Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը հավանություն տվեց Brexit-ի հետաձգմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը քվեարկել Է Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու պաշտոնական ժամկետի փոխադրման վերաբերյալ կառավարության առաջարկության օգտին: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է BBC News-ը:
Համայնքների պալատի պատգամավորների մեծ մասը (412 մարդ) հանդես Է եկել Brexit-ի հետաձգման օգտին, դեմ Է քվեարկել 202 պատգամավոր: Եթե մինչեւ մարտի 20-ը խորհրդարանականները քվեարկեն Եվրամիության հետ համաձայնագրի օգտին, ապա Բրիտանիայի կառավարությունը պետք Է խնդրագիր ուղարկի Բրյուսել մինչեւ հունիսի 30-ը տեխնիկական հետաձգման մասին: Դրանից հետո փոփոխությունները պետք Է համաձայնեցվեն Միության 27 անդամ պետությունների հետ:
Սակայն այն դեպքում, եթե խորհրդարանականները մերժեն Brexit-ի շուրջը Մեյի գործարքը, ապա դրա օրը կփոխադրվի Էլ ավելի երկարատեւ ժամկետով, ինչը կհանգեցնի Մեծ Բրիտանիայի մասնակցությանը Եվրախորհրդարանի՝ մայիսին կայանալիք ընտրություններին:

UK parliament votes to seek delay to Brexit
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. The UK parliament on March 14 supported the government’s proposal to request Brussels to reschedule its official withdrawal from the European Union, due on March 29, to a later date, TASS reported.
During the vote which took place in the House of Commons on Thursday, 412 members of parliament supported delaying Brexit, 202 were against.
Earlier in the day, the parliament rejected an attempt to secure another referendum on Brexit by 334 “no” votes to 85 “yes” votes.
Now the British government is to request a so-called technical delay until June 30, if the House of Commons manages to pass the draft Brexit deal until March 20.
The European Commission said the UK parliamentary vote alone was not enough to secure the delay, and the decision on postponement must now gain approval from all 27 EU member states. It cited Article 50 of the Lisbon Treaty, which envisages extending the two-year withdrawal period, but only if the initiative gets a unanimous approval of the European Council.