Հավասար կանոններ, վարչարարության պարզեցում. Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրեց ՀՀ-ում բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը
Հավասար կանոններ, վարչարարության պարզեցում. Տիգրան Խաչատրյանը
ներկայացրեց ՀՀ-ում բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ապահովում է հավասար հնարավորություններ բոլոր ներդրողների համար: Տնտտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում անցկացվող «Իմ քայլը հանուն Լոռու մարզի» ներդրումային համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ պետությունը բոլոր հնարավոր միջոցներով բիզնեսի համար ապահովում է հավասար դաշտ և նպաստում, որ գործարար միջավայրը դառնա առավել բարենպաստ:
«Խնդիր է դրված, որ բոլոր կանոնները լինեն պարզ՝ բոլորի համար հավասար և արհեստական խոչընդոտ չստեղծեն բիզնեսի համար: Շատ կարևոր է, որ այս ուղերձը հասնի հասարակության լայն շրջանակին: Այսօր էլ մեր հարկային դրույքաչափերը խոչընդոտ չեն բիզնեսի համար, սակայն պետք է ընդգծեմ, որ սպասվում են նոր փոփոխություններ, որոնք կապահովեն էլ ավելի բարենպաստ պայմաններ: Մասնավորապես, միկրո բիզնեսին հարկերից ազատելը, եկամտային հարկի, շահութահարկի դրույքաչափերը նվազեցնելը: Այդ բոլոր քայլերի իրականցումը նշանակում է, որ Հայաստանում ներդրումներ կատարելը լինելու է ավելի գրավիչ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նախարարն՝ ավելացնելով, որ պետությունն ամեն ինչ անում է հավասար մրցակցություն ապահովելու, կոռուպցիան բացառելու, շուկա մուտքն ազատականացնելու, վարչարարությունը պարզեցնելու համար: Այդ ամենը նպատակ ունի, որ բիզնեսը կենտրոնանա իր ծրագրերի վրա, ոչ թե այլ խնդիրների:
Տիգրան Խաչատրյանը կարևորեց ներդրումային համաժողովի անցկացումը: Նա նշեց, որ սա հարթակ է, որտեղ հանդիպում են կառավարության ներկայացուցիչները, բիզնես գաղափարներ ունեցողները, դրանք ֆինանսավորել ցանկացողները:
«Վստահ եղեք, որ եթե կան ճիշտ գաղափարներ և դրանք իրատեսական են, ապա ֆինանսներ կգտնվեն: Ֆինանսներն այսօր ամբողջ աշխարհում ամենահասանելի բանն են: Փողի խնդիր չկա, կա գաղափարի ու նախաձեռնության խնդիր»,-ասաց նախարարը:
Տիգրան Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ համաժողովի ընթացքում նախատեսված  է ներկայացնել  50 բիզնես ծրագիր: Դրանց իրագործումն ունի տնտեսական սոցիալական, համայնքային նշանակություն:

improving business environment in Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Armenia ensures equal opportunities for all investors, Minister of Economic Development and Investments of Armenia Tigran Khachatryan told the reporters in Vanadzor that the states ensures level playing field for business by all means and fosters the improvment of the business environment.
'We have set a task to do so that all the rules are simple – equal for all, without any artificial obstacles for business. It's very important that this message reaches the wide range of the society. Our tax rates today are not an obstacle for business, but I want to underline that new changes are expected that will ensure more favorable conditions, particularly, exempting micro business from taxes, decrease of income tax. The implementation of the mentioned measures means that making investments in Armenia will become more attractive', ARMENPRESS reports the minister as saying.He added that the state spares no efforts to ensure level playing field, eliminate corruption, liberalization of the market, administrative simplification.
Tigran Khachatryan highlighted the investment conference ‘My step for Lori', noting that it's a platform where Cabinet members, people with business ideas and those wishing to fund them meet.
'Don't doubt, if there are good ideas and they are realistic, funding will be found. Finances are the most available thing in the world nowadays. There is no problem of money, there is the problem of ideas and initiatives’, the minister said.
Minister Khachatryan informed that 50 business projects are planned to be presented during the conference.