Հռոմի Պապը ողջունել է Սուրբ Աթոռի հետ երկկողմ հարաբերություններն առավել զարգացնելու ՀՀ իշխանությունների մտադրությունը
Հռոմի Պապը ողջունել է  Սուրբ Աթոռի հետ երկկողմ հարաբերություններն առավել
զարգացնելու ՀՀ իշխանությունների մտադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապին մարտի 9-ին  իր հավատարմագրերն է  հանձնել Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Կարեն Նազարյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, արարողությանը հետևած զրույցի ընթացքում դեսպան Նազարյանը ՀՀ քաղաքացիների, նրանց ընտրյալ իշխանությունների անունից Հռոմի Քահանայապետին փոխանցել է ջերմ ողջույններ, նշելով, որ Հայաստանում մշտապես վառ են նրա՝ առաջին քրիստոնյա երկիր պատմական այցելության հուշերը։ Դեսպանն իր երախտագիտությունն է հայտնել  Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Նորին Սրբության սկզբունքային դիրքորոշման համար, որը ճշմարտության ու արդարության միջոցով ժողովուրդների ու պետությունների միջև համերաշխությանը միտված կարևորագույն քայլ է։
Պատեհ առիթն օգտագործելով, ՀՀ դեսպանը նշել է, որ Ս․ Գրիգոր Նարեկացուն Կաթոլիկ եկեղեցու Տիեզերական վարդապետ հռչակելու որոշումն առավել ամրացրեց միասնության ու հավատքի կամուրջը՝ գոտեպնդելով և ոգևորելով Հայաստանում ու սփյուռքում բնակվող հայրենակիցներին։ Դեսպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնեց ջանքեր չխնայել ապահովելու համար ամենատարբեր ոլորտներում միջպետական կապերի շարունակական ընդլայնումը։
Ֆրանցիսկոս Պապը ողջունել է ՀՀ իշխանությունների մտադրությունն առավել զարգացնելու երկկողմ հարաբերությունները Սուրբ Աթոռի հետ, որոնք խարսխվում են հայ-վատիկանյան վաղեմի բարեկամական առնչությունների վրա՝ կարևորելով նաև սփյուռքի դերակատարումը։
Հռոմի Քահանայապետը նորանշանակ դեսպանին մաղթել է օրհնաբեր դիվանագիտական առաքելություն` ի փառս երկու պետությունների միջև հարաբերությունների հետագա ամրապնդման և իր բարեմաղթանքներն է հղել ՀՀ քաղաքացիներին, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությանը։
Նույն օրը, Պապի հետ հանդիպումից հետո, դեսպան Կարեն Նազարյանն առանձնազրույց է ունեցել  Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ օրակարգին ու փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացին ու տարածաշրջանային զարգացումներին։
Հանդիպմանը զրույց է ծավալվել նաև Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների, նրանց պատմամշակութային արժեքների ու հոգևոր ժառանգության պաշտպանության հարցերի շուրջ։ ՀՀ դեսպանը պետքարտուղարին տեղեկացրել է Հայաստանում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումների օրակարգի մասին։
Պետաքարտուղար Պարոլինին իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել վարչապետ Փաշինյանին՝ կառավարությանը մաղթելով արգասաբեր աշխատանք տևական խաղաղությանը և կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար։

YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to the Holy See Karen Nazaryan on March 9 presented his credentials to Pope Francis, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
During the talk the Ambassador on behalf of the citizens and new leadership of Armenia conveyed warm greetings to the Pope, stating that Armenia always keeps alive the memories of his historic visit to the first Christian country. The Ambassador expressed his gratitude for the principle stance of Pope Francis over the recognition of the Armenian Genocide which is an important step directed for solidarity between the nations and states through truth and justice.
Ambassador Nazaryan used the chance and noted that the decision on proclaiming St. Gregory of Narek as Doctor of the Church further strengthened the bridge of unity and faith encouraging and supporting all Armenians living in Armenia and abroad. The Armenian Ambassador expressed his willingness to make all efforts to ensure the constant expansion of inter-state ties in different sectors.
In his turn Pope Francis welcomed the Armenian authorities’ plan to further develop the bilateral ties with the Holy See which are based on the Armenia-Vatican old friendly connections, also highlighting the role of the Diaspora.
Pope Francis wished the new Ambassador productive diplomatic mission for the glory of the further strengthening of the ties between the two states and addressed his wishes to the citizens of Armenia, Cathlicos of All Armenians and the country’s political leadership.
On the same day, the Armenian Ambassador had a private meeting with Secretary of State of the Holy See, Cardinal Pietro Parolin during which they discussed the bilateral agenda and mutual partnership, as well as touched upon the Nagorno Karabakh conflict settlement process and the regional developments.
The Ambassador introduced the Secretary of State on the ongoing large-scale reforms in Armenia.
Cardinal Pietro Parolin conveyed his warm greetings to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, wishing productive work to the government.