Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն ընդունել են հանդիպելու առաջարկը. ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն ընդունել են հանդիպելու վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշել են ՄԽ համանախագահները տարածաշրջան այցի արդյունքներով մարտի 1-ին հրապարակած հայտարարության մեջ:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպովը՝ Ռուսաստանի Դաշնություն, Ստեփան Վիսկոնտին՝ Ֆրանսիա, Էնդրյու Շոֆերը՝ ԱՄՆ) փետրվարի 20-ին Երևանում հանդիպել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և փետրվարի 21-ին Բաքվում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ քննարկելու մոտ ապագայում առաջնորդների հանդիպում նախապատրաստելու հարցերը՝ ներառյալ քննարկումների հնարավոր թեմաները: Համանախագահները նաև քննարկումներ են ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ: Համանախագահներին էր միացել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Տարածաշրջանում հանդիպումների ընթացքում առաջնորդները համանախագահներին տեղեկացրել են Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում հունվարին Դավոսում կայացած վերջին երկխոսության մասին: Երկրների ղեկավարներն ու համանախագահները քննարկել են ներկա իրադրությունը և հետագա քայլերի ակնկալիքները:
Համանախագահները դրական են գնահատել շփման գծում զոհերի թվի շարունակական նվազումը: Նրանք նաև ողջունել են տարածաշրջանում հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելու վերաբերյալ քննարկումների ակտիվացումը:
Ղեկավարներն ընդունել են մոտ ապագայում հանդիպելու վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությունը:
Համանախագահներն ու գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը տարածաշրջանային իրենց այցից հետո մեկնել են Վիեննա և Բրատիսլավա, որտեղ, համապատասխանաբար, փետրվարի 28-ին և մարտի 1-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրների մշտական ներկայացուցիչներին, ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերին և կառույցի գործող նախագահ Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակին ներկայացրել են հանդիպումների արդյունքները»,-ասված է հայտարարության մեջ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մանդատն ունեցող միակ միջնորդական ձևաչափն է:

YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev have accepted the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ proposal to meet soon under their auspices around the NK issue, Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America) said in a statement.
“The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America) met with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Yerevan on 20 February and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Baku on 21 February to discuss preparations for a meeting of the leaders in the near future, including possible topics for discussion.
The Co-Chairs also held discussions with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in their respective capitals. The Co-Chairs were joined by the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Andrzej Kasprzyk. During the meetings in the region, the leaders briefed the Co-Chairs on their recent conversation on the margins of the World Economic Forum in Davos in January. The leaders and the Co-Chairs discussed the situation on the ground and their expectations for next steps. The Co-Chairs assessed positively the continuing lack of casualties on the line of contact. They also welcomed the developing discussions in the region about preparing populations for peace. The leaders accepted the Minsk Group Co-Chairs‘ proposal to meet soon under their auspices. Following their visit to the region, the Co-Chairs and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office travelled to Vienna and Bratislava from 28 February to 1 March to brief the Permanent Representatives of the OSCE Minsk Group countries, OSCE Secretary General Thomas Greminger, and OSCE Chairperson-in-Office Slovak Foreign Minister Miroslav Lajčák”, the OSCE Minsk Group Co-Chairs said in a statement.