Հակամարտության կարգավորման հարցում առանցքային նշանակություն ունի Արցախի ներգրավվածությունը. Փաշինյանը վերահաստատում է իր մոտեցումները
Հակամարտության կարգավորման հարցում առանցքային նշանակություն ունի Արցախի
ներգրավվածությունը. Փաշինյանը վերահաստատում է իր մոտեցումները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հետևողական քայլեր է ձեռնարկելու արցախյան հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացում Արցախի ներգրավվածությունը՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմ ապահովելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ստեփանակերտում Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստի ընթացքում այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հայաստանում 2018 թ. դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններից հետո սա իմ առաջին այցն է Արցախի Հանրապետություն, և ուզում եմ ընդգծել, որ խորհրդարանական ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքը Հայաստանի ժողովրդից ուժեղ մանդատ է ստացել՝ Արցախի Հանրապետության սուբյեկտության մակարդակը բարձրացնելու և արցախյան հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացում Արցախի՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմի ներգրավվածությանն ուղղված քայլեր անելու համար: Սրանք կետեր են, որոնք առանցքային նշանակություն են ունեցել «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրում: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և ես՝ որպես ժողովրդի վստահության քվեն ստացած վարչապետ, ըստ այդմ հետևողական քայլեր ենք ձեռնարկելու այս ուղղությամբ, և այս հարցը եղել և շարունակելու է մնալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ մեր քննարկումների կարևորագույն կետերից մեկը: Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ Արցախի ներգրավվածությունը բանակցային գործընթացում մեզ համար քմահաճույք չէ, ոչ էլ առավել ևս նախապայման, այլ պարզ արձանագրումն այն բանի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում առանցքային նշանակություն ունի Արցախի ներգրավվածությունը: Այս դիրքորոշումն արտահայտում է մեր հարգանքը ոչ միայն Արցախի ժողովրդի և նրա իրավունքների, այլև բանակցային գործընթացի մասնակից մեր բոլոր գործընկերների նկատմամբ, որովհետև մենք իրապես շահագրգիռ ենք և ուզում ենք հասնել հարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը և հավատում ենք բանակցային գործընթացին, որի արդյունավետությունը մեզ համար կարևորագույն առաջնահերթություն է, իսկ բանակցային գործընթացի արդյունավետության առումով այս հարցը, ինչպես նշեցի, առանցքային նշանակություն ունի»,- նշել է ՀՀ վարչապետը:
Նա հավելել է, որ բանակցությունների մինչև այժմ հայտնի շրջանակը, ըստ էության, ներառում են շահագրգիռ բոլոր կողմերին, բացի մեկից: Այդ բանակցություններում ներկայացված է Ադրբեջանը՝ ի դեմս նախագահ Ալիևի: «Վերջինս, ի դեպ, ներկայացնում է նաև, ինչպես ինքն է սիրում ասել, Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքը, որովհետև այդ համայնքի ներկայացուցիչները, հանդիսանալով Ադրբեջանի քաղաքացի,  մասնակցել են Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին և, հետևաբար, Ադրբեջանի նախագահին տվել են նաև իրենց ներկայացնելու լիազորություն, հետևաբար բանակցային սեղանի շուրջ Ադրբեջանի նախագահի ներկայությունն ապահովում է նաև ժամանակին Ղարաբաղում ապրած ադրբեջանցիների ներկայությունը:
Այդ բանակցություններում ներկայացված է նաև Հայաստանի Հանրապետությունըս՝  ի դեմս երկրի վարչապետի, որը տվյալ դեպքում հանդես է գալիս որպես Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցիչ: Հետևաբար, Հայաստանի ժողովուրդը նույնպես ներկայացված է բանակցային գործընթացում»,- ասել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ բանակցային գործընթացում ներկայացված է նաև միջազգային հանրությունը: Այս ամենը, վարչապետի գնահատմամբ՝  իհարկե, լավ է ու չափազանց կարևոր.  «Մենք բարձր ենք գնահատում այն ջանքերը, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները ներդրել են և ներդնում են կարգավորման գործընթացում: Բայց գլխավոր հարցը հետևյալն է՝ իսկ բանակցային գործընթացում ո՞վ է ներկայացնում Արցախի ժողովրդին կամ, ինչպես որոշ դեպքերում ասվում է, Ղարաբաղի հայությանը: Խնդիրն այն է, որ բանակցային գործընթացում այսօր Արցախի ժողովրդին ներկայացնելու լիազորություն,  լեգիտիմություն ունեցող որևէ ներկայացուցիչ չկա, որովհետև բանակցային սեղանի շուրջ ներկա չէ Արցախի ժողովրդի կամ, ինչպես մեր որոշ գործընկերներ գերադասում են ասել, Ղարաբաղի հայության քվեն, լիազորությունն ստացած որևէ սուբյեկտ: Բազմիցս ասել եմ, որ Հայաստանի վարչապետը չի կարող նման լիազորություն կատարել՝ այն պարզ պատճառով, որ Արցախի ժողովուրդը Հայաստանի ընտրություններին չի մասնակցում, չի քվեարկում և, ուրեմն Հայաստանի վարչապետը չի մտնում Արցախի ժողովրդին ներկայացնելու լիազորություն ունեցող անձանց շրջանակի մեջ: Եվ սա ոչ թե քմահաճույքի, նախապայմանի, այլ սովորական լեգիտիմության հարց է, իսկ լեգիտիմությունը ժամանակակից հարաբերությունների առանցքային գործոն է՝ ոչ միայն ներքաղաքական, այլև միջպետական և միջազգային հարաբերություևններում:  Ի դեպ, անհեթեթ են բոլոր այն մեկնաբանությունները, թե Հայաստանի Հանրապետությունը կամ վարչապետը այս դիրքորոշմամբ իրենց ուսերից թոթափում են պատասխանատվությունը և այն դնում են Արցախի իշխանության կամ ժողովրդի վրա: Որևէ շահարկման տեղ չթողնելու համար հարկ եմ համարում ընդգծել՝ Հայաստանի Հանրապետությունը եղել է, կա և կմնա Արցախի անվտանգության թիվ մեկ երաշխավորը և կշարունակի իր ներգրավվածությունը խաղաղության գործընթացում»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Artsakh’s involvement has vital importance in NK conflict settlement, Pashinyan reiterates his approaches
Artsakh’s involvement has vital importance in NK conflict settlement, Pashinyan reiterates his
approaches
YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS. The Armenian government will take consistent steps to ensure the involvement of Artsakh in the negotiation process for the Nagorno Karabakh conflict settlement as the main party to the conflict, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during the joint session of the Security Councils of Armenia and Artsakh in Stepanakert, reports Armenpress.
“After the December 9, 2018, parliamentary elections of Armenia, this is my first visit to the Republic of Artsakh and I want to state that based on the election results the My Step bloc has received a strong mandate from the people of Armenia to raise the subjectivity level of the Artsakh Republic and take actions to ensure the involvement of Artsakh in the negotiation process for the Artsakh conflict settlement as the main party to the conflict. These are points which were very vital in the pre-election program of the My Step alliance. Therefore, the government of Armenia and I, as a prime minister who received the people’s trust vote, will take consistent steps on this path, and this issue has been and will remain one of the key points of our discussions with Azerbaijani president Ilham Aliyev and the OSCE Minsk Group Co-Chairs. I want to underline that Artsakh’s involvement in the negotiation process is not a whim for us, not even a precondition, but a simple recording of the fact that Artsakh’s engagement is vital for the Nagorno Karabakh conflict settlement. This position reflects our respect not only towards the people of Artsakh and their rights, but also towards all our colleagues participating in the negotiation process because we are really interested in and want to reach the exclusively peaceful settlement of the conflict and believe in the negotiation process the efficiency of which is a key priority for us, and as I said, this issue is vital in terms of the efficiency of the negotiation process”, the Armenian PM said.
Pashinyan added that the well-known framework of the negotiations, in fact, involves all concerned sides, except one. Azerbaijan, in the person of president Aliyev, is represented in these negotiations. “The latter is also representing, as he himself likes to say, the Azerbaijani community of Nagorno Karabakh, because the representatives of this community, being a citizen of Azerbaijan, participated in the Azerbaijani presidential election, and thus, have granted a power to the Azerbaijani president to represent them, therefore, the presence of the Azerbaijani president around the negotiation table also ensures the presence of Azerbaijanis who lived in Karabakh in the past.
The Republic of Armenia is also represented in these negotiations in the person of its Prime Minister who in this case acts as a representative elected by the people of Armenia. Therefore, the people of Armenia are also represented in the negotiation process”, Pashinyan noted.
He stated that the international community is also represented in the negotiation process in the person of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. According to the PM, all this of course, is good and very important. “We highly appreciate the efforts the OSCE Minsk Group Co-Chairs have made and continue making in the settlement process. But the main issue is the following: who is representing the people of Artsakh, or as it is said in some cases, the Armenians of Karabakh in the negotiation process? The problem is that today there is no representative in the negotiation process who has a power and legitimacy to represent the people of Artsakh, because there is no subject having the power and vote of the Artsakh people, or as our some partners prefer to say, the Armenians of Karabakh, around the negotiation table. I have repeatedly stated that the Armenian PM cannot implement such authority due to the simple reason that the people of Artsakh are not participating and voting in the elections in Armenia, and therefore, the PM of Armenia is not included in the circle of persons having a power to represent the people of Artsakh. And this is not a matter of whim, precondition, but a matter of simple legitimacy, and legitimacy is a key factor of modern relations, not only domestic political, but also inter-state and international relations. By the way, all the comments that the Republic of Armenia or the Prime Minister by this way are shaking off responsibility and put it on the leadership or people of Artsakh are absurd. In order to avoid any manipulation, I find it necessary to note that the Republic of Armenia has been, is and will remain the number one guarantor of Artsakh’s security and will continue its involvement in the peace process”, Nikol Pashinyan said.