ՀԱՊԿ երկրները որեւԷ տագնապ չունեն նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակման հետաձգման պատճառով. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել Է, որ Ռուսաստանը եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մյուս երկրները ոչ մի տագնապ չունեն այդ կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակման հետաձգման պատճառով:
«Ո՛չ Կրեմլում, ո՛չ ՀԱՊԿ-ի անդամ մյուս երկրներում ոչ մի ֆրուստրացիա չեն ապրում, եւ ՀԱՊԿ-ի օպերատիվ ղեկավարման գործում որեւԷ վակուում չկա, որովհետեւ այնտեղ աշխատում Է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարը (ՌԴ ներկայացուցիչ Վալերի Սեմերիկովը), որն իր պարտականությունները կկատարի այնքան ժամանակ, մինչեւ պարզվի նոր գլխավոր քարտուղարի հետ կապված իրադրությունը»,- ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին, ասել Է Պեսկովը:
Դրա հետ մեկտեղ նա ընդունել Է, որ «ՀԱՊԿ-ի անդամների միջեւ կան որոշ տարաձայնություններ, որոնք ներկայում կարգավորվում են, այդ գործընթացը շարունակվում Է»: «Բայց դա չի նշանակում, որ գոյություն ունի օպերատիվ կառավարման ինչ-որ դեֆիցիտ»,-ամփոփել Է նա: 2018 թվականի նոյեմբերի 2-ին Հայաստանը հետ է կանչել գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնող Յուրի Խաչատուրովին: Հայաստանը հայտարարել Է, որ այդ պաշտոնը պետք Է պահպանի մինչեւ լիազորությունների ժամկետի լրանալը, այսինքն՝ 2020 թվականը: ՀԱՊԿ անդամ են՝ Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը եւ Տաջիկստանը:

YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin’s spokesperson Dmitry Peskov has said that neither Russia nor the other CSTO member countries are alarmed regarding the delay in appointing a new secretary general of the organization.
“Neither at the Kremlin, nor in any other CSTO member country is there any frustration, and there is no vacuum in the tactical management of the CSTO because the acting secretary general is working [Russia’s Valery Semerikov], who will fulfill his duties until the situation surrounding a new secretary general get’s clarified”, Peskov said.
At the same time, Peskov admitted that “there are certain disagreements between CSTO members, which are currently being settled, this process continues”.
“But this doesn’t mean that any deficit of tactical administration exists”, he said.
On November 2, 2018, Armenia recalled General Yuri Khachaturov, the Armenian military official who was serving as Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO). Khachaturov was recalled amid criminal charges.
Armenia afterwards announced that nevertheless it is entitled to appoint its own candidate for the position until the end of its term – 2020.