Փաշինյանը շատ արդյունավետ է համարում Բրյուսել այցի ընթացքում կայացած քննարկումները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ հանդիպմանը երախտագիտություն է հայտնել  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Եվրամիության հավասարակշռված դիրքորոշման համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ Յունկերի և Եվրոպական միության հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
«Ես արտահայտել եմ մեր երախտագիտությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Եվրամիության հավասարակշռված դիրքորոշման համար, որն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, նրանց դիրքորոշմանը և ջանքերին»,- նշել է ՀՀ վարչապետը՝ հավելելով, որ կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումներին:
Անդրադառնալով Հայաստան-Եվրամիությունը գործընկերությանը՝ Փաշինյանը շատ արդյունավետ է համարել իր այցի ընթացքում կայացած քննարկումները՝  գործընկերության ներկայիս վիճակի, մասնավորապես, անցյալ տարվա գարնանը Հայաստանում տեղի ունեցած անշրջելի ժողովրդավարական վերափոխումների համատեքստում: «Ես մեկ անգամ ևս ընդգծեցի Հայաստանի նոր իշխանությունների հանձնառությունը` օրենքի գերակայությունն ամրապնդելու, ժողովրդավարությունը խթանելու, կոռուպցիան արմատախիլ անելու, ինչպես նաև արհեստական մոնոպոլիաների, տնտեսական հովանավորչության ու օլիգարխիայի դեմ պայքարի առումով` ապահովելու համար հիմնարար իրավունքների լիարժեք ևազատ իրականացումը Հայաստանում»:
Նրա գնահատմամբ՝  ակներև է, որ ժողովրդավարությունը կենսունակ դարձնելու համար Հայաստանը պետք է ունենա ուժեղ ու կենսունակ տնտեսություն, և այդ իսկ պատճառով ՀՀ իշխանությունների հաջորդ քայլն է ժողովրդավարության խորացումը՝ հեղափոխական փոփոխությունների և տնտեսական բարեփոխումների միջոցով: «Սա մեր հիմնական նպատակներից մեկն է և մեր կառավարության նոր ծրագրի անկյունաքարը»,- շեշտեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ընդգծելով, որ Եվրոպական միությունը Հայաստանի առանցքային առևտրային ու ամենախոշոր դոնոր գործընկերն է՝  ՀՀ վարչապետը հավելեց, որ բանակցությունների ընթացքում ԵԽ նախագահ Յունկերին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության տեսլականը և առաջնահերթությունները, որոնց շուրջ տեղի է ունեցել մտքերի օգտակար փոխանակում: «Այսօրվա այցելությունը և Եվրամիության ղեկավարների հետ մեր քննարկումները ցույց են տալիս, որ մենք երկուստեք հետաքրքրված ենք և պատրաստ ենք խորացնել մեր գործընկերությունը»,- հայտարարեց նա:
Նա ուրախությամբ նշեց, որ ԵԽ նախագահ Յունկերի հետ ունի ընդհանուր ըմբռնում առ այն, որ Հայաստանն ու Եվրամիությունը պետք է շարունակեն և ընդլայնեն համագործակցությունը` նշված խնդիրների լուծման և ՀՀ կառավարության հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգը կյանքի կոչելու համար՝ Եվրամիության տեխնիկական ու ֆինանսական աջակցությամբ, ինչը Հայաստանի կառավարությանը թույլ կտա արագացնել բարեփոխումները և դարձնել ավելի արդյունավետ: «Այս առումով ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը (CEPA) կարևոր հարթակ է: Հայաստանի ղեկավարությունը բազմաթիվ առիթներով իր նվիրվածությունն ու քաղաքական կամքն է ցուցադրել այս փաստաթղթի արդյունավետ իրականացման գործում: Այս համաձայնագիրը և ճանապարհային քարտեզը կարևոր է: Մեր հանդիպման ընթացքում մենք նաև քննարկել ենք ԵՄ անդամ պետությունների կողմից համաձայնագրի վավերացման գործընթացն արագացնելու ուղիները, ինչը թույլ կտա լիարժեքորեն օգտվել դրա հնարավորություններից»,- նկատեց ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
Նա տեղեկացրեց, որ CEPA-ի և ԵՄ-Հայաստան գործընկերության առաջնահերթությունների փաստաթղթի իրականացումը համակարգող ՀՀ միջգերատեսչական հանձնաժողովը  եվրոպական գործընկերների հետ միասին ավարտին կհասցնի CEPA-ի իրականացման ճանապարհային քարտեզի մշակումը: Միևնույն ժամանակ նախատեսվում է, որ կառավարություն-քաղաքացիական հասարակություն խորհրդակցություններ կսկսվեն ճանապարհային քարտեզի շուրջ: «Մենք, ընդհանուր առմամբ, CEPA-ին և, մասնավորապես, Ճանապարհային քարտեզին վերաբերվում ենք որպես բարեփոխումների գործընթացի համար կարեւորագույն ուղենիշների»,- հավաստեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ամփոփելով, նա մեկ անգամ ևս շեշտեց Հայաստան-Եվրամիություն քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, փոխըմբռնման ու գործընկերության մթնոլորտը, որը գերակայում է Եվրոպական միության Հայաստանի  հարաբերություններում:
Եվրոպական հանձնաժողովի  նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորեց ՀՀ ԱԺ 2018թ. դեկտեմբերի ընտրություններում նրա ղեկավարած քաղաքական ուժի հաղթանակի կապակցությամբ։ «Վարչապետը բարեփոումները և Եվրոպական միության հետ համագործակցությունը դրել է իր օրակարգի կենտրոնում, և մենք ողջունում ենք դա: Ինչքան ավելի շատ Հայաստանի Հանրապետությունը բարեփոխվի, այնքան ավելի շատ մենք կաջակցենք Հայաստանին՝  և՛ ֆինանսապես, և՛ քաղաքականապես»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Եվրամիությունը Հայաստանին 2017-2020 թվականների համար նախատեսել է 176 մլն եվրոյի աջակցություն տրամադրել՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հիմնարար բարեփոխումների համար:
ԵԽ նախագահը վկայակոչեց ՀՀ վարչապետին, ով բազմաթիվ անգամ նշել է, թե շատ աշխատանք կա անելու հատկապես հակակոռուպցիոն և դատական բարեփոխումների ոլորտներում: «Մենք գիտենք, որ վարչապետն այդ նպատակներին լուրջ է վերաբերվում  և նպատակադրված է այդ ուղղությամբ աշխատելու»,- հավաստեց Յունկերը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանը և Եվրամիությունը միասին են առաջ քայլում: «Մենք դաշնակիցներ ենք և մենք պատրաստ ենք Հայաստանին օգնել այնքան, ինչքան կցանկանա, որ մենք օգնենք»,- շեշտեց ԵԽ նախագահը:

Пашинян считает состоявшиеся в ходе визита в Брюссель обсуждения очень эффективными
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с председателем Еврокомиссии Жан-Клодом Юнкером выразил признательность за взвешенную позицию ЕС по Нагорно-Карабахскому конфликту. По сообщению «Арменпресс», об этом заявил Никол Пашинян на совместной пресс-конференции с Юнкером и комиссаром ЕС по вопросам политики соседства и переговоров по расширению  Йоханнесом Ханом.
“Я выразил нашу признательность за взвешенную позицию ЕС в вопросе Нагорно-Карабахского конфликта, которая поддерживает сопредседателей Минской группы ОБСЕ, их позицию и усилия”, - отметил премьер-министр РА, добавив, что стороны обсудили и вопросы региональных и международных развитий.
Коснувшись партнерства Армения-ЕС, Пашинян счел состоявшиеся в ходе своего визита обсуждения очень эффективными в контексте нынешнего состояния партнерства, в частности, в контексте необратимых демократических преобразований, произошедших весной прошлого года в Армении. “Я еще раз подчеркнул приверженность новых властей Армении укреплению верховенства закона, стимулированию демократии, искоренению коррупции, а также борьбе с искусственными монополиями, с экономическим покровительством и олигархией для обеспечения полноценной и свободной реализации основополагающих прав в Армении.
По его словам, очевидно, что для того, чтобы сделать демократию жизнеспособной, Армения должна иметь сильную и жизнеспособную экономику, и по этой причине следующим шагом властей Армении является углубление демократии посредством революционных изменений и экономических реформ. “Это одна из наших основных целей и краеугольный камень новой программы нашего правительства”, - подчеркнул Никол Пашинян.
Подчеркнув, что ЕС является основным и самым крупным торговым партнером Армении, премьер-министр РА добавил, что в ходе переговоров представил председателю СЕ Юнкеру видение и приоритеты правительства РА, вокруг которых и состоялся полезный обмен мнениями. “ Сегодняшний визит и наши обсуждения с руководителями ЕС показывают, что мы обоюдно заинтересованы, и готовы углубить наше партнерство”- заявил он.
Он с радостью отметил, что с председателем СЕ Юнкером имеет общее понимание того, что Армения и Евросоюз должны продолжать и расширять сотрудничество для решения отмеченных проблем и реализации амбициозной программы реформ правительства РА при техническом и финансовом содействии Евросоюза, что позволит правительству Армении ускорить реформы и сделать их более эффективными. “ В этом плане соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-Армения (CEPA) является важной платформой. Руководство Армении по многочисленным поводам демонстрировало свою преданность и политическую волю в деле эффективной реализации этого документа. Это соглашение и дорожная карта важны. В ходе нашей встречи мы также обсудили пути ускорения процесса ратификации соглашения странами-членами ЕС, что позволит полноценно воспользоваться его возможностями”, - отметил глава правительства РА.
Он сообщил, что межведомственная комиссия РА, координирующая реализацию документа приоритетов партнерства CEPA и ЕС-Армения, вместе с европейскими партнерами, завершит разработку дорожной карты по реализации CEPA. В то же время планируется, что начнутся консультации правительство - гражданское общество по дорожной карте. “ Мы, в целом, относимся к CEPA и ,в частности, к дорожной карте как к важнейшим ориентирам для процесса реформ”, - заверил Никол Пашинян.
Подводя итоги, он еще раз подчеркнул высокий уровень политического диалога Армения-ЕС, атмосферу взаимопонимания и партнерства, которая доминирует в отношениях Армении с ЕС.
Председатель Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер поздравил Никола Пашиняна  в связи с победой возглавляемой им политической силы на выборах в декабре. “ Премьер-министр поставил реформы и сотрудничество с Европейским союзом в центре своей повестки, и мы приветствуем это. Чем больше Республика Армения будет реформирована, тем больше мы будем поддерживать Армению и финансово, и политически” - отметил он, добавив, что Евросоюз предусмотрел для Армении на 2017-2020 годы помощь в размере 176 млн. евро на защиту прав человека и основные реформы.
Председатель СЕ сослался на премьер-министра РА, который неоднократно отмечал, что предстоит много работы, особенно в сфере антикоррупционных и судебных реформ. ” Мы знаем, что премьер-министр серьезно относится к этим целям и намерен работать в этом направлении”- заверил Юнкер, добавив, что Армения и Евросоюз вместе шагают вперед. “ Мы союзники, и мы готовы помочь Армении столько, сколько она пожелает”, - подчеркнул председатель СЕ.