Հռոմի Պապը ողջունել է Սուրբ Աթոռի հետ երկկողմ հարաբերություններն առավել զարգացնելու ՀՀ իշխանությունների մտադրությունը
Հռոմի Պապը ողջունել է  Սուրբ Աթոռի հետ երկկողմ հարաբերություններն առավել
զարգացնելու ՀՀ իշխանությունների մտադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապին մարտի 9-ին  իր հավատարմագրերն է  հանձնել Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Կարեն Նազարյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, արարողությանը հետևած զրույցի ընթացքում դեսպան Նազարյանը ՀՀ քաղաքացիների, նրանց ընտրյալ իշխանությունների անունից Հռոմի Քահանայապետին փոխանցել է ջերմ ողջույններ, նշելով, որ Հայաստանում մշտապես վառ են նրա՝ առաջին քրիստոնյա երկիր պատմական այցելության հուշերը։ Դեսպանն իր երախտագիտությունն է հայտնել  Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Նորին Սրբության սկզբունքային դիրքորոշման համար, որը ճշմարտության ու արդարության միջոցով ժողովուրդների ու պետությունների միջև համերաշխությանը միտված կարևորագույն քայլ է։
Պատեհ առիթն օգտագործելով, ՀՀ դեսպանը նշել է, որ Ս․ Գրիգոր Նարեկացուն Կաթոլիկ եկեղեցու Տիեզերական վարդապետ հռչակելու որոշումն առավել ամրացրեց միասնության ու հավատքի կամուրջը՝ գոտեպնդելով և ոգևորելով Հայաստանում ու սփյուռքում բնակվող հայրենակիցներին։ Դեսպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնեց ջանքեր չխնայել ապահովելու համար ամենատարբեր ոլորտներում միջպետական կապերի շարունակական ընդլայնումը։
Ֆրանցիսկոս Պապը ողջունել է ՀՀ իշխանությունների մտադրությունն առավել զարգացնելու երկկողմ հարաբերությունները Սուրբ Աթոռի հետ, որոնք խարսխվում են հայ-վատիկանյան վաղեմի բարեկամական առնչությունների վրա՝ կարևորելով նաև սփյուռքի դերակատարումը։
Հռոմի Քահանայապետը նորանշանակ դեսպանին մաղթել է օրհնաբեր դիվանագիտական առաքելություն` ի փառս երկու պետությունների միջև հարաբերությունների հետագա ամրապնդման և իր բարեմաղթանքներն է հղել ՀՀ քաղաքացիներին, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությանը։
Նույն օրը, Պապի հետ հանդիպումից հետո, դեսպան Կարեն Նազարյանն առանձնազրույց է ունեցել  Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ օրակարգին ու փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացին ու տարածաշրջանային զարգացումներին։
Հանդիպմանը զրույց է ծավալվել նաև Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների, նրանց պատմամշակութային արժեքների ու հոգևոր ժառանգության պաշտպանության հարցերի շուրջ։ ՀՀ դեսպանը պետքարտուղարին տեղեկացրել է Հայաստանում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումների օրակարգի մասին։
Պետաքարտուղար Պարոլինին իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել վարչապետ Փաշինյանին՝ կառավարությանը մաղթելով արգասաբեր աշխատանք տևական խաղաղությանը և կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար։

Папа Римский приветствовал намерение властей Армении расширять двусторонние отношения сo Святым Престолом
Папа Римский приветствовал намерение властей Армении расширять двусторонние
отношения сo Святым Престолом
9 марта Чрезвычайный и полномочный посол РА в Ватикане Карен Назарян вручил верительные грамоты Понтифику Рима Его Святейшеству Папе Римскому Франциску.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении, в ходе последовавшей за церемонией беседы посол Назарян от имени граждан Армении, их избранных властей передал понтифику теплые приветствия, отметив, что в Армении всегда ярки воспоминания о его историческом визите в первую христианскую страну. Посол выразил свою признательность за принципиальную позицию Его Святейшества в вопросе признания Геноцида армян, которая является важнейшим шагом, направленным на солидарность между народами и государствами посредством истины и справедливости.
Пользуясь удобным случаем, посол РА отметил, что Решение о провозглашении Григора Нарекаци Вселенским учителем Католической Церкви воодушевило и укрепило единство и веру соотечественников, проживающих в Армении и диаспоре. Посол выразил свою готовность не жалеть усилий для обеспечения продолжительного расширения межгосударственных связей в самых разных сферах.
Папа Франциск приветствовал намерение властей РА расширить двусторонние отношения со Святым престолом, которые базируются на давних дружественных армяно-ватиканских отношениях, подчеркнув при этом и роль диаспоры.
Понтифик пожелал новоназначенному послу благословенной дипломатической миссии во славу дальнейшего укрепления отношений между двумя государствами и направил свои пожелания гражданам РА, Католикосу Всех Армян и политическому руководству Армении.
В тот же день, после встречи с папой, посол Карен Назарян провел отдельную беседу с Госсекретарем Святого Престола кардиналом Пьетро Паролини, в ходе которой были обсуждены вопросы двусторонней повестки и взаимодействия, был затронут процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта и региональные развития.
На встрече состоялся разговор о защите христиан на Ближнем Востоке, их историко-культурных ценностей и духовного наследия. Посол Армении проинформировал Госсекретаря и о программе широкомасштабных реформ в Армении.
Госсекретарь Паролини передал премьер-министру Пашиняну свои теплые приветствия, пожелав правительству плодотворной работы для достижения долгосрочного мира и целей устойчивого развития.