Իռլանդիայի կառավարությունն օրինագծեր Է հրապարակել ի դեպս առանց գործարքի Brexit-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իռլանդիայի կառավարությունը փետրվարի 22-ին հրապարակել Է օրենսդրական նախաձեռնություններ, որոնք կոչված են պաշտպանելու երկրի տնտեսությունը եւ սոցիալական ոլորտն առանց գործարքի Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու դեպքում («կոշտ» Brexit): Կառավարական կայքում հրապարակված «Օմնիբուս» վերտառությամբ փաստաթուղթը ներառում Է 15 օրինագիծ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դա ինը նախարարությունների աշխատանքի արդյունքն Է»,- ճեպազրույցի ընթացքում ճշտել Է Իռլանդիայի փոխվարչապետ եւ արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Սայմոն Քոուվենին: «Մեր ջանքերն այսօր առաջվա պես կենտրոնացած են Եվրամիության հետ փոխգործակցության վրա, որպեսզի Brexit-ի շուրջը համաձայնությունը կայանա, սակայն մինչեւ (Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի) դուրս գալը մնացել Է 35 օր»,- հավելել Է նա: «Չհամաձայնեցված Brexit-ը պարտություն կլիներ բոլորի՝ Մեծ Բրիտանիայի, Եվրամիության, Իռլանդիայի համար: Մենք պարտավոր ենք խույս տալ այդ սցենարից»,- ամփոփել Է փոխվարչապետը:
Հրապարակված փաստաթղթի ներածականում նշված Է, որ սույն օրենքները «կոչված են պաշտպանելու իռլանդացի քաղաքացիներին, նրանց աշխատատեղերը, երաշխավորելու կղզու տարածքում սոցիալական ոլորտի բոլոր ծառայություններից անընդհատ օգտվելու հնարավորությունը»: Կառավարության նախատեսած միջոցառումներն առաջին հերթին վերաբերում են Հյուսիսային Իռլանդիայի հետ (որը մարտի 29-ին ԵՄ-ից դուրս Է գալիս Միացյալ Թագավորության կազմում) հետ սահմանով քաղաքացների, ապրանքների եւ ծառայությունների տեղաշարժման ազատ ռեժիմի պահպանմանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Правительство Ирландии обнародовало законопроекты на случай Brexit без сделки
Правительство Ирландии обнародовало в пятницу законодательные инициативы, призванные защитить экономику и социальную сферу страны в случае выхода Великобритании из ЕС без сделки ("жесткий" Brexit). Опубликованный на правительственном сайте документ под названием "Омнибус" включает в себя 15 законопроектов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Это результат работы девяти министерств", - уточнил вице-премьер и глава МИД Ирландии Саймон Коувени в ходе брифинга. "Наши усилия сегодня по-прежнему сфокусированы на взаимодействии с ЕС с тем, чтобы соглашение по Brexit состоялось, однако до дня выхода [Великобритании из ЕС] осталось всего 35 дней", - добавил он. "Несогласованный Brexit был бы проигрышем для всех - для Великобритании, Евросоюза, Ирландии. Мы обязаны избежать такого сценария", - подытожил вице-премьер.
В преамбуле обнародованного документа указывается, что данные законы "призваны защитить ирландских граждан, их рабочие места, гарантировать непрерывный доступ ко всем услугам в социальной сфере на территории острова". Меры, предусмотренные правительством, в первую очередь касаются поддержания свободного режима передвижения граждан, товаров и услуг через границу с Северной Ирландией (выходящей из ЕС в составе Соединенного королевства 29 марта).