ԵՄ-ն նոր առաջարկներ է սպասում Brexit-ի վերաբերյալ եւ կջանա համարժեք արձագանքել դրանց. Մերկել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը կփորձի համարժեք արձագանքել Brexit-ի վերաբերյալ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի նոր առաջարկություններին, հենց որ դրանք ստացվեն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 19-ին Բեռլինում հայտարարել Է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ հանդես գալով Global Solutions Summit հասարակական-քաղաքական համաժողովում:
«Տեսնենք, թե ինչ կասի Թերեզա Մեյը, որոնք են նրա ցանկությունները,-ասել Է նա:-Մենք կփորձենք դրանց արձագանքել: Բայց չԷ որ մենք ինքնուրույն չենք քննարկել այդ համաձայնագիրը, Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը համաձայնել Է դրան, այն լրացվել Է»: «Այդ կապակցությամբ մենք այժմ ուշադիր հետեւելու ենք, թե ինչպես կարձագանքի բրիտանական կառավարությունը»,-հավելել Է Մերկելը:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն պետք Է գործի «համարժեք եւ համատեղ»: «Անձամբ ես մինչեւ վերջին պահը՝ մինչեւ մարտի 29-ը, պայքարելու եմ Մեծ Բրիտանիայի կանոնակարգված դուրս գալու համար»,-ասել Է Գերմանիայի կանցլերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Меркель: ЕС ждет новых предложений по Brexit и постарается реагировать на них адекватно
Европейский союз попытается адекватно отреагировать на новые предложения от премьера Великобритании Терезы Мэй по поводу Brexit, как только они поступят. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявила во вторник в Берлине канцлер ФРГ Ангела Меркель, выступая на общественно-политическом форуме Global Solutions Summit.
"Посмотрим, что скажет Тереза Мэй, каковы ее желания, - сказала она. - Мы попытаемся отреагировать на это. Но ведь мы не сами по себе обсуждали это соглашение, правительство Великобритании с ним согласилось, оно было дополнено". "В этой связи мы теперь будем внимательно следить за тем, как отреагирует британское правительство", - добавила Меркель.
По ее словам, ЕС должен действовать "адекватно и совместно". "Лично я буду до последнего момента - до 29 марта - бороться за упорядоченный выход", - сказала Меркель.