Փաշինյանը շատ արդյունավետ է համարում Բրյուսել այցի ընթացքում կայացած քննարկումները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ հանդիպմանը երախտագիտություն է հայտնել  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Եվրամիության հավասարակշռված դիրքորոշման համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ Յունկերի և Եվրոպական միության հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
«Ես արտահայտել եմ մեր երախտագիտությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Եվրամիության հավասարակշռված դիրքորոշման համար, որն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, նրանց դիրքորոշմանը և ջանքերին»,- նշել է ՀՀ վարչապետը՝ հավելելով, որ կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումներին:
Անդրադառնալով Հայաստան-Եվրամիությունը գործընկերությանը՝ Փաշինյանը շատ արդյունավետ է համարել իր այցի ընթացքում կայացած քննարկումները՝  գործընկերության ներկայիս վիճակի, մասնավորապես, անցյալ տարվա գարնանը Հայաստանում տեղի ունեցած անշրջելի ժողովրդավարական վերափոխումների համատեքստում: «Ես մեկ անգամ ևս ընդգծեցի Հայաստանի նոր իշխանությունների հանձնառությունը` օրենքի գերակայությունն ամրապնդելու, ժողովրդավարությունը խթանելու, կոռուպցիան արմատախիլ անելու, ինչպես նաև արհեստական մոնոպոլիաների, տնտեսական հովանավորչության ու օլիգարխիայի դեմ պայքարի առումով` ապահովելու համար հիմնարար իրավունքների լիարժեք ևազատ իրականացումը Հայաստանում»:
Նրա գնահատմամբ՝  ակներև է, որ ժողովրդավարությունը կենսունակ դարձնելու համար Հայաստանը պետք է ունենա ուժեղ ու կենսունակ տնտեսություն, և այդ իսկ պատճառով ՀՀ իշխանությունների հաջորդ քայլն է ժողովրդավարության խորացումը՝ հեղափոխական փոփոխությունների և տնտեսական բարեփոխումների միջոցով: «Սա մեր հիմնական նպատակներից մեկն է և մեր կառավարության նոր ծրագրի անկյունաքարը»,- շեշտեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ընդգծելով, որ Եվրոպական միությունը Հայաստանի առանցքային առևտրային ու ամենախոշոր դոնոր գործընկերն է՝  ՀՀ վարչապետը հավելեց, որ բանակցությունների ընթացքում ԵԽ նախագահ Յունկերին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության տեսլականը և առաջնահերթությունները, որոնց շուրջ տեղի է ունեցել մտքերի օգտակար փոխանակում: «Այսօրվա այցելությունը և Եվրամիության ղեկավարների հետ մեր քննարկումները ցույց են տալիս, որ մենք երկուստեք հետաքրքրված ենք և պատրաստ ենք խորացնել մեր գործընկերությունը»,- հայտարարեց նա:
Նա ուրախությամբ նշեց, որ ԵԽ նախագահ Յունկերի հետ ունի ընդհանուր ըմբռնում առ այն, որ Հայաստանն ու Եվրամիությունը պետք է շարունակեն և ընդլայնեն համագործակցությունը` նշված խնդիրների լուծման և ՀՀ կառավարության հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգը կյանքի կոչելու համար՝ Եվրամիության տեխնիկական ու ֆինանսական աջակցությամբ, ինչը Հայաստանի կառավարությանը թույլ կտա արագացնել բարեփոխումները և դարձնել ավելի արդյունավետ: «Այս առումով ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը (CEPA) կարևոր հարթակ է: Հայաստանի ղեկավարությունը բազմաթիվ առիթներով իր նվիրվածությունն ու քաղաքական կամքն է ցուցադրել այս փաստաթղթի արդյունավետ իրականացման գործում: Այս համաձայնագիրը և ճանապարհային քարտեզը կարևոր է: Մեր հանդիպման ընթացքում մենք նաև քննարկել ենք ԵՄ անդամ պետությունների կողմից համաձայնագրի վավերացման գործընթացն արագացնելու ուղիները, ինչը թույլ կտա լիարժեքորեն օգտվել դրա հնարավորություններից»,- նկատեց ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
Նա տեղեկացրեց, որ CEPA-ի և ԵՄ-Հայաստան գործընկերության առաջնահերթությունների փաստաթղթի իրականացումը համակարգող ՀՀ միջգերատեսչական հանձնաժողովը  եվրոպական գործընկերների հետ միասին ավարտին կհասցնի CEPA-ի իրականացման ճանապարհային քարտեզի մշակումը: Միևնույն ժամանակ նախատեսվում է, որ կառավարություն-քաղաքացիական հասարակություն խորհրդակցություններ կսկսվեն ճանապարհային քարտեզի շուրջ: «Մենք, ընդհանուր առմամբ, CEPA-ին և, մասնավորապես, Ճանապարհային քարտեզին վերաբերվում ենք որպես բարեփոխումների գործընթացի համար կարեւորագույն ուղենիշների»,- հավաստեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ամփոփելով, նա մեկ անգամ ևս շեշտեց Հայաստան-Եվրամիություն քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, փոխըմբռնման ու գործընկերության մթնոլորտը, որը գերակայում է Եվրոպական միության Հայաստանի  հարաբերություններում:
Եվրոպական հանձնաժողովի  նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորեց ՀՀ ԱԺ 2018թ. դեկտեմբերի ընտրություններում նրա ղեկավարած քաղաքական ուժի հաղթանակի կապակցությամբ։ «Վարչապետը բարեփոումները և Եվրոպական միության հետ համագործակցությունը դրել է իր օրակարգի կենտրոնում, և մենք ողջունում ենք դա: Ինչքան ավելի շատ Հայաստանի Հանրապետությունը բարեփոխվի, այնքան ավելի շատ մենք կաջակցենք Հայաստանին՝  և՛ ֆինանսապես, և՛ քաղաքականապես»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Եվրամիությունը Հայաստանին 2017-2020 թվականների համար նախատեսել է 176 մլն եվրոյի աջակցություն տրամադրել՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հիմնարար բարեփոխումների համար:
ԵԽ նախագահը վկայակոչեց ՀՀ վարչապետին, ով բազմաթիվ անգամ նշել է, թե շատ աշխատանք կա անելու հատկապես հակակոռուպցիոն և դատական բարեփոխումների ոլորտներում: «Մենք գիտենք, որ վարչապետն այդ նպատակներին լուրջ է վերաբերվում  և նպատակադրված է այդ ուղղությամբ աշխատելու»,- հավաստեց Յունկերը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանը և Եվրամիությունը միասին են առաջ քայլում: «Մենք դաշնակիցներ ենք և մենք պատրաստ ենք Հայաստանին օգնել այնքան, ինչքան կցանկանա, որ մենք օգնենք»,- շեշտեց ԵԽ նախագահը:

Armenia’s Pashinyan says very productive discussions were held in Brussels
BRUSSELS, MARCH 6, ARMENPRESS. During his meeting with President of the European Commission Jean-Claude Juncker in Brussels, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan expressed gratitude for the EU’s balanced position on the Nagorno Karabakh conflict, reports Armenpress.
“I have expressed our gratitude for the European Union’s balanced position on the Nagorno Karabakh conflict which supports the OSCE Minsk Group Co-Chairs, their position and efforts”, the Armenian PM said during a joint press conference with Jean-Claude Juncker and Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn, adding that they have also touched upon the regional and international developments.
Talking about the Armenia-EU partnership, Pashinyan assessed his discussions held in Brussels as very productive in the context of the current partnership, in particular, the recent irreversible democratic changes in Armenia. “I once again emphasized the commitment of the new leadership of Armenia to strengthen the rule of law, promote democracy, eradicate corruption, as well as to fight against artificial monopolies, economic sponsorship and oligarchy in order to ensure the complete and free exercise of fundamental rights in Armenia”, the PM noted.
Pashinyan stated that it’s obvious that in order to make democracy viable Armenia needs to have strong and viable economy, and therefore the next step of the Armenian authorities is to deepen democracy through revolutionary changes and economic reforms. “This is one of our main goals and the pillar of our government’s Action Plan”, Nikol Pashinyan said.
He highlighted that the EU is the key trade and the greatest donor partners of Armenia and added that during the talks he introduced the EC President on the government’s vision and priorities. “Today’s visit and our discussions with the EU leaders show that we both are interested and ready to deepen our partnership”, he said.
He also highlighted the fact that he has a common perception with President Juncker that Armenia and the EU should continue and expand the cooperation to solve the aforementioned issues and implement the ambitious reform agenda of the Armenian government by the EU’s technical and financial assistance which will allow the Armenian government to accelerate the reforms and make them more effective. “In this sense the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) is an important platform. The Armenian leadership with many occasions has showed its dedication and political will for the effective implementation of this document. This Agreement and the road map are important. During our meeting we have also discussed the ways of accelerating the CEPA ratification process by the EU member states which will enable to completely use its opportunities”, the Armenian PM said.
Pashinyan once again highlighted the Armenia-EU high-level political dialogue, the atmosphere of mutual understanding and partnership which is a priority in the bilateral ties.
European Commission President Jean-Claude Juncker congratulated Pashinyan on the victory of his political force in the 2018 December parliamentary elections. “The Prime Minister has put the reforms and the cooperation with the EU on the focus of his agenda, and we welcome this. The more Armenia carries out reforms, the more we will assist it both financially and politically”, he said, adding that the EU will provide 176 million Euro assistance to Armenia in 2017-2020 for human rights and fundamental reforms.
The European Commission President stated that he has repeatedly emphasized that a lot of works must be done in anti-corruption and judicial reforms sectors. “We know that the PM seriously reacts to these goals and is inclined to work on this direction”, Juncker said, adding that Armenia and the EU are moving forward jointly. “We are allies and are ready to assist Armenia as much as it wants us to help”, he added.