Ռազմարդյունաբերության համալիրի զարգացումը կառավարության կողմից հռչակված է որպես առաջնահերթություն. Նիկոլ Փաշինյան
Ռազմարդյունաբերության համալիրի զարգացումը կառավարության կողմից
հռչակված է որպես առաջնահերթություն. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում  տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության ռազմաարդյունաբերական հանձնաժողովի նիստ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Բացելով նիստը՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Ռազմարդյունաբերության համալիրի զարգացումը մեր կառավարության կողմից հռչակված է որպես առաջնահերթություն, և մենք այստեղ պետք է կարողանանք շատ լուրջ փոփոխությունների և արդյունքների հասնել: Սրա համար անհրաժեշտ է, իհարկե, իրականացնել և’ կառուցվածքային փոփոխություններ, և’ գտնել հնարավորություններ, որպեսզի ոլորտի ֆինանսավորումն էական մեծանա:
Ըստ էության` ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման համար մեզ պետք է իրականացնել հետևյալը. անհրաժեշտ է ունենալ մեր գիտական պոտենցիալի, մասնավոր ներդրումների և պետական կառավարման համակարգի շատ հստակ աշխատող մեխանիզմ, և առաջիկայում այս հարցը պետք է լինի մեր ուշադրության կենտրոնում: Իհարկե, մենք այս համատեքստում ենք դիտարկում նաև Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարության ստեղծումը, որը կարևոր, բայց ոչ բավարար պայման է, որպեսզի մենք կարողանանք ոլորտում լուրջ փոփոխությունների հասնել: Այստեղ շատ կարևոր է մեր գիտական ներուժի հետ համագործակցության հարցը և նաև Պաշտպանության նախարարության, Գլխավոր շտաբի վերլուծական աշխատանքը մեր Զինված ուժերի կարիքների համար, որովհետև շատ կարևոր է, որ նույնիսկ այն միջոցները` դրանք շատ են, թե քիչ են, իհարկե, կարևոր է, որ շատ լինեն, բայց շատ լինելու պարագայում նաև պետք է թիրախները ճիշտ որոշվեն, պետք է ճիշտ որոշվի, թե մենք ինչ կարգի մշակումների, հետազոտությունների, արտադրանքի, սպառազինության և տեխնիկայի կարիք ունենք, և դրանց որ մասի մշակումը, արտադրությունը և արդիականացումը կարող ենք իրականացնել Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ընդհանուր առմամբ, իհարկե, այսօր մենք որոշակի կարողություններ ունենք Հայաստանի Հանրապետությունում, բայց այդ կարողությունների ծավալը, թողունակությունը և իրական արտադրանքի ծավալը չի կարող գոհացուցիչ և բավարար թվալ: Ընդհանրապես, կարծում եմ, որ նաև այս ոլորտում, մյուս ոլորտներում նույնպես խնդիրները քննարկելիս մենք պետք է քննարկենք ոչ թե բարդությունները, թե ինչքան բարդ է այս կամ այն խնդիրը լուծելը, այլ պետք է ձևակերպենք մեր նպատակները, և մեր բոլոր գործողությունները պետք է բխեն այդ նպատակներին հասնելու առաջնահերթությունից: Այն աշխարհաքաղաքական, ռազմաքաղաքական միջավայրը, որ այսօր կա մեր տարածաշրջանում, մեզ թույլ չի տալիս «յոլա գնալու» տրամաբանությամբ ապրել, որովհետև «յոլա գնալու» տրամաբանությամբ մենք ընդամենը սպառում ենք այս ռեսուրսները, որոնք ունենք:
Մենք պետք է մտածենք մեր ռեսուրսների զարգացման մասին և այստեղ պետք է անողոք լինենք առաջին հերթին ինքներս մեր նկատմամբ: Մենք պետք է, այո՛, գնանք շատ լուրջ, թեկուզ ոչ պոպուլյար, կամային լուծումների, որպեսզի համոզվենք, որ մեր պետական համակարգում ընդհանրապես պետական ֆինանսավորում ստացող որևէ օղակ չկա, որը պարապ նստած է: Պարապ օղակները ծայրահեղ դաժանությամբ վերացնելը մեր ամենակարևոր խնդիրն է` անկախ նրանից, թե դա որ ոլորտին է վերաբերում, առավել ևս՝ ռազմարդյունաբերության, տեխնոլոգիաների ոլորտներին: Մենք այստեղ պետք է կարողանանք իսկապես տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկել: Տեխնոլոգիական լուծում ասելով ես պատկերացնում եմ հետևյալը` կարևորը, կոպիտ ասած, ոչ թե տանկն է, այլ այն խնդիրը, որը մենք ուզում ենք լուծել տանկի միջոցով: Հետևաբար, տանկը չէ կարևորը, այլ խնդիրը և դրա լուծումը: Մեր մտածելակերպը պետք է լինի` գտնել մի միջոց, որը կլուծի այդ խնդիրը` անկախ նրանից` դրա անունը տանկ է, թե որևէ ուրիշ բան:
Հետևաբար, մեր տրամաբանությունը ռազմարդյունաբերության, գիտության, տեխնոլոգիայի ոլորտներում այսպես պետք է աշխատի. մենք պետք է հասկանանք մեր խնդիրները, մեր լուծումները և դուրս գանք այդ լուծումների, գործիքների վերաբերյալ եղած ավանդական պատկերացումներից, որպեսզի կարողանանք տեխնոլոգիական որոշակի առաջընթաց և փոփոխություն առաջնորդել: Որպես ամենավառ օրինակ` նամակի խնդիրը սովորաբար եղել է տեղեկատվությունը Ա կետից Բ կետը հասցնելը, բայց եթե մարդիկ ծրարի, թղթի և գրիչի տրամաբանությանը կպած մնային, մինչև հիմա էլեկտրոնային փոստը չէին ստեղծի: Մեր խնդիրն ահա այդպիսի փոփոխություն անելն է»:
ՀՀ ՊՆ ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Ավետիք Քերոբյանը նշել է, որ ՀՀ ռազմարդյունաբերական համալիրի պատվիրակությունն այս տարի առաջին անգամ մասնակցել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում 2 տարին մեկ անգամ կազմակերպվող ռազմական տեխնիկայի և սպառազինության IDEX համաշխարհային ցուցահանդեսին՝ առանձին տաղավարով: Նրա խոսքով՝ մեր տաղավարը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել, և Հայաստանի ցուցադրությունը գտնվել է ուշադրության կենտրոնում, ինչը պայմանավորված էր թե՛ հայկական կողմից ներկայացված ռազմական արտադրանքով, թե՛ ցուցահանդեսի բացման արարողությանը ՀՀ ՊՆ Պատվո պահակախմբի վաշտի, պաշտպանության ռազմական նվագախմբի և «Երևանյան թմբուկներ» խմբի ցուցադրական ելույթներով: Ա. Քերոբյանը տեղեկացրել է, որ Միջին Արևելքի ներդրողների շրջանում մեծ հետաքրքրություն կա հայկական ռազմական արտադրանքի նկատմամբ, ինչը լավ հիմք է ներդրումների ներգրավման և ՀՀ գիտատեխնոլոգիական արտադրանքի արտահանման շուկաները ընդլայնելու համար:
Այնուհետև նիստի ընթացքում քննարկվել են ռազմարդյունաբերության համալիրի զարգացման ուղղված ծրագրերը և անելիքները:

Для развития военно-промышленного комплекса необходим четкий механизм научного потенциала, частных инвестиций и системы государственного управления: Никол Пашинян
Для развития военно-промышленного комплекса необходим четкий механизм научного
потенциала, частных инвестиций и системы государственного управления: Никол
В правительстве под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось заседание Военно-промышленной комиссии Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, открывая заседание, Никол Пашинян отметил: “Развитие военно-промышленного комплекса было провозглашено нашим правительством в качестве приоритета, и мы должны достичь здесь очень серьезных изменений и результатов. Это, конечно, требует как структурных изменений, так и поисков возможностей для существенного увеличения финансирования.
По сути, для развития военно-промышленного комплекса нам необходимо следующее: нужен очень четкий механизм нашего научного потенциала, частных инвестиций и системы государственного управления, и этот вопрос должен быть в центре нашего внимания. Конечно, именно в этом контексте мы рассматриваем создание министерства промышленности высоких технологий в Армении, что является важным, но недостаточным условием, чтобы мы могли достичь серьезных изменений в этой области. Здесь очень важен вопрос сотрудничества с нашим научным потенциалом, а также аналитическая работа министерства обороны и Генерального штаба для нужд наших Вооруженных сил, потому что очень важно, чтобы даже те средства, которых много или мало, конечно, важно, чтобы их было много, но при этом должны быть правильно определены цели, нужно точно определить, в каких разработках, исследованиях, производстве, вооружении и технике мы нуждаемся, и какую часть разработок, производства и модернизации мы можем проводить в Республике Армения.
В целом, конечно, сегодня у нас есть определенные возможности в Республике Армения, но объем этих возможностей и фактический объем производства не могут быть удовлетворительными и достаточными. Вообще, думаю, что при обсуждении вопросов в этой области и в других областях мы должны обсуждать не степень сложности, насколько трудно решить ту или иную проблему, а должны сформулировать свои цели, и все наши действия должны основываться на достижении этих целей. Геополитическая и военно-политическая обстановка, которая существует сегодня в нашем регионе, не позволяет нам жить в рамках логики “обойдемся как-нибудь”, потому что в рамках такой логики мы только потребляем имеющиеся ресурсы.
Мы должны думать о развитии наших ресурсов, и здесь мы должны быть суровыми в отношении, в первую очередь, к самим себе. Да, мы должны принять очень серьезные, даже непопулярные, волевые решения, чтобы убедиться, что в нашей государственной системе нет никакого звена, которое получает государственное финансирование и бездействует. Жесткая ликвидация бездействующих звеньев является нашей самой важной задачей, независимо от того, какой сферы это касается, особенно речь идет о сферах военной промышленности и технологий. Мы должны предложить здесь реальные технологические решения. Говоря о технологических решениях, я имею в виду следующее: главное, грубо говоря, не танк, а проблема, которую мы хотим решить с помощью танка. Следовательно, важен не танк, важна задача и ее решение. Мы должны думать над тем, чтобы найти способ решить проблему, будь то танк или что-то еще.
Следовательно, наша логика в сферах военной промышленности, науки, технологий должна работать так: мы должны понимать свои проблемы, свои решения и выйти за рамки традиционных представлений об этих решениях, инструментах, чтобы достичь определенного технологического прогресса и изменений. Ярким примером сказанного является следующее: задача письма обычно заключалась в том, чтобы доставить информацию из пункта А в пункт Б, но если бы люди зациклились на конверте, бумаге и ручке, то не создали бы электронную почту. Наша задача - достичь таких изменений”.
Председатель Государственного военно-промышленного комитета министерства обороны Республики Армения Аветик Керобян отметил, что впервые в этом году делегация военно-промышленного комплекса Армении отдельным павильоном приняла участие во всемирной выставке военной техники и вооружения IDEX в Объединенных Арабских Эмиратах. По его словам, наш павильон вызвал большой интерес, и выставка Армении была в центре внимания, что было обусловлено как представленной военной продукцией, так и показательным выступлением почетного караула министерства обороны, Военного оркестра обороны и группы «Ереванские барабаны» на церемонии открытия выставки. A. Керобян сообщил, что среди ближневосточных инвесторов существует большой интерес к военной продукции Армении, что является хорошей почвой для привлечения инвестиций и расширения экспортных рынков армянской научно-технической продукции.