Ամերիկացիների մեծամասնությունը վստահ Է, որ մյուս երկրների ղեկավարները չեն հարգում Թրամփին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացիների մեծամասնությունը կարծում Է, որ աշխարհում իրենց երկրի նկատմամբ վերաբերմունքն ընդհանուր առմամբ բարյացակամ Է, բայց ահա երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հարգանք չի վայելում մյուս պետությունների ղեկավարների շրջանում: Սրանք են հասարակական կարծիքի հարցման՝ փետրվարի 25-ին հրապարակված արդյունքները, որն անցկացվել Է Gallup ծառայության կողմից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այս հետազոտության համաձայն, հարցման մասնակիցների 58 տոկոսը վստահ Է, որ ԱՄՆ-ն զգալի չափով կամ ինչ-որ չափով դրականորեն Է ընկալվում մյուս երկրներում: Դա ամենաբարձր ցուցանիշն Է 2003 թվականից ի վեր: Անցյալ տարի նույն այս կարծիքը պաշտպանում Էր հարցվածների 55 տոկոսը:
«Լավատեսների» թվի ավելացումը, ըստ վերլուծաբանների գնահատումների, տեղի Է ունեցել գլխավորապես այսպես կոչված անկախ ընտրողների կարծիքի փոխվելու հաշվին, որոնք իրենց չեն համարում երկրում առաջատար երկու քաղաքական կուսակցություններից որեւԷ մեկի կողմնակիցներ:
Քաղաքացիների կեսից ավելին՝ 53 տոկոսը, կարծում Է, որ աշխարհում ԱՄՆ-ի իմիջը պետք Է բարելավել: 2017 թվականին իմիջից դժգոհները կազմում Էին 67 տոկոս: Ինչ վերաբերում Է ԱՄՆ-ի ներկայիս ղեկավարին, ապա հարցման մասնակիցների 65 տոկոսից ավելին վստահություն Է հայտնել, որ նա չի վայելում արտասահմանցի իր պաշտոնակիցների հարգանքը: Հակառակի մասին հայտարարել Է մասնակիցների 31 տոկոսը:
Հետազոտության հեղինակները նշել են, որ ամերիկացիները համանման կարծիք ունեին նաեւ Թրամփի նախորդի՝ Բարաք Օբամայի նկատմամբ՝ նրա երկրորդ նախագահական ժամկետի ավարտին: Իսկ նրա կառավարման սկզբում ԱՄՆ-ի քաղաքացիների 67 տոկոսից ավելին կարծում Էր, որ Օբամային հարգում են աշխարհում: Փետրվարի 1-ից մինչեւ 10-ն անցկացված հեռախոսային հարցմանը մասնակցել են 1016 չափահաս ամերիկացիներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Большинство американцев уверены, что лидеры других стран не уважают Трампа
Большинство американцев считает, что отношение к их стране в мире в целом благожелательное, но вот ее президент Дональд Трамп не пользуется уважением у лидеров других государств. Таковы обнародованные в понедельник результаты опроса общественного мнения, проведенного службой Gallup, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Согласно этому исследованию, 58% респондентов убеждены в том, что США в значительной степени или в какой-то мере позитивно воспринимаются в других странах. Это самый высокий показатель с 2003 года. В прошлом году такого же мнения придерживались 55% опрошенных. Увеличение числа "оптимистов", по оценкам аналитиков, произошло главным образом за счет изменения мнения так называемых независимых избирателей, не относящих себя к сторонникам какой-либо из двух ведущих политических партий в стране.
Более половины граждан - 53% - полагают, что имидж США в мире следует улучшить. В 2017 году таких недовольных имиджем было 67%.
Что касается нынешнего американского лидера, то свыше 65% участников опроса выразили уверенность в том, что он не пользуется уважением у своих зарубежных коллег. Об обратном заявили 31% респондентов. Авторы исследования отметили, что схожего мнения американцы придерживались и в отношении предшественника Трампа Барака Обамы в конце его второго президентского срока. В начале же его правления свыше 67% граждан США считали, что Обаму уважают в мире.