Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով` հոկտեմբերի 27-ի գործի բացահայտման համար որևէ խոչընդոտ չկա
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 27-ի գործի բացահայտման համար որևէ խոչընդոտ չկա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին մարտի 5-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Հոկտեմբերի 27-ի բացահայտումն անհրաժեշտ է մեր երկրի անվտանգության տեսանկյունից: Այժմ գործի բացահայտման համար որևէ խոչընդոտ չկա, պարզապես առաջնահերթություններ կան»,- ասաց Քոչարյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանը պետք է դառնա հզորությամբ ու ինքնիշխանությամբ այնպիսի երկիր, որտեղ յուրաքանչյուր հանցագործություն, առավել ևս մարտի 1-ի ու հոկտեմբերի 27-ի նման հանցագործությունները կբացահայտվեն:
1999թ. հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած ոճրագործության արդյունքում սպանվեցին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանն ու այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

Никаких препятствий для раскрытия дела 27 октября нет: Андраник Кочарян
Нет никаких препятствий для выяснения обстоятельств дела 27 октября. Как сообщает «Арменпресс», об этом 5 марта журналистам заявил председатель постоянной комиссии НС по обороне и безопасности Андраник Кочарян.
«Раскрытие “27 октября” необходимо с точки зрения безопасности нашей страны. Теперь нет никаких препятствий для раскрытия дела, есть только приоритеты», - сказал Кочарян.
По его словам, Армения должна стать страной с властью и суверенитетом, где будут раскрыты все преступления, особенно такие, как 1 марта и 27 октября.
27 октября 1999 спикер Национального Собрания РА Карен Демирчян, премьер-министр Вазген Саргсян и другие высокопоставленные чиновники были убиты в результате теракта в Национальном Собрании РА.