ՀՀ վարչապետը «Ինդեքս Վենչուրս»-ի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Հայաստանում գործունեություն ծավալելու ծրագրերը
ՀՀ վարչապետը «Ինդեքս Վենչուրս»-ի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է
Հայաստանում գործունեություն ծավալելու ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Ինդեքս Վենչուրս» (Index Ventures) վենչուրային հիմնադրամի ներկայացուցիչներին՝ հիմնադիր Նինա Աչաջյանին, Մայք Վոլպիին և Դոմինիկ Վիդալին, ովքեր մինչ նշված հիմնադրամում ներգրավվելը՝ գործունեություն են ծավալել Cisco, Amazon, Yahoo և այլ հայտնի ընկերություններում: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հյուրերը վարչապետին են ներկայացրել «Ինդեքս Վենչուրս»-ի գործունեությունն ու Հայաստանի ստարտափերում ներդրումային նախագծեր իրականացնելու ուղղությամբ իրենց ծրագրերը: Մասնավորապես, նրանք նշել են, որ բարձր են գնահատում Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում տեղի ունեցող դրական զարգացումներն ու շահագրգռված են համագործակցության զարգացմամբ ու ընդլայնմամբ: Բացի տեխնոլոգիական և ինժեներական տարբեր ծրագրերի իրականացումից, «Ինդեքս Վենչուրս»-ի թիմը պատրաստվում է հայկական նորաստեղծ ընկերություններին ներկայացնել Սիլիկոնյան հովտում ներդրումներ ստանալու տարբերակները, տեխնոլոգիական ոլորտի միտումները:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Նինա Աչաջյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան և տեղական ընկերությունների հետ համագործակցության, ներդրումային ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ առկա նախաձեռնությունները: Վարչապետն ընդգծել է, որ ՏՏ ոլորտը համարվում է Հայաստանի կառավարության առաջնահերթություններից մեկը և գործադիրի նպատակն է ապագայում ունենալ տեխնոլոգիական տնտեսություն: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ կառավարությունը շահագրգռված է համագործակցել «Ինդեքս Վենչուրս»-ի վենչուրային հիմնադրամի հետ և քննարկել ներդրումային ծրագրերի կյանքի կոչմանն ուղղված առաջարկները: Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը հետևողական քայլեր է իրականացվում նաև բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավման ուղղությամբ:

Премьер-министр обсудил с представителями “Index Ventures” возможности начала деятельности фонда в Армении
Премьер-министр обсудил с представителями “Index Ventures” возможности начала
деятельности фонда в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял представителей венчурного фонда “Index Ventures” - основателя Нину Ачаджян, Майка Вольпи и Доминика Видаля, которые ранее работали в Cisco, Amazon, Yahoo и других известных компаниях. Во встрече также принял участие министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Акоп Аршакян.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, гости представили премьер-министру деятельность фонда “Index Ventures” и проекты по реализации инвестиционных проектов в стартапах Армении. В частности, они отметили, что высоко оценивают позитивные изменения в сфере информационных технологий в Армении и заинтересованы в развитии и расширении сотрудничества. Помимо реализации различных технологических и инженерных проектов, команда “Index Ventures” намерена представить новым армянским компаниям варианты получения инвестиций в Силиконовой долине, тенденции технологической сферы.
Никол Пашинян приветствовал визит делегации во главе с Ниной Ачаджян в Армению, а также инициативы сотрудничества с местными компаниями и реализации инвестиционных программ. Премьер-министр подчеркнул, что сфера информационных технологий является одним из приоритетов правительства Армении, и цель исполнительной власти - иметь в будущем технологическую экономику. Никол Пашинян добавил, что правительство заинтересовано в сотрудничестве с венчурным фондом “Index Ventures” и обсуждении предложений по реализации инвестиционных программ. Премьер-министр отметил, что правительство последовательно предпринимает шаги по улучшению предпринимательской среды.