Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը հավանություն տվեց Brexit-ի հետաձգմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը քվեարկել Է Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու պաշտոնական ժամկետի փոխադրման վերաբերյալ կառավարության առաջարկության օգտին: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է BBC News-ը:
Համայնքների պալատի պատգամավորների մեծ մասը (412 մարդ) հանդես Է եկել Brexit-ի հետաձգման օգտին, դեմ Է քվեարկել 202 պատգամավոր: Եթե մինչեւ մարտի 20-ը խորհրդարանականները քվեարկեն Եվրամիության հետ համաձայնագրի օգտին, ապա Բրիտանիայի կառավարությունը պետք Է խնդրագիր ուղարկի Բրյուսել մինչեւ հունիսի 30-ը տեխնիկական հետաձգման մասին: Դրանից հետո փոփոխությունները պետք Է համաձայնեցվեն Միության 27 անդամ պետությունների հետ:
Սակայն այն դեպքում, եթե խորհրդարանականները մերժեն Brexit-ի շուրջը Մեյի գործարքը, ապա դրա օրը կփոխադրվի Էլ ավելի երկարատեւ ժամկետով, ինչը կհանգեցնի Մեծ Բրիտանիայի մասնակցությանը Եվրախորհրդարանի՝ մայիսին կայանալիք ընտրություններին:

Британский парламент одобрил отсрочку Brexit
Парламент Великобритании проголосовал за предложение правительства о переносе официальной даты выхода страны из Евросоюза. Об этом сообщает BBC News.
Большинство депутатов Палаты общин (412 человек) выступили за отсрочку Brexit, против проголосовали 202 депутата. Если до 20 марта парламентарии проголосуют за соглашение с ЕС, то британское правительство должно направить запрос Брюсселю о технической отсрочке до 30 июня. После этого согласовать изменения предстоит 27 странам-членам объединения,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Однако в случае если парламентарии отвергнут сделку Мэй по Brexit, то его дата будет перенесена на еще более длительный срок, что повлечет за собой участие Великобритании в европейских выборах в мае.