Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարչար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Միացյալ Նահանգների նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. տիկին Լին Թրեյսիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է Լին Թրեյսիին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել դիվանագիտական գործունեության ընթացքում: Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ վերջին 17 տարիներին պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան համագործակցությունը մշտապես զարգացում է ապրել և վստահություն հայտնել, որ համագործակցության ընթացիկ նախագծերը կշարունակեն իրականացվել, կնախաձեռնվեն նոր նախագծեր:
Տիկին դեսպանն իր հերթին նշել է, որ ուրախ է հանդիպել ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ և քննարկել պաշտպանական բնագավառում երկկողմ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին, ինչպես նաև Սիրիայում մարդասիրական առաքելությանն առնչվող հարցեր:

Министр обороны Армении принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла США
Министр обороны Армении Давид Тоноян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Соединенных Штатов Америки в Республике Армения Линн Трейси.
Как сообщили Арменпресс в управлении информации и по связям с общественностью министерства обороны Республики Армения, министр обороны поздравил Линн Трейс с вступлением в должность посла США в Армении и пожелал ей успехов в дипломатической деятельности. Давид Тоноян отметил, что за последние 17 лет армяно-американское сотрудничество в области обороны всегда развивалось, и выразил уверенность, что текущие проекты будут продолжаться, а также будут реализованы новые проекты.
Посол отметила, что рада встрече с министром обороны Армении и обсуждению возможностей развития двустороннего сотрудничества в сфере обороны.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с региональной безопасностью, урегулированием нагорно-карабахского конфликта, а также гуманитарной миссией в Сирии.