ՔԿՀ-ներում 1303 դատապարտյալներից 10-ը հացադուլ են իրականացնում. Արդարադատության նախարարը պատգամավորներին թվեր է ներկայացրել
ՔԿՀ-ներում 1303 դատապարտյալներից 10-ը հացադուլ են իրականացնում.
Արդարադատության նախարարը պատգամավորներին թվեր է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում պատգամավորների հետ աշխատանքային քննարկման ընթացքում թվային տվյալներ է ներկայացրել քրեակատարողական հիմնարկներում կալանավորների ու դատապարտյալների վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ փետրվարի 22-ին նախարարն Ազգային ժողով է եկել հանձնաժողովի հրավերով:
«Կառավարությունն իր առջև դեռևս մայիս ամսին խնդիր էր դրել լուծել քրեակատարողական հիմնարկների գերծանրաբեռնվածության խնդիրը, մինչև համաներում իրականացնելն այդ խնդիրն արդեն չկար: Մենք ՔԿՀ-ներում կարող ենք պահել 5300-ի չափ կալանավոր: Այսօր 2266-ի չափ դատապարտյալ և կալանավոր կա քրեակատարողական հիմնարկներում, որոնցից 963-ը՝ կալանավոր, 1303-ը՝ դատապարտյալ: Այս պահին 10 դատապարտյալ հացադուլ է իրականացնում»,- ասաց Զեյնալյանը:
Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ Էրեբունի-Երեւանի 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու նպատակը ՔԿՀ-ների գերծանրաբեռնվածությունը թոթափելը չի եղել:

Десять из 1303 осужденных объявили в пенитенциарных учреждениях голодовку: министр юстиции представляет парламентариям цифры
Десять из 1303 осужденных объявили в пенитенциарных учреждениях голодовку: министр
юстиции представляет парламентариям цифры
Министр юстиции Республики Армения Артак Зейналян в ходе рабочей дискуссии с депутатами Постоянной комиссии Национального Собрания по защите прав человека и связям с общественностью представил численные данные о задержанных и осужденных в пенитенциарных учреждениях.
Как сообщает «Арменпресс», 22 февраля министр прибыл в Национальное Собрание по приглашению комиссии.
«В мае правительство поставило перед собой задачу решить проблему перегрузки пенитенциарных учреждений до тех пор, пока вопрос об амнистии не будет реализован. Мы можем содержать в тюрьмах 5300 заключенных. Сегодня в тюрьмах содержится 2266 осужденных и заключенных, в том числе 963 заключенных, 1303 осужденных. В настоящее время 10 осужденных объявили голодовку », - сказал Зейналян.
Артак Зейналян отметил, что целью объявления амнистии по уголовным делам по случаю 2800-летия Эребуни-Еревана и 100-летия провозглашения независимости Первой Республики Армения не было облегчение пенитенциарных учреждений.