Ռումինիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորները հայտարարություն են հնչեցրել Սումգայիթի ջարդերի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորներ, հայ-ռումինական բարեկամության խորհրդարանական խմբի ղեկավար, Ռումինիայի Հայոց միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը, ազգային փոքրամասնությունների խմբի ղեկավար Վարուժան Փամբուկչյանը և իշխող PSD կուսակցությունը ներկայացնող Էդվարդ Լուչիան Սիմոնը Սումգայիթյան կոտորածների 31-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ռումինիայի խորհրդարանում հանդես են եկել դատապարտող քաղաքական հայտարարությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Ռումինիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջը:
«31 տարի է անցել ողբերգական իրադարձություններից, որոնք տեղի ունեցան Խորհրդային Ադրբեջանում, որտեղ շուրջ կես միլիոն հայ էր ապրում: Հայկական բնակչության նկատմամբ ջարդն իրականացվեց երեք խոշոր քաղաքներում` Սումգայիթում, Կիրովաբադում և մայրաքաղաք Բաքվում»,-նշել են նրանք՝ հիշեցնելով, որ 70 տարի Ադրբեջանի Հանրապետությանը բռնակցված լինելուց հետո Արցախի ժողովուրդը որոշել էր խաղաղ ու օրինական ճանապարհով արտահայտել իր ազատ ապրելու ու ինքնորոշման կամքը:
«Կարևոր է, որ այս պահին միջազգային հանրությունը հասկանա Սումգայիթում իրականացվածի իսկությունը, որպեսզի հանգի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման, քանի որ հակահայկական քարոզչությունը շարունակվում է նաև այսօր: Ադրբեջանի ղեկավարությունը, ինչպես նախկինում, պարբերաբար խախտում է հրադադարի պահպանման ռեժիմը և պատերազմական գործողությունների վերսկսման վտանգներ առաջ բերում»,- նշված է հայտարարության տեքստում:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Սումգայիթյան ջարդը հանցագործություն էր՝ ուղղված համայն մարդկության դեմ և դրա միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը նվազագույնն է, որ կարելի է անել՝ ի հիշատակ Սումգայիթի նահատակների:

Ethnic Armenian lawmakers of Romanian Parliament release statement on Sumgait pogroms
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. Ethnic Armenian MPs of the Romanian Parliament Varuzhan Voskanyan, Varuzhan Pambukchyan and Luchian Simon, issued a statement on the 31st anniversary of the massacres of the Armenian population carried out in Sumgait, the Armenian Embassy in Romania said on Facebook, reports Armenpress.
“31 years have passed since the tragic events that took place in Soviet Azerbaijan where nearly half a million Armenians were living. The massacre against the Armenian population has been committed in three major cities – Sumgait, Kirovabad and capital Baku”, the MPs said, reminding that after being violently attached to the Azerbaijani Republic for 70 years, the people of Artsakh have made a decision to peacefully and legally express their will to self-determination and live freely.
“At this stage it’s important for the international community to understand the authenticity of what has been carried out in Sumgait, in order to lead to the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict because the anti-Armenian propaganda continues also today. Like previously, the Azerbaijani leadership regularly violates the ceasefire regime and brings threats for resuming the military operations”, the statement added.