Ռումինիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորները հայտարարություն են հնչեցրել Սումգայիթի ջարդերի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորներ, հայ-ռումինական բարեկամության խորհրդարանական խմբի ղեկավար, Ռումինիայի Հայոց միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը, ազգային փոքրամասնությունների խմբի ղեկավար Վարուժան Փամբուկչյանը և իշխող PSD կուսակցությունը ներկայացնող Էդվարդ Լուչիան Սիմոնը Սումգայիթյան կոտորածների 31-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ռումինիայի խորհրդարանում հանդես են եկել դատապարտող քաղաքական հայտարարությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Ռումինիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջը:
«31 տարի է անցել ողբերգական իրադարձություններից, որոնք տեղի ունեցան Խորհրդային Ադրբեջանում, որտեղ շուրջ կես միլիոն հայ էր ապրում: Հայկական բնակչության նկատմամբ ջարդն իրականացվեց երեք խոշոր քաղաքներում` Սումգայիթում, Կիրովաբադում և մայրաքաղաք Բաքվում»,-նշել են նրանք՝ հիշեցնելով, որ 70 տարի Ադրբեջանի Հանրապետությանը բռնակցված լինելուց հետո Արցախի ժողովուրդը որոշել էր խաղաղ ու օրինական ճանապարհով արտահայտել իր ազատ ապրելու ու ինքնորոշման կամքը:
«Կարևոր է, որ այս պահին միջազգային հանրությունը հասկանա Սումգայիթում իրականացվածի իսկությունը, որպեսզի հանգի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման, քանի որ հակահայկական քարոզչությունը շարունակվում է նաև այսօր: Ադրբեջանի ղեկավարությունը, ինչպես նախկինում, պարբերաբար խախտում է հրադադարի պահպանման ռեժիմը և պատերազմական գործողությունների վերսկսման վտանգներ առաջ բերում»,- նշված է հայտարարության տեքստում:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Սումգայիթյան ջարդը հանցագործություն էր՝ ուղղված համայն մարդկության դեմ և դրա միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը նվազագույնն է, որ կարելի է անել՝ ի հիշատակ Սումգայիթի նահատակների:

Депутаты армянского происхождения парламента Румынии выступили с заявлением по поводу сумгаитских погромов
В парламенте Румынии депутаты армянского происхождения: Варужан Восканян, Варужан Памбукчян и Лучиа Симон выступили с заявлением по поводу резни армянского населения в Сумгаите 31 год назад. Как передает Арменпресс, об этом на своей официальной странице в Facebook сообщило Посольство Армении в Румынии.
“ 31 Год прошел с тех трагических событий, которые произошли в Советском Азербайджане, где проживало около полумиллиона армян. Погромы армянского населения были осуществлены в трех крупных городах - Сумгаите, Кировабаде и столице Баку” - отметили они, напоминая что, после 70 лет аннексии Азербайджанской Республикой, народ Арцаха решил мирным и законным путем выразить свою волю к свободной жизни и самоопределению.
“Важно, чтобы на данный момент международное сообщество поняло подлинность того, что произошло в Сумгаите, чтобы прийти к мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, поскольку антиармянская пропаганда продолжается и сегодня. Руководство Азербайджана, как и прежде, периодически нарушает режим прекращения огня и создает угрозу возобновления военных действий” - говорится в тексте заявления.