ԵՄ-ն 1,5 մլրդ եվրո կտրամադրի Թուրքիայում ապաստանած սիրիացի փախստականներին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ն 1,5 մլրդ եվրո կտրամադրի Թուրքիայում ապաստանած սիրիացի փախստականներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 14-ին հայտարարել Է Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ Բրյուսելում ելույթ ունենալով Սիրիային նվիրված միջազգային դոնորական խորհրդաժողովի նախարարական մասում:
Բացի այդ, Եվրամիությունը 2019-2020 թվականներին 1 միլիարդ եվրոյից ավելի հումանիտար օգնություն կտրամադրի Սիրիայի ժողովրդին եւ սիրիացի փախստականներին:
«Ես հպարտ եմ հայտարարել, որ ԵՄ-ն ավելի քան 560 մլն եվրո կտրամադրի 2019 թվականին եւ նույնքան գումար Էլ 2020 թվականին: Դեռ ավելին, մենք մտադիր ենք այդ մակարդակը պահպանել նաեւ 2021 թվականին»,-ասել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЕС выделит €1,5 млрд сирийским беженцам в Турции
ЕС выделит €1,5 млрд сирийским беженцам в Турции. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявила в четверг глава дипломатии Евросоюза Федерика Могерини, выступая на министерской части международной донорской конференции по Сирии в Брюсселе.
Кроме того, Евросоюз выделит более €1 млрд гуманитарной помощи народу Сирии и сирийским беженцам на 2019-2020 годы.
"Я горда объявить, что ЕС выделит более 560 млн евро на 2019 год и такую же сумму на 2020 год. Более того, мы намерены сохранить этот уровень и в 2021 году", - сказала она.