Հակամարտության կարգավորման հարցում առանցքային նշանակություն ունի Արցախի ներգրավվածությունը. Փաշինյանը վերահաստատում է իր մոտեցումները
Հակամարտության կարգավորման հարցում առանցքային նշանակություն ունի Արցախի
ներգրավվածությունը. Փաշինյանը վերահաստատում է իր մոտեցումները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հետևողական քայլեր է ձեռնարկելու արցախյան հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացում Արցախի ներգրավվածությունը՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմ ապահովելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ստեփանակերտում Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստի ընթացքում այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հայաստանում 2018 թ. դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններից հետո սա իմ առաջին այցն է Արցախի Հանրապետություն, և ուզում եմ ընդգծել, որ խորհրդարանական ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքը Հայաստանի ժողովրդից ուժեղ մանդատ է ստացել՝ Արցախի Հանրապետության սուբյեկտության մակարդակը բարձրացնելու և արցախյան հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացում Արցախի՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմի ներգրավվածությանն ուղղված քայլեր անելու համար: Սրանք կետեր են, որոնք առանցքային նշանակություն են ունեցել «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրում: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և ես՝ որպես ժողովրդի վստահության քվեն ստացած վարչապետ, ըստ այդմ հետևողական քայլեր ենք ձեռնարկելու այս ուղղությամբ, և այս հարցը եղել և շարունակելու է մնալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ մեր քննարկումների կարևորագույն կետերից մեկը: Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ Արցախի ներգրավվածությունը բանակցային գործընթացում մեզ համար քմահաճույք չէ, ոչ էլ առավել ևս նախապայման, այլ պարզ արձանագրումն այն բանի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում առանցքային նշանակություն ունի Արցախի ներգրավվածությունը: Այս դիրքորոշումն արտահայտում է մեր հարգանքը ոչ միայն Արցախի ժողովրդի և նրա իրավունքների, այլև բանակցային գործընթացի մասնակից մեր բոլոր գործընկերների նկատմամբ, որովհետև մենք իրապես շահագրգիռ ենք և ուզում ենք հասնել հարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը և հավատում ենք բանակցային գործընթացին, որի արդյունավետությունը մեզ համար կարևորագույն առաջնահերթություն է, իսկ բանակցային գործընթացի արդյունավետության առումով այս հարցը, ինչպես նշեցի, առանցքային նշանակություն ունի»,- նշել է ՀՀ վարչապետը:
Նա հավելել է, որ բանակցությունների մինչև այժմ հայտնի շրջանակը, ըստ էության, ներառում են շահագրգիռ բոլոր կողմերին, բացի մեկից: Այդ բանակցություններում ներկայացված է Ադրբեջանը՝ ի դեմս նախագահ Ալիևի: «Վերջինս, ի դեպ, ներկայացնում է նաև, ինչպես ինքն է սիրում ասել, Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքը, որովհետև այդ համայնքի ներկայացուցիչները, հանդիսանալով Ադրբեջանի քաղաքացի,  մասնակցել են Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին և, հետևաբար, Ադրբեջանի նախագահին տվել են նաև իրենց ներկայացնելու լիազորություն, հետևաբար բանակցային սեղանի շուրջ Ադրբեջանի նախագահի ներկայությունն ապահովում է նաև ժամանակին Ղարաբաղում ապրած ադրբեջանցիների ներկայությունը:
Այդ բանակցություններում ներկայացված է նաև Հայաստանի Հանրապետությունըս՝  ի դեմս երկրի վարչապետի, որը տվյալ դեպքում հանդես է գալիս որպես Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցիչ: Հետևաբար, Հայաստանի ժողովուրդը նույնպես ներկայացված է բանակցային գործընթացում»,- ասել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ բանակցային գործընթացում ներկայացված է նաև միջազգային հանրությունը: Այս ամենը, վարչապետի գնահատմամբ՝  իհարկե, լավ է ու չափազանց կարևոր.  «Մենք բարձր ենք գնահատում այն ջանքերը, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները ներդրել են և ներդնում են կարգավորման գործընթացում: Բայց գլխավոր հարցը հետևյալն է՝ իսկ բանակցային գործընթացում ո՞վ է ներկայացնում Արցախի ժողովրդին կամ, ինչպես որոշ դեպքերում ասվում է, Ղարաբաղի հայությանը: Խնդիրն այն է, որ բանակցային գործընթացում այսօր Արցախի ժողովրդին ներկայացնելու լիազորություն,  լեգիտիմություն ունեցող որևէ ներկայացուցիչ չկա, որովհետև բանակցային սեղանի շուրջ ներկա չէ Արցախի ժողովրդի կամ, ինչպես մեր որոշ գործընկերներ գերադասում են ասել, Ղարաբաղի հայության քվեն, լիազորությունն ստացած որևէ սուբյեկտ: Բազմիցս ասել եմ, որ Հայաստանի վարչապետը չի կարող նման լիազորություն կատարել՝ այն պարզ պատճառով, որ Արցախի ժողովուրդը Հայաստանի ընտրություններին չի մասնակցում, չի քվեարկում և, ուրեմն Հայաստանի վարչապետը չի մտնում Արցախի ժողովրդին ներկայացնելու լիազորություն ունեցող անձանց շրջանակի մեջ: Եվ սա ոչ թե քմահաճույքի, նախապայմանի, այլ սովորական լեգիտիմության հարց է, իսկ լեգիտիմությունը ժամանակակից հարաբերությունների առանցքային գործոն է՝ ոչ միայն ներքաղաքական, այլև միջպետական և միջազգային հարաբերություևններում:  Ի դեպ, անհեթեթ են բոլոր այն մեկնաբանությունները, թե Հայաստանի Հանրապետությունը կամ վարչապետը այս դիրքորոշմամբ իրենց ուսերից թոթափում են պատասխանատվությունը և այն դնում են Արցախի իշխանության կամ ժողովրդի վրա: Որևէ շահարկման տեղ չթողնելու համար հարկ եմ համարում ընդգծել՝ Հայաստանի Հանրապետությունը եղել է, կա և կմնա Արցախի անվտանգության թիվ մեկ երաշխավորը և կշարունակի իր ներգրավվածությունը խաղաղության գործընթացում»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:

В вопросе урегулирования конфликта ключевое значение имеет вовлечение Арцаха. Пашинян вновь подтверждает свои представления
В вопросе урегулирования конфликта ключевое значение имеет вовлечение Арцаха.
Пашинян вновь подтверждает свои представления
Правительство Республики Армения предпримет последовательные шаги для обеспечения вовлеченности Арцаха в переговорный процесс по урегулированию Арцахской проблемы в качестве основной стороны конфликта. Как передает Арменпресс, об этом на совместном заседании Советов безопасности Армении и Арцаха в Степанакерте сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
''Это мой первый визит в Республику Арцах после состоявшихся в Армении 9 декабря 2018 г. парламентских выборов. И хочу подчеркнуть, что на парламентских выборах блок ''Мой шаг'' получил от народа Армении сильный мандат для повышения уровня субъекта Республики Арцах и осуществления шагов, направленных на вовлеченность Арцаха в переговорный процесс по урегулированию Арцахской проблемы как основной стороны конфликта. Это пункты, которые имели ключевое значение в предвыборной программе блока ''Мой шаг''. Правительство Республики Армения и я, как премьер-министр, получивший вотум доверия народа, будем предпринимать последовательные шаги в этом направлении, и этот вопрос был и останется одним из важнейших пунктов наших обсуждений с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Считаю необходимым подчеркнуть, что вовлеченность Арцаха в переговорный процесс для нас не каприз, не тем более предусловие, а простая констатация того, что в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта ключевое значение имеет вовлеченность Арцаха. Эта позиция выражает наше уважение не только к народу Арцаха и его правам, но и ко всем нашим партнерам-участникам переговорного процесса, потому что мы действительно заинтересованы и хотим достичь исключительно мирного урегулирования вопроса и верим в переговорный процесс, эффективность которого для нас является важнейшим приоритетом, а в плане эффективности переговорного процесса этот вопрос, как я уже отметил, имеет ключевое значение", - сказал премьер-министр Армении. И добавил, что известный до сих пор формат переговоров, по сути, включает все заинтересованные стороны, кроме одной. В этих переговорах представлен Азербайджан в лице президента Алиева. "Он, кстати, представляет также, как он любит говорить, азербайджанскую общину Нагорного Карабаха, поскольку представители этой общины, являясь гражданами Азербайджана, участвовали в президентских выборах в Азербайджане и, следовательно, дали президенту Азербайджана полномочия представлять их, следовательно, присутствие президента Азербайджана за столом переговоров обеспечивает участие и азербайджанцев, которые в свое время жили в Карабахе. В этих переговорах представлена и Республика Армения в лице премьер-министра страны, который в данном случае выступает в качестве представителя, избранного народом Республики Армения. Следовательно, народ Армении также представлен в переговорном процессе", - сказал Пашинян.
По его словам, в лице сопредседателей Минской группы ОБСЕ в переговорном процессе представлено также международное сообщество. Все это, по оценке премьер-министра, конечно, хорошо и чрезвычайно важно. ''Мы высоко ценим усилия, которые страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ вкладывали и вкладывают в процесс урегулирования. Но главный вопрос заключается в следующем: а кто представляет в переговорном процессе народ Арцаха или, как в некоторых случаях говорится, армян Карабаха. Проблема в том, что сегодня в переговорном процессе нет ни одного представителя, обладающего полномочиями, легитимностью представлять народ Арцаха, поскольку за столом переговоров нет народа Арцаха или, как считают некоторые наши коллеги, нет субъекта, получившего полномочия армян Карабаха. Я неоднократно говорил, что премьер-министр Армении не может выполнять подобные полномочия по той простой причине, что народ Арцаха не участвует в выборах в Армении, не голосует и, значит, премьер-министр Армении не входит в круг лиц, имеющих полномочия представлять народ Арцаха. И это не вопрос каприза, предусловия, а вопрос обычной легитимности, а легитимность является ключевым фактором современных отношений не только во внутриполитических, но и межгосударственных и международных отношениях. Кстати, нелепы все те комментарии, что Республика Армения или премьер этой позицией снимают с себя ответственность и передают ее власти или народу Арцаха. Для того, чтобы не допустить каких-либо спекуляций, считаю необходимым подчеркнуть, что Республика Армения была, есть и останется гарантом безопасности Арцаха номер один и продолжит свое участие в мирном процессе'',- подчеркнул Никол Пашинян.