Հազվագյուտ սեւ կակադուն կարող է անհետանալ Ավստրալիայի անտառներից
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հազվագյուտ սեւ կակադուն առաջիկա 10 տարվա ընթացքում կարող Է անհետանալ Ավստրալիայի անտառներից, եթե շտապ միջոցներ չձեռնարկվեն նրա բնակության միջավայրը պաշտպանելու համար: Այսօր այդ զարմանալի թռչուններին դեռ կարելի Է հանդիպել Քեյփ-Յորք կղզուում եւ Քվինսլենդի նահանգի հյուսիսի հեռավոր անկյուններում, բայց դրանց թիվը, Ավստրալիայի ազգային համալսարանի (ԱԱՀ) հետազոտողների տվյալներով, արագորեն կրճատվում Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պրոֆեսոր Ռոբերտ Հեյնսոնը՝ բնապահպան եւ վայրի բնության հետազոտող Է ԱԱՀ-ից, սեւ կակադուին ուսումնասիրում Է 1990 թվականից ի վեր եւ այն համարում Է «աշխարհի ամենագեղեցիկ եւ վառ թռչունը»: «Դրանք հիանալի մեծ թութակներ են, դրանք շատ հին են, հնարավոր Է, որ դրանց նախնիները բոլոր թութակների նախահայրերն են, բայց գլխավորն այն Է, որ դրանք շատ ու շատ գեղեցիկ են: Իսկական ռոք-աստղեր են թութակների աշխարհում: Սեւ կակադուները կարող են ճյուղերը թմբկափայտեր դարձնել եւ դրանց թխկթխկոցներով մեղեդիներ հնչեցնել իրենց հարսնացուների համար: Ուրիշ ոչ մեկն այդպես չի կարողանում անել, նրանք ռիթմի գերազանց զգացողություն ունեն»,-պատմել Է պրոֆեսորը:
Բնապահպանի տվյալներով՝ Քվինսլենդի հյուսիսում սեւ կակադուի պոպուլյացիան անշեղորեն կրճատվում Է անտառների հատման եւ ակտիվ հողօգտագործման պատճառով:
Սեւ կակադուն կակադուների ընտանիքի թռչուն Է` իր տեսակի միակ ներկայացուցիչը: Բավականին խոշոր թութակ Է՝ մինչեւ 80 սանտիմետր երկարությամբ մարմնով եւ մինչեւ 1 կիլոգրամ քաշով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Редкий черный какаду может полностью исчезнуть на территории Австралии
Редкий черный какаду может исчезнуть из лесов Австралии в течение ближайших 10 лет, если не будут приняты срочные меры для защиты его среды обитания. Сегодня этих удивительных птиц еще можно встретить на острове Кейп-Йорк и в отдаленных уголках на севере штата Квинсленд, но их число, по данным исследователей из Австралийского национального университета (АНУ), быстро сокращается, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Профессор Роберт Хейнсон, эколог и исследователь дикой природы из АНУ, изучает черного какаду с 1990 года и считает эту птицу "самой красивой и яркой в птичьем мире". "Это великолепные большие попугаи, они очень древние, возможно их предки - родоначальники всех попугаев, но главное - они очень и очень красивы. Настоящие рок-звезды в мире попугаев. Черные какаду умеют делать барабанные палочки из веток и выстукивать ими мелодии для своих невест. Больше никто так не умеет, у них отличное чувство ритма", - рассказал профессор.
По данным эколога, популяция черного какаду на севере Квинсленда неуклонно сокращается из-за вырубки лесов и активного землепользования.
Черный какаду - птица семейства какаду, единственный представитель своего рода. Довольно крупный попугай с длиной тела до 80 см и весом до килограмма.