Տուրիստական հոսքերի աճն աշխարհում 2018 թվականին կազմել Է 1,4 մլրդ ուղեւորություն. վերլուծաբաններ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գլոբալ տուրիզմի աճն ամբողջ աշխարհում 2018 թվականին կազմել Է 1,4 մլրդ ուղեւորություն, ինչը 5 տոկոսով ավելի Է նախորդ տարվա համեմատությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է հարյուր երկրում զբոսաշրջության զարգացումն ուսումնասիրող Euromonitor International ընկերության առաջատար վերլուծաբան Մարիա Միլոշեւիչը:
«2018 թվականն ամբողջ աշխարհում ընդհանուր առմամբ գլոբալ տուրիզմի աճ Է արձանագրել 5 տոկոսով, դա 1,4 մլրդ ուղեւորություն Է»,-ասել Է նա՝ հանդես գալով «Տուրիստական ճյուղի զարգացման թրենդները. Travel Trends» խորհրդաժողովում, որն անցկացվել Է MITT 2019 միջազգային տուրիստական ցուցահանդեսի շրջանակում: Միլոշեւիչը նշել Է, որ 2018 թվականին ամենազարգացող տարածաշրջանը դարձել Է Ասիան, որն 8 տոկոս աճ Է արձանագրել 2017 թվականի համեմատությամբ: Ընդ որում՝ հիմնական դրայվերը Չինաստանն Է, որն արտագնա տուրիստական հոսքն ավելացրել Է 12 տոկոսով:
«Ռուսաստանում երկու տարվա անկումից հետո տուրիստական հոսքն առաջին անգամ աճել Է 2 տոկոսով: Հետաքրքիր Է, որ գլոբալ բոլոր ուղեւորությունների 50 տոկոսը կատարվում Է Եվրոպայի երկրներ»,-ճշտել Է փորձագետը: «Աշխարհում զբոսաշրջության վրա կատարվող ծախսերն ավելացել են 11 տոկոսով: Լավ նորությունն այն Է, որ զբոսաշրջությունը գերակա Է դարձել սպառողների համար: Եթե առաջ ճանապարհորդությունները համարվում Էին ճոխություն, ապա այժմ դրանք դառնում են անհրաժեշտություն»,-հայտնել Է Միլոշեւիչը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Аналитики: рост туристических потоков в мире за 2018 год составил 5%
Рост глобального туризма по миру за 2018 год составил 1,4 миллиарда поездок, что на 5% больше по сравнению с предыдущим годом. Как передает Арменпресс, об этом сообщила ведущий аналитик Euromonitor International, компании, которая изучает развитие туризма в 100 странах, Мария Милошевич.
"2018 год показал рост глобального туризма в целом по миру на 5%, это 1,4 миллиарда поездок", - сказала она, выступая на конференции "Тренды развития туристической отрасли - Travel Trends" в рамках Международной туристической выставки MITT 2019.
Милошевич отметила, что самым развивающимся регионом в 2018 году стала Азия, которая показала 8% роста по сравнению 2017 годом. При этом основным драйвером является Китай, который увеличил выездной турпоток на 12%.
"После 2 лет падения турпоток в Россию впервые вырос на 2%. Интересно, что 50% всех глобальных поездок совершается в страны Европы", - уточнила эксперт.
"Затраты на туризм в мире выросли на 11%. Хорошая новость заключается в том, что туризм стал приоритетом для потребителей. Если раньше путешествия считались роскошью, то теперь они становятся необходимостью", - сообщила Милошевич.