50-ից ավելի երկրներ կարող են Էական վնաս հասցնել ԱՄՆ-ին. Պետդեպարտամենտ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի քաղաքական պլանավորման բաժնի տնօրեն Քիրոն Սքիները հայտարարել Է, որ 50-ից ավելի երկրներ կարող են վնաս հասցնել Միացյալ Նահանգներին: Մարտի 14-ին այս մասին նա պատմել Է Վաշինգտոնի Ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտությունների կենտրոնում, հաղորդվում Է հարթակի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սքիներն ունկնդիրներին կոչ Է արել խորհրդածել XX դարի վերջին Երկրագնդում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների շուրջը: Նրա խոսքով՝ նախկինում ԱՄՆ-ն անհանգստանում Էր միջազգային ասպարեզում սոսկ երկու խաղորդների պատճառով, որոնք կարող Էին վնաս հասցնել երկրին: «Չինաստանը միջուկային զենք ուներ, բայց նա ախոյան չԷր, քանի որ փորձում Էր շահել սառը պատերազմը՝ իրեն դրանից մի կողմ պահելով: Մենք այդ ժամանակ զբաղված Էինք ԽՍՀՄ-ի հետ մրցակցությամբ»,- հիշեցրել Է նա: Այսօրվա դրությամբ, Պետդեպարտամնտի բաժն տնօրենի խոսքով՝ 50-ից ավելի երկրներ կարող են Էական վնաս հասցնել Վաշինգտոնին եւ դրանով իսկ անհանգստություն են առաջացնում: Խոսքը վերաբերում Է ոչ միայն միջուկային հարվածին, նշել Է Սքիները: Նրա խոսքով՝ այլ պետություններ կարող են ԱՄՆ-ին վնասել կիբեռպատերազմի, տնտեսական պատերազմի, տեղեկատվական դիմակայության միջոցով:

Госдепартамент: более 50 стран могут нанести существенный урон США
Директор отдела политического планирования Госдепартамента Кирон Скиннер заявила, что более 50 стран могут нанести урон США. Об этом она рассказала в четверг, 14 марта, в вашингтонском Центре стратегических и международных исследований, сообщается на сайте площадки.
Скиннер призвала слушателей задуматься о геополитических изменениях в мире с конца XX века. По ее словам, раньше США беспокоились только из-за двух игроков на международной арене, способных нанести урон стране.
«У Китая было ядерное оружие, но он не был соперником, так как пытался выиграть холодную войну, держась от нее в стороне. Мы в это время были заняты соперничеством с СССР», — напомнила она,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
На сегодняшний день, по словам директора отдела Госдепа, более 50 стран могут нанести существенный урон Вашингтону, вызывая тем самым беспокойство. Речь идет не только о массивном ядерном ударе, заметила Скиннер. По ее словам, другие государства могут навредить США посредством кибервойны, экономической войны, информационного противостояния.