ՀԱՊԿ երկրները որեւԷ տագնապ չունեն նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակման հետաձգման պատճառով. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել Է, որ Ռուսաստանը եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մյուս երկրները ոչ մի տագնապ չունեն այդ կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակման հետաձգման պատճառով:
«Ո՛չ Կրեմլում, ո՛չ ՀԱՊԿ-ի անդամ մյուս երկրներում ոչ մի ֆրուստրացիա չեն ապրում, եւ ՀԱՊԿ-ի օպերատիվ ղեկավարման գործում որեւԷ վակուում չկա, որովհետեւ այնտեղ աշխատում Է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարը (ՌԴ ներկայացուցիչ Վալերի Սեմերիկովը), որն իր պարտականությունները կկատարի այնքան ժամանակ, մինչեւ պարզվի նոր գլխավոր քարտուղարի հետ կապված իրադրությունը»,- ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին, ասել Է Պեսկովը:
Դրա հետ մեկտեղ նա ընդունել Է, որ «ՀԱՊԿ-ի անդամների միջեւ կան որոշ տարաձայնություններ, որոնք ներկայում կարգավորվում են, այդ գործընթացը շարունակվում Է»: «Բայց դա չի նշանակում, որ գոյություն ունի օպերատիվ կառավարման ինչ-որ դեֆիցիտ»,-ամփոփել Է նա: 2018 թվականի նոյեմբերի 2-ին Հայաստանը հետ է կանչել գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնող Յուրի Խաչատուրովին: Հայաստանը հայտարարել Է, որ այդ պաշտոնը պետք Է պահպանի մինչեւ լիազորությունների ժամկետի լրանալը, այսինքն՝ 2020 թվականը: ՀԱՊԿ անդամ են՝ Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը եւ Տաջիկստանը:

Песков: Россия не испытывает фрустрации из-за отсрочки с назначением нового генсека ОДКБ
МОСКВА, 22 февраля. /ТАСС/. Россия и другие страны Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) не испытывают никакой тревоги из-за отсрочки с назначением нового генерального секретаря этой организации вместо снятого с этой должности в ноябре 2018 года представителя Армении.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков. "Ни в Кремле, ни среди других членов ОДКБ никакой фрустрации не испытывают, и никакого вакуума в оперативном руководстве ОДКБ нет, потому что там работает исполняющий обязанности генсека (представитель РФ Валерий Семериков - прим. ТАСС), который будет исполнять свои обязанности до того, как ситуация с новым генеральным секретарем прояснится", - сказал он. Песков при этом признал, что "есть некоторые разногласия среди членов ОДКБ, которые в настоящий момент урегулируется, этот процесс продолжается". "Но это не означает, что существует какой-то дефицит оперативного управления", - резюмировал он. Ранее газета "Коммерсантъ" написала со ссылкой на свои источники, что ОДКБ на ближайший год может остаться без полноценного генсека в связи с тем, что одна из стран организации - Армения - не согласовала назначение на этот пост главы Совбеза Белоруссии Станислава Зася. В публикации отмечалось, что премьер Армении Никол Пашинян рассчитывал утвердить своего кандидата. 2 ноября 2018 года по инициативе армянской стороны бывший генсек организации Юрий Хачатуров был снят с этой должности. Армения заявляла, что должна сохранить этот пост до истечения срока ее полномочий. В ОДКБ входят Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия и Таджикистан.