Նիկոլ Փաշինյանը պետության անունից ներողություն խնդրեց 2008 թվականի մարտի 1-ի բոլոր զոհերից
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել 2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի կապակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, իր ուղերձում ՀՀ վարչապետն ընդգծում է, որ  Այդ իրադարձություններից 11 տարի անց  չափազանց կարեւոր է քաղաքական գնահատական տալ տեղի ունեցածին: ՀՀ վարչապետն արձանագրել է, որ 2008 թվականին իշխող վերնախավի գործողություններն ամենեւին ուղղված չէին առանձին վերցրած ուժի, խմբի, անհատի դեմ, այդ բռնությունների ու ապօրինությունների հիմնական եւ թերեւս միակ թիրախը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին էր. նրա իրավունքը, նրա արժանապատվությունն ու ազատությունը: ՀՀ վարչապետը պետության անունից ներողություն է խնդրել 2008 թվականի մարտի 1-ի բոլոր զոհերից, անկախությունից ի վեր Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր քաղաքական սպանությունների զոհերից, քաղաքական հետապնդման ենթարկված բոլոր քաղաքացիներից ու քաղաքական ուժերից:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ վարչապետի ուղերձն ամբողջությամբ.
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
Սփյուռքի հպարտ հայություն,
Ուղիղ 11 տարի առաջ այս օրը՝ 2008 թվականի մարտի 1-ին, Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանի կենտրոնում արյուն հեղվեց:
Օրվա իշխանությունը ապօրինի ուժ կիրառեց խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ, ինչի հետեւանքով Հայաստանի Հանրապետության 8 քաղաքացիներ սպանվեցին, եւս երկու հոգի մահացավ ավելի ուշ՝ այդ օրը ստացած վերքերից:
Զոհերից հինգը ստացել են հրազենային վնասվածքներ, երեք հոգի զոհվել են «Չերյոմուխա-7» հատուկ միջոցի կիրառումից, մեկ հոգի բեկորային վնասվածքից, մեկ հոգի՝ բութ գործիքի հարվածից առաջացած վնասվածքից:
Այդ իրադարձություններից 11 տարի անց ահա, չափազանց կարեւոր է քաղաքական գնահատական տալ տեղի ունեցածին: Եվ հիմա հարկ եմ համարում արձանագրել, որ 2008 թվականին իշխող վերնախավի գործողություններն ամենեւին ուղղված չէին առանձին վերցրած ուժի, խմբի, անհատի դեմ, այդ բռնությունների ու ապօրինությունների հիմնական եւ թերեւս միակ թիրախը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին էր. նրա իրավունքը, նրա արժանապատվությունն ու ազատությունը:
Մարտի 1-ի զոհերը Գոռ Քլոյանը, Արմեն Ֆարմանյանը, Տիգրան Խաչատրյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Դավիթ Պետրոսյանը, Զաքար Հովհաննիսյանը, Գրիգոր Գեւորգյանը, Սամվել Հարությունյանը, Համլետ Թադեւոսյանը, Տիգրան Աբգարյանը չեն միայն, այլեւ Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի, իր իրավունքի համար պայքարող յուրաքանչյուր ցուցարար, որովհետեւ մարդասպանը՝ ասենք, օրինակ, Դավիթ Պետրոսյանի վրա կրակելիս չի իմացել, որ նա հատկապես Դավիթ Պետրոսյանն է՝ ծնված 1974 թվականի ապրիլի 16-ին Երեւան քաղաքում:
Մարդասպանը չի իմացել, որ կրակում է Դավիթ Պետրոսյանի վրա, բայց հաստատ իմացել է, որ կրակում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու վրա: Հետեւաբար, Մարտի 1-ի զոհերից յուրաքանչյուրի վրա արձակված կրակոցը մեզնից յուրաքանչյուրի վրա արձակված կրակոց է:
2008 թվականի Մարտի 1-ը, սակայն, այդ օրը առավոտյան ծագած երեւույթ չէր պարզապես, այլ երկար տարիներ Հայաստանն ու նրա ժողովրդին կեղեքող ապօրինությունների, ընտրակեղծիքների, քաղաքական սպանությունների, հետապնդումների, ամենաթողության խտացված ժայթքում:
Անթույլատրելի այդ երեւույթները մեր կյանքում ցավալիորեն արագ արտահայտվեցին Երրորդ հանրապետության անկախության հռչակումից հետո, երբ թվում էր, թե ժողովրդավարությունը հաղթել է անշրջելիորեն:
Եվ վատ հիշողությունների բերումով այսօր էլ հաճախ են մտահոգություններ ու մտավախություններ հնչում, թե 2018 թվականին տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից, ժողովրդավարության հաղթանակից հետո  նույնպես Հայաստանը հնարավոր է ընկնի այն նույն շրջափուլի մեջ, ինչի մեջ ընկավ անկախություն ստանալուց շատ չանցած:
Եվ այսօր՝ 2019 թվականի Մարտի 1-ին, ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ վերադարձ անցյալի բարքերին ու հարաբերություններին չի կարող լինել: Հայաստանը չի վերադառնալու կոռուպցիայի, քաղաքական հետապնդումների, քաղաքական բռնությունների, իրավունքների արհամարհման ու ոտնահարման, ամենաթողության ու լկտիության ժամանակներին:
Նաեւ արձանագրելու համար մեր համընդհանուր հավատարմությունը 2018 թվականի գարնանը տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության արժեքներին, որպես Հայաստանի Հանրապետության ղեկավար՝ պետության անունից ներողություն եմ խնդրում 2008 թվականի մարտի 1-ի բոլոր զոհերից, անկախությունից ի վեր Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր քաղաքական սպանությունների զոհերից, քաղաքական հետապնդման ենթարկված բոլոր քաղաքացիներից ու քաղաքական ուժերից:
Ներողություն եմ խնդրում նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր ընտրակեղծիքների, իշխանության վերնախավի կողմից կազմակերպված եւ համակարգված ապօրինությունների, կոռուպցիայի, քաղաքական սպանությունների համար՝ արձանագրելով, որ բռնությունով հարցեր լուծելու էջը փակված է Հայաստանում, եւ այսպես եմ ընկալում քաղաքացիների կողմից մեզ տրված վստահության քվեն:
Հայաստանը իրավունքի ու արդարության, ճշմարտության ու արժեքների երկիր դարձնելն է մեր համատեղ առաքելությունը, եւ այդ առաքելությունից մենք չենք շեղվելու ոչ մի միլիմետր:
Սա չի նշանակում, թե այսօրվա Հայաստանում այլեւս չկան ապօրինությունների, իրավունքների ոտնահարման, նույնիսկ կաշառքի ու բռնության դեպքեր: Նման դեպքեր, ցավոք սրտի, դեռ կան, կարող են լինել: Բայց յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է հարյուր տոկոսով վստահ լինի, որ կառավարությունը, վարչապետը որեւէ ապօրինության ոչ թե հովանավորն է ու համակարգողը, այլ հակառակորդը ու հակոտնյան:
Ապօրինությունների, իրավունքների ոտնահարումների, չարաշահումների դեմ պայքարում, իշխանության վերնախավի կողմից թույլ տրված հանցագործությունների բացահայտման գործում մենք հաղթելու ենք անխուսափելիորեն, որովհետեւ ժողովուրդը եւ կառավարությունը միասնական են, իսկ այսպիսի միասնությունը անպարտելի է ու աներեր:
Եվ արտահայտելու համար մեր հենց այսպիսի միասնությունը, մեր համատեղ նվիրվածությունը արդարությանը, օրինականությանը, ժողովրդավարությանը, իրավունքների պաշտպանությանը, այսօր՝ ժամը 18.30-ին բոլորիդ հրավիրում եմ Երեւանի Ազատության հրապարակից երթ իրականացնելու դեպի Մյասնիկյանի արձան: Մենք այս քայլերթով մեր հարգանքի տուրքը կմատուցենք Մարտի 1-ի, քաղաքական բոլոր սպանությունների զոհերին եւ մեր վճռական ոչը կասենք բռնություններին, անարդարությանը, ապօրինություններին, կոռուպցիային, ընտրակեղծիքներին, իրավունքների ոտնահարմանը:
Եւ ուրեմն՝ կեցցե՛ ազատությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը, կեցցե՛նք մենք եւ մեր երեխաները, որ ապրում են եւ ապրելու ենք Ազատ եւ Երջանիկ Հայաստանում:

Никол Пашинян от имени государства попросил прощения у всех жертв 1 марта 2008 года
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил послание в связи с событиями 2008 года. Как сообщает «Арменпресс», в своем послании премьер-министр РА подчеркнул, что спустя 11 лет после этих событий крайне важно дать политическую оценку произошедшему. Премьер-министр Армении от имени государства попросил прощения у всех жертв 1 марта 2008 года, жертв всех политических убийств, имевших место в Армении со Дня независимости, всех граждан и политических сил, подвергшихся политическому преследованию:
“Арменпресс” представляет послание премьер-министра Армении:
"Дорогой народ, гордые граждане Республики Армения,
Гордая армянство диаспоры,
Ровно 11 лет назад в этот день, 1 марта 2008 года, в центре столицы Армении-Еревана пролилась кровь.
Власти тех дней применили незаконную силу в отношении мирных демонстрантов, в результате чего 8 граждан Армении были убиты, еще двое скончались позже, после полученных в тот день ранений.
Пятеро из погибших получили огнестрельные ранения, трое погибли от применения спецсредства "Черемуха-7", один человек от осколочного ранения, один - от удара тупого предмета.
И сейчас считаю необходимым констатировать, что действия правящей элиты в 2008 году вовсе не были направлены против отдельно взятой силы, группы, личности, основной и, пожалуй, единственной мишенью этих насилий и беззаконий был гражданин Республики Армения - его права, его достоинство и свобода.
Жертвы 1-го марта Гор Клоян, Армен Фарманян, Тигран Хачатрян, Ованнес Ованнисян, Давид Петросян, Закар Ованнисян, Григор Геворкян, Самвел Арутюнян, Гамлет Тадевосян, Тигран Абгарян не только, но и каждый гражданин Республики Армения, любой демонстрант, борющийся за свое право, потому что убийца, например, стреляя в Давида Петросяна, не знал, что это именно Давид Петросян, рожденный 16-го апреля 1974 года в городе Ереване.
Убийца не знал, что стреляет в Давида Петросяна, но точно знал, что стреляет в гражданина Республики Армения.
1 марта 2008 года, однако, был не просто днем, а кульминацией беззаконий, фальсификаций на выборах, политических убийств, преследований, вседозволенности на протяжении долгих лет.
Эти недопустимые явления в нашей жизни болезненно быстро проявились после провозглашения независимости Третьей республики, когда казалось, что демократия победила необратимо.
И из-за плохих воспоминаний и сегодня часто звучат опасения, что после ненасильственной, бархатной, народной революции в 2018 году, победы демократии Армения также может упасть в ту же ситуацию, в которую она попала вскоре после обретения независимости.
И сегодня, 1 марта 2019 года, хочу четко констатировать, что возвращения к нравам и отношениям прошлого не может быть.
Также для констатации нашей всеобщей приверженности ценностям ненасильственной, бархатной, народной революции весной 2018 года, как глава Республики Армения, от имени государства прошу прощения у всех жертв 1 марта 2008 года, жертв всех политических убийств, имевших место в Армении со Дня независимости, всех граждан и политических сил, подвергшихся политическому преследованию.
Прошу прощения также за все имевшие место в Армении фальсификации выборов, организованные и систематизированные беззакония, коррупцию, политические убийства, констатируя, что страница решения вопросов насилием закрыта в Армении, и таким образом я воспринимаю вотум доверия, данного нам гражданами.
Наша совместная миссия - превратить Армению в страну права и справедливости, истины и ценностей, и от этой миссии мы не отклонимся ни на миллиметр.
Это не означает, что в сегодняшней Армении больше нет случаев беззакония, нарушения прав, даже взяток и насилия. Такие случаи, к сожалению, еще есть, могут быть.
Но каждый гражданин должен быть на сто процентов уверен, что правительство, премьер-министр являются не спонсором и координатором какого-либо беззакония, а его противником.
В борьбе с беззакониями, нарушениями прав, злоупотреблениями, раскрытием преступлений, совершенных элитой власти, мы неизбежно победим, потому что народ и правительство едины, а такое единство непобедимо и непоколебимо.
Мы этим шествием воздадим дань уважения памяти жертв 1-го Марта, всех политических убийств и выразим наше решительное "Нет" насилию, несправедливости, беззакониям, коррупции, фальсификациям на выборах, попранию прав.
Да здравствует Республика Армения, да здравствует Республика Арцах, Да здравствуем мы и наши дети, которые живут и будут жить в свободной и счастливой Армении.