ՀԱՊԿ-ի նոր գլխավոր քարտուղարի թեկնածության վերաբերյալ փաստաթղթերն ուղարկվել են մասնակից երկրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Բելառուսից թեկնածուի համաձայնեցմանը վերաբերող բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերն ուղարկվել են կազմակերպության մասնակից երկրներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 20-ին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտնել Է ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վալերի Սեմերիկովը:
«Բելառուսի կողմից ներկայացված թեկնածության համաձայնեցման բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերը եւ որոշումների ընդունման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի նախագծերը դեռ 2018 թվականի դեկտեմբերին ուղարկվել են ՀԱՊԿ-ի երկրներ»,-ասել Է նա:
Սեմերիկովը նշել Է, թե, քանի որ կազմակերպության փաստաթղթերով որոշումների համաձայնեցման եւ ստորագրման ժամկետները կանոնակարգված չեն, հնարավոր չԷ ասել, թե երբ կհաստատվի նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակումը:
2018 թվականի նոյեմբերի 2-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը հանվել Է այդ պաշտոնից: Հայաստանը հայտարարել Է, որ այդ պաշտոնը պետք Է պահպանի մինչեւ իր լիազորությունների ժամկետի լրանալը: ՀԱՊԿ-ի մեջ մտնում են՝ Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը եւ Տաջիկստանը:

Документы о кандидатуре нового генерального секретаря ОДКБ направлены в страны- участницы
Все необходимые документы по согласованию кандидатуры от Белоруссии на пост генерального секретаря ОДКБ направлены в страны-участницы организации. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в среду в интервью ТАСС и.о. генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков.
"Все необходимые процедуры согласования кандидатуры, внесенной Белоруссией, и проекты документов, необходимых для принятия решений, еще в декабре 2018 года были направлены в страны ОДКБ", - сказал он.
Семериков отметил, что так как сроки согласования и подписания решений документами организации не регламентированы, то сказать, когда будет утверждено назначении нового генсекретаря, невозможно.
2 ноября 2018 года по инициативе армянской стороны бывший генсек организации Юрий Хачатуров был снят с этой должности. Армения заявляла, что должна сохранить этот пост до истечения срока ее полномочий.