Դուբլինում վինիլային ձայնապնակների փողոց Է բացվել. The Irish Times
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դուբլինում Windmill Lane ձայնագրության ստուդիայի մոտ բացվել Է վինիլային ձայնապնակաների փողոց: Դրա բացման մասին հայտնել Է The Irish Times թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Վինիլային ձայնապնակների ծրարները ժամանակագրական կարգով դասավորված են ապակու տակ՝ ձայնագրման նախկին ստուդիայի ամբողջ շենքի երկարությամբ: Երեկոները ցուցադրանքը լուսավորվում Է: «Վինիլային» փողոցն ստեղծելիս օգտագործվել են U2-ի, Waterboys-ի, Status Quo-ի, Clannad-ի, Քեյթ Բուշի եւ այլոց սկավառակները:
«Իռլանդացի երաժիշտների համար սա առանձնահատուկ վայր Է: Դրանք, որպես կանոն, եղել են ստուդիական փոքրաբյուջե նախագծեր, բայց շատերի համար դրանցով Է սկսվել կարիերան եւ համաշխարհային հաջողությունը»,- բացմանը հայտնել Է Clannad խմբի մենակատարուհի Մոյա Բրենանը:
«Հարյուրավոր ալբոմներ, որոնցից մի քանիսը հետագայում դարձել են «ոսկե» եւ «պլատինե», ձանագրվել են Windmill Lane-ում»,- հավելել Է նա: 1992 թվականին ստուդիան տեղափոխվել Է, սակայն ստուդիայի անվանումը մնացել Է նախկինը: Դուբլինի ստուդիայի ծառայություններից օգտվել են The Rolling Stones-ը, AC/DC-ն, Լեդի Գագան, Քայլի Մինոուգը, իր վերջին ձայնագրություններից մեկն այստեղ Է արել Դեւիդ Բոուին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в Дублине открылась улица из виниловых пластинок
В Дублине возле студии звукозаписи Windmill Lane открылась улица из виниловых пластинок. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, o ее открытии сообщила газета The Irish Times.
Конверты виниловых дисков уложены в хронологическом порядке под стеклом на тротуаре вдоль всего здания бывшей звукозаписывающей студии. По вечерам экспозиция освещается. При создании "виниловой" улицы использовались пластинки U2, Waterboys, Status Quo, Clannad, Кейт Буш и других.
"Для ирландских музыкантов это особое место. Это были, как правило, малобюджетные студийные проекты, но с них для многих начиналась карьера и мировой успех", - сообщила на открытии солистка группы Clannad Мойя Бреннан. "Сотни альбомов, некоторые из которых впоследствии становились "золотыми" и "платиновыми", записывались на Windmill Lane", - добавила она.
В 1992 году студия переехала, однако название студию осталось прежним. Услугами дублинской студии пользовались The Rolling Stones, AC/DC, Леди Гага, Кайли Миноуг, одни из своих последних записей здесь сделал Дэвид Боуи.