Ծխախոտի գնի 45 տոկոսով բարձրացումը կկանխարգելի մոտավորապես 88 հազար վաղաժամ մահ. Արսեն Թորոսյանը հետազոտության արդյունքներ է ներկայացրել
Ծխախոտի գնի 45 տոկոսով բարձրացումը  կկանխարգելի մոտավորապես 88 հազար վաղաժամ մահ. Արսեն Թորոսյանը հետազոտության արդյունքներ է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծխախոտի գնի բարձրացումը 45%-ով կկանխարգելի մոտավորապես 88.000 վաղաժամ մահ ծխելը թողածների և չսկսածների շրջանում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ ներկայացնելով 2017թ․ ապրիլին Հարվարդի համալսարանի, Վաշինգտոնի համալսարանի և Համաշխարհային բանկի փորձագետների կողմից կատարված հետազոտության արդյունքները:
«Հետազոտության անվանումն է՝ «Ծխախոտային արտադրատեսակների հարկերի բարձրացման բաշխիչ ազդեցության գնահատումը Հայաստանում․ ծախս արդյունավետության ընդլայնված վերլուծության արդյունքները»։ Ներկայացված էր տվյալ վերլուծության հիմնական արդյունքը մինչև ամբողջական հայերեն տեքստի լինելը»,- գրել է Թորոսյանը։
Նա ներկայացրել է հետազոտության անգլերեն ամբողջական տարբերակը՝ https://goo.gl/SQxSWc:
Նախարարը խոստացել է շուտով ներկայացնել նաև բազմաթիվ երկրների փորձը, թե ինչպես է ծխախոտի ակցիզային հարկի բարձրացումը բերում հարկային եկամուտների աճի՝ ի պատասխան հակառակի մասին պնդողների։

Повышение цен на табак на 45% предотвратит около 88 тысяч преждевременных смертей — Арсен Торосян представил результаты исследований
Повышение цен  на табак на 45% предотвратит около 88 тысяч  преждевременных
смертей  — Арсен Торосян представил результаты  исследований
Повышение цен на табак на 45% предотвратит около 88 тысяч  преждевременных смертейсреди бросивших и неначавших курить.
Как передает Арменпресс, об этом в  Facebook написал  министрздравоохранения Армении АрсенТоросян, представив  результаты  исследования, которое было проведено в  апреле 2017 года  Гарвардским университетом, Вашингтонским университетом и Всемирным банком
«Исследование называлось «Оценка влияния  повышения  налогов  на табачные  изделия в  Армении». Представлены  основные  итоги  исследования до  опубликования  полного текста  на армянском», - написал министр.
Полный  вариант текста  на  английском представлен на сайте  https://goo.gl/SQxSWc.
Арсен Торосян обещал  вскоре  представить опыт многих других стран о том, как повышение акцизного налога на табак приводит к росту доходов, в ответ тем, кто утверждает обратное.