Բրյուսելում բացվում Է Սիրիային նվիրված միջազգային դոնորական խորհրդաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում մարտի 12-ին մեկնարկում Է Սիրիային նվիրված երրորդ միջազգային դոնորական խորհրդաժողովը: Եվրամիության եւ ՄԱԿ-ի հրավերով 85 երկրների ու կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ են եկել Եվրոպայի մայրաքաղաք, որպեսզի մինչեւ մարտի 14-ը միջոցներ հավաքեն Սիրիայի բնակչությանն ու փախստականներին օգնելու, ինչպես նաեւ Սիրիայում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները եւ այդ երկրում տիրող ճգնաժամի կարգավորման գործընթացի վիճակը քննարկելու համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնել Է ԵՄ-ի խորհուրդը, 85 երկրներ ու կազմակերպություններ հավաստել են իրենց մասնակցությունը խորհրդաժողովին: Նրանց թվում են, մասնավորապես, Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Չինաստանը, Թուրքիան, Իրանը, Իրաքը, ԱՄՆ-ն, Եգիպտոսը, Լիբանանը, Սաուդյան Արաբիան, Պակիստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Հնդկաստանը, Կանադան, Կատարը, Եվրամիության բոլոր երկրները: Բացի այդ, հանդիպմանը հրավիրված են Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը, Եվրոպայի ներդրումային բանկը, Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, Արաբական պետությունների լիգան, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, Համաշխարհային բանկը, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը: Իհարկե, միջոցառմանը կամասնակցի նաեւ ՄԱԿ-ը, որը ԵՄ-ի հետ միասին կազմակերպել Է այն: ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների թվում կլինեն կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի՝ Սիրիայի խնդրով հատուկ դեսպանորդ Գեյր Պեդերսենը եւ ՄԱԿ-ի փախստականների գործերի գլխավոր հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդին:
Խորհրդաժողովի աշխատանքի առաջին օրը՝ երեքշաբթի, սպասվում Է պատվիրակությունների ժամանումը եւ մի շարք հանդիպումներ ոչ կառավարական ու հասարակական կազմակերպությունների միջեւ: Գլխավոր ելույթները, նախարարական մակարդակով նիստերն ու նստաշրջանները տեղի կունենան մատի 13-14-ին: Սիրիային նվիրված միջազգային խորհրդաժողովը հերթական անգամ կանցկացվի առանց այդ երկրի իշախանությունների մասնակցության, հայտնել Է ԵՄ-ի խորհուրդը:
«Ոչ ռեժիմը, ոչ ընդդիմությունը հրավիրված չեն խորհրդաժողովին»,- ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է եվրոպական մի աղբյուր: Սիրիայի շուրջ առաջիկա խորհրդաժողովը կդառնա երրորդը: Նախորդ հանդիպումները, որոնք նվիրված Էին այդ հանրապետության հումանիտար իրադրությանը, կայացել են Բրյուսելում 2017 թվականի ապրիլին եւ 2018 թվականի ապրիլին: Դրանց արդյունքում հաջողվել Է հավաքել մոտավորապես 12 միլիարդ եվրո:

В Брюсселе открывается донорская конференция по Сирии с участием 85 стран и организаций
Третья международная донорская конференция по Сирии открывается во вторник в Брюсселе. Представители более чем 85 стран и организаций по приглашению Евросоюза и ООН приехали в европейскую столицу, чтобы до 14 марта собрать средства для помощи сирийскому населению и беженцам, а также обсудить последние события в Сирии и состояние процесса урегулирования кризиса в этой стране, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщил Совет ЕС, более 85 стран и организаций подтвердили свое участие в конференции. Среди них, в частности, Россия, Казахстан, Китай, Турция, Иран, Ирак, США, Египет, Ливан, Саудовская Аравия, Пакистан, ОАЭ, Индия, Канада, Катар, все страны - члены Евросоюза.
Кроме того, на встречу приглашены Европейский банк реконструкции и развития, Европейский инвестиционный банк, Международная организация по миграции, Международный валютный фонд, Лига арабских государств, Международный комитет Красного Креста, ЮНЕСКО, Всемирный банк, Всемирная организация здравоохранения. Конечно, в мероприятии примет участие ООН, которая вместе с ЕС организовала его, в частности спецпосланник генерального секретаря ООН по Сирии Гейр Педерсен и верховный комиссар ООН по делам беженцев Филиппо Гранди.
В первый день конференции (во вторник) ожидаются прибытие делегаций и ряд встреч между неправительственными и общественными организациями. Главные выступления, заседания и сессии на министерском уровне пройдут 13-14 марта.
Международная конференция по Сирии в очередной раз пройдет без участия ее властей, сообщил Совет ЕС. "Ни режим, ни оппозиция не приглашены на конференцию", - сказал ТАСС европейский источник.
При этом, как отметил Совет ЕС, представители гражданского общества в Сирии получили приглашение. "В этом году предприняты беспрецедентные усилия по привлечению в Брюссель сотен представителей сирийских, региональных и международных неправительственных организаций и организаций гражданского общества для углубленного обмена мнениями с международным сообществом", - пояснил ТАСС европейский источник.
Предстоящая конференция по Сирии станет третьей. Предыдущие встречи, посвященные гуманитарной ситуации в этой республике, состоялись в Брюсселе в апреле 2017 года и апреле 2018-го. По их итогам удалось собрать около €12 млрд.