Ամբողջ աշխարհում վենեսուելացի փախստականների թիվը հասել Է 3,4 միլիոնի. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայից փախստականների թվաքանակն ամբողջ աշխարհում կազմել Է 3,4 միլիոն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) եւ ՄԱԿ-ի փախստականների գործերի գերագույն կոմիսարի վարչության (ՓԳԳԿՎ) համատեղ հայտարարության մեջ, որը տարածվել Է փետրվարի 22-ին: Ազգային միգրացիոն իշխանությունների տրամադրած եւ այլ աղբյուրներից վերցված տվյալների համաձայն, ներկայում Լատինական Ամերիկայի եւ Կարիբյան ավազանի երկրներում գտնվում Է 2,7 մլն վենեսուելացի:
«Միջին հաշվով 2018 թվականին ավելի լավ կյանքի եւ պաշտպանություն գտելու որոնումներում Վենեսուելան ամեն օր լքել Է մոտավորապես 5 հազար մարդ»,-ասված Է փաստաթղթում: Վենեսուելայից առավել մեծ թվով միգրանտներ ու փախստականներ իր մոտ ընդունել Է Կոլումբիան՝ 1,1 մլն մարդ: Նրան հաջորդում Է Պերուն (506 հազար մարդ), Չիլին (288 հազար մարդ), Էկվադորը (221 հազար մարդ), Արգենտինան (130 հազար մարդ) եւ Բրազիլիան (96 հազար մարդ): ՄԱԿ-ի ՓԳԳԿՎ-ի եւ ՄՄԿ-ի տվյալներով, Լատինական Ամերիկայի երկրների իշխանությունները ժամանակավոր կեցության իրավունք են տրամադրել Վենեսուելայի մոտավորապես 1,3 մլն քաղաքացիների: Դրա հետ մեկտեղ 2018 թվականին լրացուցիչ տրվել Է ապաստան տրամադրելու 232 հազար խնդրագիր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ООН назвали число беженцев из Венесуэлы по всему миру
Количество беженцев из Венесуэлы по всему миру составило 3,4 миллиона человека, говорится в совместном заявлении Международной организации по миграции и Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев, распространенном в пятницу.
Согласно данным, предоставленным национальными миграционными властями и взятыми из других источников, в странах Латинской Америки и Карибского бассейна в настоящее время находится 2,7 миллиона венесуэльцев. "В среднем, в 2018 году в поисках лучшей жизни и защиты Венесуэлу ежедневно покидало порядка 5 тысяч человек", - говорится в документе, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Наибольшее количество мигрантов и беженцев из Венесуэлы приняла у себя Колумбия – 1,1 миллиона человек. Далее следуют Перу (506 тысяч человек), Чили (288 тысяч человек), Эквадор (221 тысяча человек), Аргентина (130 тысяч человек) и Бразилия (96 тысяч человек).
По данным УВКБ ООН и МОМ, власти стран Латинской Америки предоставили вид на жительство порядка 1,3 миллиона граждан Венесуэлы. При этом в 2018 году было подано дополнительно 232 тысячи просьб о предоставлении убежища.