Հավասար կանոններ, վարչարարության պարզեցում. Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրեց ՀՀ-ում բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը
Հավասար կանոններ, վարչարարության պարզեցում. Տիգրան Խաչատրյանը
ներկայացրեց ՀՀ-ում բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ապահովում է հավասար հնարավորություններ բոլոր ներդրողների համար: Տնտտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում անցկացվող «Իմ քայլը հանուն Լոռու մարզի» ներդրումային համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ պետությունը բոլոր հնարավոր միջոցներով բիզնեսի համար ապահովում է հավասար դաշտ և նպաստում, որ գործարար միջավայրը դառնա առավել բարենպաստ:
«Խնդիր է դրված, որ բոլոր կանոնները լինեն պարզ՝ բոլորի համար հավասար և արհեստական խոչընդոտ չստեղծեն բիզնեսի համար: Շատ կարևոր է, որ այս ուղերձը հասնի հասարակության լայն շրջանակին: Այսօր էլ մեր հարկային դրույքաչափերը խոչընդոտ չեն բիզնեսի համար, սակայն պետք է ընդգծեմ, որ սպասվում են նոր փոփոխություններ, որոնք կապահովեն էլ ավելի բարենպաստ պայմաններ: Մասնավորապես, միկրո բիզնեսին հարկերից ազատելը, եկամտային հարկի, շահութահարկի դրույքաչափերը նվազեցնելը: Այդ բոլոր քայլերի իրականցումը նշանակում է, որ Հայաստանում ներդրումներ կատարելը լինելու է ավելի գրավիչ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նախարարն՝ ավելացնելով, որ պետությունն ամեն ինչ անում է հավասար մրցակցություն ապահովելու, կոռուպցիան բացառելու, շուկա մուտքն ազատականացնելու, վարչարարությունը պարզեցնելու համար: Այդ ամենը նպատակ ունի, որ բիզնեսը կենտրոնանա իր ծրագրերի վրա, ոչ թե այլ խնդիրների:
Տիգրան Խաչատրյանը կարևորեց ներդրումային համաժողովի անցկացումը: Նա նշեց, որ սա հարթակ է, որտեղ հանդիպում են կառավարության ներկայացուցիչները, բիզնես գաղափարներ ունեցողները, դրանք ֆինանսավորել ցանկացողները:
«Վստահ եղեք, որ եթե կան ճիշտ գաղափարներ և դրանք իրատեսական են, ապա ֆինանսներ կգտնվեն: Ֆինանսներն այսօր ամբողջ աշխարհում ամենահասանելի բանն են: Փողի խնդիր չկա, կա գաղափարի ու նախաձեռնության խնդիր»,-ասաց նախարարը:
Տիգրան Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ համաժողովի ընթացքում նախատեսված  է ներկայացնել  50 բիզնես ծրագիր: Դրանց իրագործումն ունի տնտեսական սոցիալական, համայնքային նշանակություն:

Равные правила, упрощение администрирования — Тигран Хачатрян представил шаги по усовершенствованию бизнес-среды в Армении
Равные  правила, упрощение  администрирования — Тигран Хачатрян представил шаги по
усовершенствованию бизнес-среды  в  Армении
Армения  обеспечивает равные  возможности для  всех инвесторов.
В беседе с журналистами в   рамках Ванадзорского  инвестиционного форума  «Мой шаг —Лорийской  области»  министр экономического развития  и инвестиций  Тигран Хачатрян  отметил, что  государство обеспечивает равные  возможности для  всех инвесторов  и всячески способствует созданию максимально благоприятной  бизнес-среды.
«Перед нами стоит задача – все  правила должны  быть всем понятны, равны для  всех, без искусственно созданных препонов. Сегодня  налоговые  тарифы более не являются препятствием для  бизнеса, но хочу  заметить, что ожидаются  новые  изменения. В  частности – освобождение  микробизнеса  от налогов, снижение  подоходного налога, налога  на  прибыль. Все  это говорит о том, что инвестиции в  Армению станут привлекательны», - как  передает Арменпресс, сказал министр.
Он добавил, что  государство делает все обеспечения  конкурентности, искоренения  коррупции, либерализации рынка и т.д.
Тигран Хачатрян отметил важность проведения  инвестиционного форума – это площадка, где  собираются  представители правительства, авторы  новых идей, финансисты.
«Не сомневайтесь:  если идея будет дельной и реальной – спонсор найдется.  Сегодня во всем мире  финансы – самая доступная  вещь. Здесь проблемы  нет, проблема есть в  идеях, в  инициативах», - сказал он.
Министр сообщил, что на форуме  будут представлены  50 проектов экономического, социального, общинного значения.