ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը փակ քննարկում կանցկացնի արտգործնախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը փակ քննարկում կանցկացնի ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը` անդրադառնալով լրագրողների հարցին, թե կո՞ղմ են, արդյոք, որ Արցախի խնդրի կարգավորման հետ կապված խորհրդարանական լսումներ սկսվեն:
«Արտգործնախարարը մարտի 15-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում մասնակցելու է փակ քննարկման: Եթե ուզում ենք, որ խոսակցությունն անկաշկանդ լինի, շատ կարևոր է, որ նման նուրբ հարցերը փակ ռեժիմով քննարկվեն: Իսկ խորհրդարանական լսումն այլ գործիք է: Միգուցե մի օր էլ խորհրդարանական լսում անենք»,- ասաց Մարուքյանը:
Նա նշեց, որ խորհրդարանն ունի մի շարք գործիքներ` լսումներ, փակ հանդիպումներ, հարց ու պատասխաններ, գրավոր հարցումներ: Հիմա խորհրդարանականները որոշում են, թե ինչպես պետք է օգտագործել այդ գործիքը: «Այս փուլում արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնել է հանդիպում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի հետ: Միգուցե այդ հանդիպումից հետո լսում կազմակերպելու կարիք լինի ,-ասաց Մարուքյանն ու ընդգծեց, որ ամեն գործիքի կիրառում պետք է իր նպատակն ունենա:

Комиссия НС по внешним связям проведет закрытое обсуждение с министром иностранных дел
Комиссия по внешним связям НС РА проведет закрытое обсуждение с министром иностранных дел РА Зограбом Мнацаканяном.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал руководитель фракции ''Просвещенная Армения" Эдмон Марукян, отвечая на вопрос журналистов о том, выступают ли они за начало парламентских слушаний в связи с карабахским урегулированием.
''Министр иностранных дел 15 марта примет участие в закрытом обсуждении в Комиссии по внешним связям НС. Если мы хотим, чтобы разговор был откровенным, очень важно, чтобы подобные тонкие вопросы обсуждались в закрытом режиме. А парламентские слушания - другой инструмент. Может быть, мы в один прекрасный день обсудим это в парламенте'', - сказал Марукян.
Он отметил, что у парламента есть ряд инструментов: слушания, закрытые встречи, вопросы и ответы, письменные запросы. Сейчас парламентарии решают, как использовать этот инструмент. '' "На данном этапе постоянная комиссия по внешним связям инициировала встречу с министром иностранных дел Армении. Может быть, после этой встречи будет необходимость организовать и слушание'', - сказал Марукян и подчеркнул, что применение каждого инструмента должно преследовать свою цель.