«Ինտերպոլ»-ը Խաշոգջիի սպանության մեղադրանքով Սաուդյան Արաբիայի քսան քաղաքացու ձերբակալման օրդեր է տվել
«Ինտերպոլ»-ը Խաշոգջիի սպանության մեղադրանքով Սաուդյան Արաբիայի քսան
քաղաքացու ձերբակալման օրդեր է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի դատախազության պահանջով «Ինտերպոլ»-ը սաուդացի ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի սպանության մեղադրանքով Սաուդյան Արաբիայի քսան քաղաքացու ձերբակալման օրդեր է տվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Խաշոգջին, ով աշխատում էր ամերիկյան Washington Post պարբերականում և 2017 թվականից բնակվում էր Միացյալ Նահանգներում, Թուրքիայում անհետացել էր 2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ին՝ Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսարանի շենք մտնելուց հետո:
Սաուդյան Արաբիայի պետական լրատվամիջոցները հոկտեմբերի 20-ին տարածել էին գլխավոր դատախազության հայտարարությունն այն մասին, որ նախնական տվյալներով, Ջամալ Խաշոգջին մահացել է. նրա մահվան պատճառը եղել է հյուպատոսարանի աշխատակիցների հետ վեճը:
Ստամբուլի դատախազությունը հայտարարել է, որ Խաշոգջիի սպանությունը կանխամտածված է եղել, հյուպատոսարանում խեղդամահ արվելուց հետո նրա մարմինը մասնատվել և ոչնչացվել է: Թուրքիան Սաուդյան Արաբիայից պահանջում է հանձնել հանցանքի մեղավորներին ու հայտնել լրագրողի դիակի տեղը:
Սաուդյան Արաբիայի դատախազության հայտարարության համաձայն՝ Խաշոգջիի սպանության գործով ձերբակալված է 21 մարդ: Սպանության 5 ոչ անմիջական մասնակիցների համար դատախազությունը մահապատիժ է պահանջել:

Интерпол выдал ордер на арест 20 саудовцев по делу об убийстве Хашукджи
Интерпол выдал по запросу Турции международный ордер на арест двадцати подданных Саудовской Аравии по обвинению в убийстве оппозиционного саудовского журналиста Джамаля Хашукджи. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом передает телеканал NTV.
Сообщается, что ордер был выдан по запросу прокуратуры Стамбула.
Хашукджи, который работал обозревателем американской газеты Washington Post и с 2017 года проживал в США, пропал в Турции 2 октября прошлого года после того, как вошел в здание генконсульства Саудовской Аравии в Стамбуле. Государственные СМИ Саудовской Аравии в ночь на 20 октября распространили сообщение генпрокурора страны, что, по предварительным данным, Хашукджи мертв, к его гибели привела ссора с сотрудниками консульства.
Прокуратура Стамбула заявила, что убийство Хашукджи было преднамеренным, тело журналиста было расчленено и уничтожено после того, как он был задушен в генконсульстве. Турция требует от Саудовской Аравии выдачи виновных в преступлении, а также информации о местонахождении тела Хашукджи.
Согласно заявлению саудовской генпрокуратуры, по делу об убийстве Хашукджи задержан 21 человек. Для пяти непосредственных участников убийства прокуратура потребовала смертной казни.