Հայաստանը կարևորում է ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների հետ առևտրաշրջանառության զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ԵԱՏՄ-ն զարգացնելու և ավելի արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ կարևորում է անդամ երկրներ կողմից աշխատանքների իրականացումը: Հայաստանի համար կարևոր է նաև անդամ բոլոր երկրների հետ առևտրաշրջանառության զարգացումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին խոսել է Բրյուսելում ռուսական ՏԱՍՍ-ին տված իր հարցազրույցում:
«ԵԱՏՄ-ն ու ԱՊՀ-ն ապացուցել են իրենց կարևորությունը, դրանք շատ կարևոր են Հայաստանի համար: Բայց անհրաժեշտ է աշխատենք, որ դրանք դառնան ավելի արդյունավետ: Եթե կազմակերպությունն ապացուցել է իր կարևորությունը, դա դեռ չի նշանակում, որ այն այլևս պետք չէ զարգացնել: Հակառակը՝ այդ զարգացումը շատ կարևոր է, որ ԱՊՀ-ի և ԵԱՏՄ-ի շրջանակում համագործակցությունը լինի ավելի արդյունավետ և հեռանկարային»,-նշել է Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ի շրջանակում Հայաստանի գլխավոր տնտեսական գործընկերը Ռուսաստանն է: Նա կարևորել է այդ հարաբերությունների հետագա զարգացումը: «Բայց մեզ համար շատ կարևոր է, որ փոխադարձ առևտրաշրջանառությունը լավ մակարդակի վրա լինի նաև ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկիրների հետ: Դա կնշանակի միության կարևոր և բնական զարգացում: Մենք ամեն ինչ կանենք, որ դա տեղի ունենա»,-վստահեցրել է վարչապետը:
Փաշինյանը խոսել է նաև ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ստորագրված պարզեցված առևտրի համաձայնագրի մասին: Նա նշել է՝ ներկայում անդամ երկրների խորհրդարաններում դրա վավերացման փուլն է: Վարչապետ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահության տարում համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի: Վերջերս պաշտոնական այցով Իրանում եղած վարչապետը նշել է, որ այնտեղ ևս անհամբերությամբ սպասում են, թե պայմանագիրը երբ պետք է ուժի մեջ մտնի, քանի որ այն իրականում նոր հնարավորությունն է բացում տնտեսական համագործակցության համար:
ՀՀ կառավարությունը նախորդ տարվա դեկտեմբերին հավանություն է տվել Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանն ուղղված ժամանակավոր համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությանը: Համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2018 թվականի մայիսի 17-ին Աստանայում:

Armenia highlights development of trade turnover with EAEU’s all member states
YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Armenia attaches importance to the implementation of activities by the member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) for developing the Union and making it more effective, Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview to the Russian TASS news agency in Brussels, reports Armenpress.
“The EAEU and CIS have proved their importance, they are very important for Armenia. But we need to carry out works to make them more efficient. If the organization has proved its importance, it doesn’t mean that it shouldn’t be developed anymore. Quite the contrary, that development is very important so that the cooperation within the CIS and EAEU will be more effective and prospective”, the Armenian PM said.
He stated that Russia is Armenia’s key trade partner within the EAEU. Pashinyan highlighted the further development of these relations. “But for us it’s also important that the mutual trade turnover is at a good level with the remaining member states of the Union. That will mean the Union’s important and natural development. And we will do everything for this to happen”, the PM said.
Nikol Pashinyan also talked about the simplified trade agreement signed between the EAEU and Iran. He said currently the ratification stage of the agreement is underway in the parliaments of the member states. PM Pashinyan expressed hope that the agreement will enter into force during Armenia’s chairmanship in the EAEU. The Armenian PM, who recently visited Iran, stated that Iran is looking forward to the agreement to enter into force because in fact it opens a new opportunity for the economic cooperation.
Last year in December the Armenian government approved the legislative initiative on ratifying the interim agreement aimed at forming a free trade zone between the EAEU and Iran. The agreement has been signed in Astana on May 17, 2018.