ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ գործող նախագահը կարևորել են ԼՂ հակամարտության գոտում միջադեպերի կանխարգելման մեխանիզմների ներդրումը
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ գործող նախագահը կարևորել են ԼՂ հակամարտության
գոտում միջադեպերի կանխարգելման մեխանիզմների ներդրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մարտի 13-ին հանդիպել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, նախարար Մնացականյանը ողջունել է Միրոսլավ Լայչակի այցը Երևան՝ այն կարևոր համարելով հատկապես այն պայմաններում, երբ կազմակերպության կոնսենսուսի սկզբունքի չարաշահման արդյունքում ԵԱՀԿ ներկայացվածությունը Հարավային Կովկասում հասցվել է նվազագույնի: Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունն աջակցելու ԵԱՀԿ-ում Սլովակիայի նախագահության առաջնահերթություններին և համագործակցելու բոլոր երեք հարթություններում ԵԱՀԿ օրակարգի հարցերի շուրջ երկխոսությունը խթանելու ուղղությամբ:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ շրջանակներում առկա արդյունավետ համագործակցությունը Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելու գործում:
Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քայլերի և կազմակերպության առջև ծառացած մարտահրավերներին համագործակցության ոգով դիմագրավելու կարևորությունը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի աջակցությունը և հանձնառությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման գործընթացին։ Այս առումով երկուստեք կարևորվել է ռիսկերի նվազեցման և միջադեպերի կանխարգելման մեխանիզմների ու վստահության ամրապնդման միջոցառումների ներդրումը:
Հայաստանի և Սլովակիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարներն անդրադարձել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հայ-սլավակյան համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել առևտրատնտեսական կապերի առավել աշխուժացման, քաղաքական երկխոսության առավել ընդյալնման ուղղությամբ համատեղ գործնական քայլերի շուրջ: Այս համատեքստում ԱԳ նախարար Մնացականյանը ողջունել է Հայաստանում դեսպանություն բացելու Սլովակիայի որոշումը: Երկուստեք ընդգծվել է, որ այն նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ օրակարգի առավել ընդլայնմանը:

Armenian FM, OSCE Chairperson-in-Office highlight installation of mechanisms preventing incidents in conflict zone
Armenian FM, OSCE Chairperson-in-Office highlight installation of mechanisms preventing
incidents in conflict zone
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan met with OSCE Chairperson-in-Office, Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Miroslav Lajčák on March 13.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Minister Mnatsakanyan welcomes the visit of Miroslav Lajčák to Armenia, assessing it important particularly under the conditions that due to the abuse of the principle of consensus in the organization, the representation of the OSCE in South Caucasus has been minimized.
Minister Mnatsakanyan highly assessed the effective cooperation in the sidelines of the OSCE in the process of moving forward the reform agenda of Armenia.
The sides mutually underlined the importance of taking measure aimed at raising the effectives of the OSCE and withstanding the challenges in the spirit of cooperation.
Referring to Nagorno Karabakh conflict, Zohrab Mnatsakanyan reaffirmed the commitment and support of Armenia for the exclusively peaceful settlement of the conflict under the auspices of the Minsk Group Co-chairs’ format. In this context the sides highlighted the application of mechanisms aimed at reduction of risks and prevention of incidents, as well as implementation of confidence-building measures.
The Armenian and Slovak FMs refereed to a number of issues referring to bilateral and multilateral cooperation between the two countries, exchanged views on further expanding trade and economic relations, as well as political dialogue. In this context, the Armenian FM welcomed the decision of Slovakia to open and embassy in Armenia. The sides emphasized that it will give a new impetus the expansion of bilateral agenda.