ԼՂ հակամարտությունն այդ տարածքում ապրող մարդկանց ֆիզիկական գոյության հարց է. իտալացի պատգամավորի ելույթը Սումգայիթում հայկական ջարդերի վերաբերյալ
ԼՂ հակամարտությունն այդ տարածքում ապրող մարդկանց ֆիզիկական գոյության
հարց է. իտալացի պատգամավորի ելույթը Սումգայիթում հայկական ջարդերի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի պատգամավոր, հայ-իտալական միջխորհրդարանական հարաբերությունների պատասխանատուիշխող Լեգա կուսակցության ներկայացուցիչ Ջուլիո Չենտեմերոն Իտալիայի խորհրդարանում ելույթ է ունեցել Սումգայիթում հայկական ջարդերի վերաբերյալ:
«Կուզենայի ելույթ ունենալ այս դահլիճում և հիշատակել նորագույն պատմության հավանաբար ամենաողբերգական, բայց քիչ ճանաչված էջերից մեկը՝ ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում 31 տարի առաջ տեղի ունեցած հայերի ջարդերը։1988թ. փետրվարին, ինքնորոշման իրավունքի իրացման նպատակով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի խաղաղ ցույցերին ի պատասխան՝ Ադրբեջանի իշխանությունները կազմակերպեցին Ադրբեջանի Բաքու, Սումգայիթ և Կիրովաբադ քաղաքների հայ բնակչության դեմ բռնի ճնշումներ։ Ամենը սկսվեց Սումգայիթից, որտեղ  Ադրբեջանի իշխանությունների բացահայտ աջակցության և թողտվության արդյունքում երեք օրում բազմաթիվ հայեր սպանվեցին մեկ պատճառով՝ իրենց էթնիկ պատկանելիության։  Հարյուր հազարավոր հայեր ստիպված եղան լքել իրենց տները, իրենց քաղաքները։ Այդ օրերին ոտնահարվեց մարդու հիմնարար իրավունքներից մեկը՝ կյանքի իրավունքը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է իտալացի պատգամավորը:
Նա ընդգծել է, որ Սումգայիթի կոտորածից հետո Եվրոպական խորհրդարանը ընդունել է բանաձև, որը տեղի ունեցածը բնորոշում է ժողովրդի սպանություն որպես այդպիսին։ Նա կարևոր է համարել  ընդգծել, որ ԼՂ հակամարտությունը ոչ թե տարածքային պահանջ է, այլ այդ տարածքում ապրող մարդկանց ֆիզիկական գոյության հարց է:
«Ցավոք, անգամ 30 տարի անց դեռևս ականատես ենք հակահայկական շարունակվող հռետորաբանության և ատելության իրական քարոզչության։ Այս ամենը դրսևորվել է նաև 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում անմեղ էակների՝ երեխաների դեմ հրետանու կիրառմամբ և ծերերի դաժան սպանությամբ։ Ուստի, անհրաժեշտ է վերջ դնել ատելության հռետորաբանությանը և սկսել կրթել ժողովուրդներին խաղաղության, մարդ արարածի հարգանքին և  կրոնի ազատությանը։ Եվ ուրեմն, չափազանց կարևոր է, որ մեր երկիրը, որը նախագահել է 2018թ. ԵԱՀԿ-ում և որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկիր, շարունակի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ լուծման բանակցությունների շրջանակներում աջակցել ԼՂ հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվելու միջազգային լիակատար մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքին»,- եզրափակել է Ջուլիո Չենտեմերոն:

Нагорно-карабахский конфликт - это вопрос физического существования людей, которые там живут: речь итальянского депутата о погромах армян в Сумгаите
ЕРЕВАН, 7 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Член правящей партии Италии “Лега”, член итальянского парламента, представитель армяно-итальянских межпарламентских связей Джулио Чентемеро выступил в итальянском парламенте с речью об армянских погромах в Сумгаите.
«Я хотел бы выступить с речью в этом зале и упомянуть одну из самых трагических, но не менее известных страниц современной истории - массовые убийства армян, произошедшие 31 год назад в азербайджанском городе Сумгаите. В феврале, в ответ на мирные демонстрации народа Нагорного Карабаха за реализацию права на самоопределение, власти Азербайджана организовали насильственное подавление армянского населения Баку, Сумгаита и Кировабада. Все началось в Сумгаите, где в результате очевидной поддержки и позволения азербайджанских властей многие армяне были за три дня убиты по одной причин - из-за своей этнической принадлежности. Сотни тысяч армян были вынуждены покинуть свои дома, свои города. В те дни было нарушено одно из основных прав человека - право на жизнь», - сказал итальянский депутат.
Как передает «Арменпресс», он подчеркнул, что после резни в Сумгаите Европейский парламент принял резолюцию, которая характеризует произошедшее как убийство народа. Он счел нужным подчеркнуть, что конфликт в НК является не территориальным требованием, а вопросом физического существования людей, которые там живут.
«К сожалению, даже через 30 лет мы являемся свидетелями настоящей антиармянской риторики и пропаганды ненависти. Все это было продемонстрировано также применением артиллерии против детей и жестокого убийства стариков в Нагорном Карабахе во время четырехдневной войны в апреле 2016 года. Поэтому необходимо положить конец риторике ненависти и просвещать народы о мире, уважении к людям и свободе вероисповедания. Итак, очень важно, чтобы наша страна, которая председательствовала в 2018 год в ОБСЕ, и является членом Минской группы ОБСЕ, продолжала поддерживать работу сопредседателей Минской группы ОБСЕ в рамках единственного международного мандата по урегулированию нагорно-карабахского конфликта», - заключил Джулио Чентемеро.