полиция задержала индийского бизнесмена Нирава Моди, находившегося в международном розыске по обвинению в мошенничестве на сумму более чем $2 млрд. Об этом в среду сообщила газета The Times of India.
По ее данным, задержание произведено на основании ордера Интерпола. Как отмечает издание, сегодня Моди предстанет перед судом,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Нирав Моди - племянник индийского миллиардера Мехула Чокси. Оба они были объявлены в розыск индийским Центральным бюро расследований за сговор с сотрудниками Нацбанка Пенджаба. Бизнесмены присвоили себе $2 млрд из его активов, после чего вместе с другими родственниками бежали из Индии. В декабре 2018 года Интерпол издал так называемое красное уведомление об их аресте.