Դավիթ Բաբայանը հայտարարում է Արցախում նոր կուսակցություն ստեղծելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը հայտարարել է նոր քաղաքական ուժ ստեղծելու մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Դավիթ Բաբայանն այս մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Մեր հանրապետության ներքաղաքական կյանքը մտել է նոր դինամիկ զարգացման փուլ: Բնական է, որ այդ ամենն առնչվում է բոլորիս եւ ամեն մեկիս հետ: Յուրաքանչյուր հայրենասեր եւ գիտակից անձնավորություն պետք է մասնակցի մեր երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքին՝ դրանով իսկ իր լուման բերելով մեր պետության զարգացման, զորացման եւ պաշտպանության գործին:
Ավելի քան երկու տասնամյակ աշխատելով պետական տարբեր կառույցներում, զբաղեցնելով պատասխանատու պաշտոններ, ակտիվորեն ներգրավված լինելով նաեւ հասարակական-քաղաքական ու գիտակրթական կյանքում՝ ես նույնպես չեմ կարող անմասն մնալ այդ ամենից:
Երկար մտորումներից հետո, ինչպես նաեւ քաջալերվելով բազմաթիվ ընկերների եւ համախոհների կողմից՝ որոշել եմ նրանց հետ միասին ստեղծել նոր քաղաքական ուժ՝ Արցախի պահպանողական կուսակցությունը:
Մենք բարձր ենք գնահատում բոլոր այն դրականը, մեր բոլոր ձեռքբերումներն ու հաղթանակները, որոնք արձանագրվել են վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում: Այդ ամենին մեր ժողովուրդը հասել է իր քաջ զավակների թափած արյան ու բազում զրկանքների գնով, հասել է իր քրտնաջան աշխատանքի, անսասան հավատքի եւ անսպառ լավատեսության շնորհիվ: Մենք պարտավոր ենք պահպանել այդ բոլոր նվաճումները:
Միեւնույն ժամանակ, նոր հասարակական-քաղաքական կյանքը, աշխարհաքաղաքական գործընթացները դինամիկ կերպով զարգանում են, ինչը պահանջում է համապատասխան ներուժով, արհեստավարժությամբ, բարձր բարոյական հատկանիշներով օժտված մարդկանց ներգրավումը երկրի քաղաքական կյանքին: Հենց այս հրամայականները հաշվի առնելով՝ մենք ուզում ենք ակտիվ մասնակցություն ունենալ մեր երկրի զարգացման եւ զորացման գործում, պաշտպանել ժողովրդի շահերը՝ նոր գաղափարներ եւ մոտեցումներ կիրառելով պետականաշինության գործընթացում:
Այս համատեքստում պատրաստվում ենք ակտիվ մասնակցություն ունենալ 2020 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին: Ժողովրդի քվեն ստանալու եւ Ազգային ժողովում ներկայացված լինելու դեպքում մենք հնարավորություն կունենանք ավելի արդյունավետորեն իրականացնել մեր ծրագրերը՝ ի շահ մեր ժողովրդի եւ հայրենիքի:
Կուսակցության գաղափարախոսության հիմքում ընկած են ազգային արժեքների, մեծ զոհողությունների գնով ձեռք բերված հաջողությունների եւ հաղթանակների պահպանումը, նոր իրավիճակում նոր մարտահրավերներին արդյունավետորեն եւ արհեստավարժորեն դիմակայելու:
Մեզ համար Արցախի ինքնիշխանությունը, անվտանգության բարձր մակարդակը, սոցիալական արդարությունը եւ ժողովրդավարությունը, շրջակա միջավայրի պահպանումը բացառիկ արժեքներ են: Մեր կարգախոսներից են՝ արհեստավարժությունը, ազնվությունը, հայրենասիրությունը, աշխատասիրությունը:
Ներքաղաքական կյանքում մենք որեւէ մեկին դեմ չենք եւ որեւէ մեկին չենք համարում թշնամի, ավելին՝ անընդունելի ենք համարում մեր հասարակության ցանկացած երկպառակտում ու բեւեռացում: Մեր ամենամեծ ներուժը միասնականությունն է:
Հարգելի՛ հայրենակիցներ, Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում ես պարբերաբար ուղիղ եթերների միջոցով ներկայացնելու եմ քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, աշխարհաքաղաքական եւ այլ խնդիրների շուրջ մեր մոտեցումները: Ակնկալում եմ ակտիվ հետադարձ կապ եւ կառուցողական քննարկումներ»,- գրել է Բաբայանը:

Давид Бабаян объявляет о создании новой партии в Арцахе
Пресс-секретарь президента Республики Арцах Давид Бабаян объявил о создании новой политической силы. Как сообщает «Арменпресс», Давид Бабаян написал об этом на своей странице в Facebook.
«Внутриполитическая жизнь нашей республики вступила в новый этап динамичного развития. Естественно, что все это затрагивает каждого из нас. Каждый патриотичный и сознательный человек должен участвовать в общественно-политической жизни нашей страны, тем самым внося свой вклад в развитие, укрепление и оборону нашего государства.
Более двух десятилетий, работая в различных государственных структурах, занимая ответственные посты, а также активно участвуя в общественно-политической и научной жизни, я не могу оставаться равнодушным ко всему этому.
После долгих обсуждений, а также поощрения многочисленных друзей и сторонников, я решил вместе с ними создать новую политическую партию - Консервативную партию Арцаха.
Мы ценим все позитивное, все наши достижения и победы, которых мы достигли за последние три десятилетия. Всего этого наш народ достиг ценой пролитой крови и многих лишений своих храбрых сынов, достиг благодаря своей тяжелой работе, непоколебимой вере и безграничному оптимизму. Мы обязаны сохранить все эти достижения.
В то же время, новая общественно-политическая жизнь, геополитические процессы динамично развиваются, что требует адекватных ресурсов, профессионализма, и участия в политической жизни людей с высокими моральными качествами. Учитывая эти императивы, мы хотим активно участвовать в деле защиты развития и укрепления нашей страны, с использованием новых идей и подходов в построении государства.
В этом контексте мы собираемся активно участвовать в парламентских выборах 2020 года. В случае получения голосов избирателей и представления в парламенте, мы сможем более эффективно выполнять свои планы на благо нашего народа и Родины.
Идеология партии основана на национальных ценностях, сохранении достигнутых ценой больших жертв успехов и побед, на эффективном и профессиональном противостоянии новым вызовам в новой ситуации.
Для нас суверенитет Арцаха, высокий уровень безопасности, социальная справедливость и демократия, сохранение окружающей среды являются исключительными ценностями. Наш девиз - профессионализм, честность, патриотизм, трудолюбие.
В внутриполитической жизни мы не против кого-либо, и никого не считаем врагом. Более того, мы не признаем раскол и поляризацию нашего общества. Наш величайший потенциал - это единство.
Уважаемые соотечественники! В социальной сети Facebook я буду периодически представлять свои взгляды по политическим, экономическим, социальным, геополитическим и другим вопросам. Я с нетерпением жду активных отзывов и конструктивных обсуждений ", - написал Бабаян.