Թեհրանում կայացել են հայ-իրանական բարձր մակարդակի բանակցություններ. Նիկոլ Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին քննարկել են բազմաթիվ հարցեր
Թեհրանում կայացել են հայ-իրանական բարձր մակարդակի բանակցություններ. Նիկոլ
Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին քննարկել են բազմաթիվ հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետության թագավորական «Սաադաբադ» պալատում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հանդիպումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նեղ կազմով հանդիպմանը հաջորդել են ընդլայնված կազմով բանակցությունները:
Հասան Ռոհանին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին իր հրավերն ընդունելու, Իրան այցելելու համար: «Բարի գալուստ Իրան: Շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունների կապակցությամբ, որոնք դրսևորվեցին ժողովրդավարական ճանապարհով: Մեր պատմական հարաբերությունները մշտապես եղել են բարեկամական և մենք ցանկանում ենք դրանք առավել ամրապնդել ու զարգացնել: Իրանը մշտապես ցանկանում է հարևանների, մասնավորապես, Հայաստանի հետ ունենալ լավ հարաբերություններ և շարունակել դրանք: Համոզված եմ, որ Ձեր այցը Իրան կնպաստի երկկողմ քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը»
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել պարոն Ռոհանիին հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ հավելելով. «Իրանը մոտ է մեր երկրին ոչ միայն աշխահագրական, այլ նաև բարեկամական կապերի առումով, և բազմիցս առիթ ունեցել ենք ընդգծել դրանց կարևորությունը: Հայաստանում տեղի են ունենում կարևորագույն փոփոխություններ, որոնք ամբողջությամբ ներհայաստանյան պրոցեսներ են, և որևէ արտաքին ուժ մեր երկրի քաղաքական գործընթացներում ներգրավված չի եղել: Սա սկզբունքային կետ է տեղի ունեցած գործընթացները ըմբռնելու համար: Համոզված եմ, որ մեր հարաբերությունների առումով նույնպես նոր հնարավորություններ են բացվել,  և մենք ունենք քաղաքական կամք դրանք իրացնելու համար»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ Իրան է այցելում երրորդ անգամ` առաջինը տեղի է ունեցել որպես լրագրող, երկրորդը` որպես պատգամավոր, երրորդը` որպես վարչապետ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է Իրանում տեղի հայության նկատմամբ առկա ջերմ վերաբերմունքի փաստը: «Դա ևս ամրապնդում է մեր բարեկամական վերաբերմունքը Իրանի նկատմամբ: Մեր առանձնազրույցի ընթացքում քննարկեցինք կարևոր հարցեր, հույս ունեմ, որ այս այցի ընթացքում այդ հարցերի մի մասի լուծումներին կկարողանանք հասնել»,- ասել է վարչապետը:
Հասան Ռոհանին համոզմունք է հայտնել, որ երկու կողմերի քաղաքական կամքը բավարար է, որպեսզի հայ-իրանական հարաբերությունները շարունակեն ամրապնդվել:
Զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ հետագայում Հայաստանն ու Իրանը ոչ միայն կպահպանեն փոխվստահության վրա հիմնված բարձր մակարդակի հարաբերությունները, այլև կընդլայնեն ու կխորացնեն:
ՀՀ վարչապետն ու Իրանի նախագահը երկկողմ տնտեսական օրակարգի կարևոր ծրագրերից են համարել Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի կառուցման ծրագիրը, որը հնարավորություն կտա ավելացնել երկու երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի և գազի փոխանակման ծավալները՝ նպաստելով թե՛ երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, թե՛ այս բնագավառում տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը:
Կողմերը մեծապես կարևորել են նաև Մեղրիի ՀԷԿ-ի ծրագրի իրականացումը և պայմանավորվել առաջիկայում այդ ուղղությամբ իրականացնել գործնական քայլեր:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալները չեն համապատասխանում քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին: Նրանք անհրաժեշտ են համարել անել առավելագույնը երկկողմ առևտրա­շրջանառության ծավալները մեծացնելու և փոխադարձ ներդրումներն ակտի­վացնելու համար:
Այդ առումով, Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության քայլերին, որոնք ուղղված են ներդրումային միջավայրն առավել նպաստավոր և գրավիչ դարձնելուն:
Երկկողմ և տարածաշրջանային առևտրատնտեսական կապերն ակտի­վաց­նելու տեսանկյունից կարևորվել է ԵԱՏՄ-Իրան ստորագրված համաձայնագրի վավերացումը խորհրդարանների կողմից: Նիկոլ Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին համոզմունք են հայտնել, որ այդ համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ կստեղծի երկու երկրների առևտրատնտեսական հարա­բե­րու­թյուններն առավել խթանելու համար: Նրանք կարծիք են հայտնել, որ համաձայնագրի լիարժեք ուժի մեջ մտնելուց հետո օգտակար կլինի Երևանում և Թեհրանում կազմակերպել հայկական և իրանական արտադրանքի ցուցահանդես-վաճառք, կազմակերպել բիզնես ֆորում:
Հայաստանի և Իրանի համագործակցության կարևոր ոլորտներից է համարվել միջազգային տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը, Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ծրագրի առանձին հատվածների կառուցման ուղղությամբ իրանական կողմի հնարավոր մասնակցությունը:
Ընդլայնված կազմով հանդիպման ընթացքում երկու երկրների էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտների ղեկավարները մանրամասներ են ներկայացրել համագործակցության զարգացման ուղղությամբ ունեցած քննարկումների շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին կարևորել են նաև հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունն ու պայմանավորվել հանձնաժողովի առաջիկա նիստն անցկացնել ընթացիկ տարվա ամռանը:  Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են գյուղատնտեսության ոլորտում փոխգործակցության խթանմանն ու Հայաստանից Իրան մսամթերքի արտահանման ծավալների ավելացման հնարավորություններին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, առողջապահության, մասնավորապես, դեղագործության, զբոսաշրջության, բնապահպանության և հումանիտար  ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայ-իրանական համագործակցությունը նպաստում է տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը և ավելացրել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի հավասա­րա­կշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգա­վորման հարցում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին համակարծիք են եղել, որ ԼՂ հիմնահարցի համապարփակ և տևական կարգավորումը հնարավոր է բացառապես խաղաղ ճանապարհով` հիմնախնդրի հարցով զբաղվող միջազգային ճանաչված միակ կառույցի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում:
Այս համատեքստում, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության այլ խնդիրների շուրջ:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների առաջնորդները հանձնարարել են Հայաստանի և Իրանի կառավարությունների պատասխանատուներին` ըստ ոլորտների շարունակել  ակտիվ քննարկումները` մինչև միջկառավարական գալիք նիստը դրանք կոնկրետ պայմանավորվածությունների վերածելու նպատակով:

YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Iranian President Hassan Rouhani held a meeting at the Saadabad Royal Palace in Tehran. The sides held both narrow-format and expanded-format meetings, Pashinyan’s office said.
President Rouhani thanked the Armenian PM for accepting the invitation and visiting Iran. “Welcome to Iran. I congratulate you on the changes that took place in Armenia that were demonstrated through a democratic way. Our historic relations have always been friendly and we want to further strengthen and develop them. Iran is always willing to have good relations and continue these relations with neighbors, namely with Armenia. I am sure that your visit to Iran will contribute to further developing the bilateral political, economic and humanitarian relations,” Rouhani said.
Pashinyan thanked the Iranian president for the invitation and the warm reception, and said: “Iran is close to our country not only in terms of geography, but also friendly relations, and we’ve had numerous occasions to emphasize the importance of these ties. Highly important changes are taking place in Armenia, which are entirely domestic processes, and no foreign power has been involved in our country’s political processes. This is a principled point for understanding the processes that have taken place. I am sure that new opportunities have opened also in terms of our relations, and we have political will to realize them,” Pashinyan said.
Pashinyan emphasized that this is his third visit to Iran, first as a reporter, second as a lawmaker, and the third and current one as a prime minister.
Pashinyan also noted the warm attitude for the Armenian community in Iran.
“This too strengthens our friendly attitude towards Iran. During our one-on-one meeting we discussed important issues, I hope that we will be able to reach the solution of a part of these issues during this visit,” the Armenian PM said.
President Rouhani expressed certainty that both sides’ political will is sufficient in order for the Armenian-Iranian relations to continue strengthening.
The sides expressed certainty that not only will Armenia and Iran maintain the high level ties based on mutual trust in the future, but will also enhance and deepen them.
Speaking about the bilateral economic agenda, Pashinyan and Rouhani highlighted the construction project of the third 400KW Iran-Armenia power transmission line, which will enable enhancing electricity and gas exchange volumes between the two countries, thus contributing to the development of economic relations and expansion of regional cooperation in this sector.
Pashinyan and Rouhani also attached importance to the realization of the Meghri HPP project and agreed to take practical steps in this direction soon.
The sides concurred that the bilateral trade turnover volumes aren’t as high as the level of political relations. They said that both countries should do their best for enhancing bilateral trade volumes and boosting mutual investments.
In this context, Pashinyan spoke about the Armenian government’s actions that are aimed at making the investment climate more favorable and attractive.
In terms of boosting bilateral and regional commercial ties, the sides attached importance to the ratification of the Eurasian Economic Union-Iran agreement by parliaments. Pashinyan and Rouhani expressed conviction that this deal will create new opportunities for maximally boosting trade-economic relations between Armenia and Iran. They said it would be useful to conduct exhibition fairs of Armenian and Iranian products and organize business forums in Tehran and Yerevan after the agreement enters into force completely.
The development of international transportation corridors was highlighted as an important sector of cooperation, as well as the possible participation of the Iranian side in the construction of individual sections of the North-South Road Corridor in Armenia.
During the expanded-format meeting the energy and transportation ministers of the two countries presented details over discussions aimed at developing cooperation.
Pashinyan and Rouhani also attached importance to the active work of the Armenian-Iranian inter-governmental  commission and agreed to conduct the next session of the commission in the upcoming summer. They also spoke about opportunities for boosting partnership in agriculture and enhancing volumes of meat exports from Armenia to Iran.
Opportunities for enhancing cooperation in IT, healthcare, tourism, nature protection and humanitarian sectors were also discussed.
Pashinyan emphasized that the Armenian-Iranian cooperation is contributing to strengthening of regional peace and stability and added that Armenia appreciates Iran’s balanced stance in the NK conflict settlement issue.
The Armenian prime minister and the Iranian president concurred that a comprehensive and long-lasting settlement of the NK conflict is possible exclusively through a peaceful way, in the format of the OSCE Minsk Group – the only internationally recognized structure dealing with the conflict resolution.
In this context, the sides also exchanged views on other issues of regional significance.
At the end of the meeting the Armenian and Iranian leaders tasked their Cabinet members to continue active discussions in accordance to sectors in order to have concrete agreements until the upcoming inter-governmental sitting.