Գրավատների և փոխանակման կետերի աշխատակիցները բողոքի ակցիա են անցկացնում կառավարության շենքի մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրավատների և փոխանակման կետերի աշխատակիցները կրկին կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա են անցկացնում՝ պահանջելով վերախմբագրել «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որի համաձայն՝ գրավատների համար ներկայիս 100 հազար դրամի փոխարեն պետական տուրքը կդառնա 6 միլիոն, իսկ փոխանակման կետերի համար 50 հազար դրամի փոխարեն՝ 3 միլիոն դրամ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գրավատների աշխատակիցները նշում են, որ պետական տուրքի այդպիսի բարձր չափ սահմանելու դեպքում գրավատները պարզապես կփակվեն, քանի որ ի վիճակի չեն լինելու վճարել այդ գումարները:
Գրավատան տնօրեն Աշոտ Պողոսյանն ընդգծում է, որ Կենտրոնական բանկի մասնաճյուղերը, որտեղ փոխանակման կետեր չեն գործում, ընդամենը 350 հազար դրամ պետական տուրք են վճարում: «Բանկի մասնաճյուղերի համար, որը տարբեր գործառույթներ ունի՝ հսկայական շրջանառություններով, սահմանված է 350 հազար դրամ պետական տուրք,  իսկ գրավատան դեպքում սահմանվում է 6 միլիոն դրամ: Սրա մեջ ոչ մի տրամաբանություն չկա»,- ասաց նա:
Գրավատների և փոխանակման կետերի աշխատակիցները կառավարության շենքի մոտ ևս մեկ բողոքի ակցիա են անցկացրել: Այն ժամանակ նրանց մոտեցավ և խնդիրը լսեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ով տեղեկացրեց, որ ինքն այդ հարցով մասնագիտական քննարկում է հրավիրել՝ հասկանալու համար, թե ինչ ճանապարհով է պետք գնալ:

Сотрудники ломбардов и обменных пунктов проводят акцию протеста у здания правительства
Сотрудники ломбардов и пунктов обмена вновь проводят акцию протеста у здания правительства, требуя отредактировать проект изменений в Законе "О госпошлине", согласно которому для ломбардов вместо нынешних 100 тыс. драмов госпошлина составит 6 млн драмов, а для обменных пунктов вместо 50 тыс. драмов - 3 млн драмов.
Как сообщает Арменпресс, сотрудники ломбардов отмечают, что в случае установления такого высокого размера госпошлины ломбарды просто закроются, поскольку не смогут выплачивать эти суммы.
Директор ломбарда Ашот Погосян подчеркивает, что филиалы Центрального банка, где не действуют обменные пункты, платят госпошлину всего в 350 тысяч драмов. ''Для филиалов банка, которые имеют различные функции с огромными оборотами, установлена государственная пошлина в 350 тысяч драмов, а в случае ломбарда - 6 миллионов драмов. В этом нет никакой логики", - сказал он.
Сотрудники ломбардов и пунктов обмена валюты у здания правительства накануне проводили еще одну акцию протеста. Тогда к ним вышел и выслушал проблему зампредседателя НС РА Ален Симонян, который сообщил, что он созвал профессиональное обсуждение по этому вопросу, чтобы понять, по какому пути нужно идти.