Քասըմ-Ժոմարտ Տոկաեւն ստանձնեց Ղազախստանի նախագահի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատի նախկին նախագահ Քասըմ-Ժոմարտ Տոկաեւը մարտի 20-ին ստանձնել Է հանրապետության նախագահի պաշտոնը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Խորհրդարանի պալատների` մարտի 20-ին կայացած համատեղ նիստում Տոկաեւը նախագահի երդում Է տվել երկրի ժողովրդին: «Հանդիսավոր կերպով երդվում եմ հավատարմորեն ծառայել Ղազախստանի ժողովրդին»,- ասել Է Տոկաեւը: Նա Ղազախստանի նախագահ Է դարձել ընտրված նախագահի լիազորությունների մնացած ժամանակահատվածում, որը լրանում Է 2020 թվականի ապրիլին:
Մարտի 19-ին ազգի առաջնորդ Նուրսուլթան Նազարբաեւը, որը երկիրը ղեկավարել Է գրեթե 30 տարի, հայտարարել Է, որ մարտի 20-ից վայր Է դնում Ղազախստանի նախագահի իր լիազորությունները:
Սահմանադրության համաձայն՝ հանրապետության նախագահի լիազորություններն ընտրված նախագահի պաշտոնաթողության դեպքում Սենատի նախագահին են անցնում Ղազախստանի ժողովրդին նրա երդում տալու պահից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Kassym-Jomart Tokayev sworn in as Kazakhstan’s interim president
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. Kassym-Jomart Tokayev took the oath of office and assumed the post of Kazakhstan’s interim president on March 20 after the nation’s long-time leader Nursultan Nazarbayev announced his resignation on March 19, reports TASS.
“I solemnly swear to faithfully serve the people of Kazakhstan, to strictly observe the Constitution and the laws of the Republic of Kazakhstan, to guarantee the rights and freedoms of citizens, to fulfill in good faith great duties of the president of the Republic of Kazakhstan entrusted on me”, Tokayev told a joint meeting of the parliament’s houses.
Tokayev, 65, has served as Speaker of Kazakhstan’s upper house of parliament, the Senate, since September 2017.
President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev announced his resignation on March 19. “I made a decision to resign as president. This year marks the 30th anniversary of my term in office. People provided me a chance to be the first president of Kazakhstan”, Nursultan Nazarbayev said in a TV address.