Նիկոլ Փաշինյանը Միրոսլավ Լայչակի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության խաղաղ գործընթացում առաջիկա քայլերին
Նիկոլ Փաշինյանը Միրոսլավ Լայչակի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ԼՂ
հակամարտության խաղաղ գործընթացում առաջիկա քայլերին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով Միրոսլավ Լայչակի այցը՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է ԵԱՀԿ դերակատարությունը տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և կայուն զարգացման խթանման գործում: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է աջակցել կառույցում Սլովակիայի նախագահության առաջնահերթությունների առաջմղմանը: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ ԵԱՀԿ-ի հետ ակտիվ գործակցությունը կնպաստի ՀՀ կառավարության բարեփոխումների օրակարգի արդյունավետ իրականացմանը և մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձ են կատարել ԵԱՀԿ օրակարգային մի շարք հարցերի՝ ընդգծելով կազմակերպության առջև ծառացած մարտահրավերներին միասնական ջանքերով դիմագրավելու անհրաժեշտությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է Հայաստանի աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և ԵԱՀԿ գործող նախագահին ներկայացրել այս ուղղությամբ Հայաստանի մոտեցումներն ու սկզբունքային դիրքորոշումը: Նա անդրադարձ է կատարել խաղաղության գործընթացի շրջանակներում նախատեսվող առաջիկա քայլերին:
Կողմերը կարևորել են խաղաղության համար նպաստավոր մթնոլորտի ձևավորման, մարդկանց միջև շփումների խթանման, ռիսկերի նվազեցման և միջադեպերի կանխարգելման մեխանիզմների ու փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումների ներդրման ուղղությամբ արժանահավատ քայլերի ձեռնարկումը:

Никол Пашинян принял действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Словакии Мирослава Лайчака
Никол Пашинян принял действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел
Словакии Мирослава Лайчака
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Словакии Мирослава Лайчака. На встрече также присутствовали министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, приветствуя визит Мирослава Лайчака, премьер-министр Пашинян отметил, что Армения придает важность роли ОБСЕ в обеспечении безопасности в регионе, соблюдении прав человека и содействии устойчивому развитию. Он подчеркнул, что Армения готова поддержать продвижение приоритетов председательства Словакии в ОБСЕ. Никол Пашинян выразил надежду на то, что активное сотрудничество с ОБСЕ будет способствовать эффективной реализации программы реформ правительства Армении и укреплению демократии в нашей стране.
На встрече стороны затронули ряд вопросов повестки ОБСЕ, подчеркнув необходимость совместного решения стоящих перед организацией проблем.
Премьер-министр Пашинян подтвердил поддержку Армении исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и представил подходы и принципиальную позицию Армении по этому вопросу. Он также коснулся дальнейших шагов в рамках мирного процесса.
Стороны подчеркнули важность создания благоприятной для утверждения мира атмосферы, стимуляции контактов между людьми, принятия шагов по внедрению механизмов для снижения рисков и предотвращения инцидентов и проведению мероприятий по укреплению взаимного доверия.