Զարուհի Բաթոյանը հանդիպում է ունեցել «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության տնօրենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը հանդիպում է ունեցել «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության տնօրեն Ժիրայր Էդիլյանի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանդիպման ընթացքում Ժիրայր Էդիլյանը նշել է, որ «Վորլդ Վիժն»-ի գերագույն նպատակն է Հայաստանը դարձնել հույսով և արժանապատվությամբ ապրող երեխաների և երիտասարդների օրրան։ «Այսօր մենք հաճելիորեն զարմացած ենք՝ տեսնելով, որ ձեր ղեկավարությամբ կառույցը որդեգրել է նույն նպատակները և դրանց հասնելու ճիշտ ուղիները»,- ասել է նա:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպությանը Հայաստանում երեխաների իրավունքների պաշտպանության և հատկապես ներառման գործընթացում ունեցած ներդրման համար, ինչը թույլ է տալիս առավել վստահ քայլեր ձեռնարկել՝ առաջ գնալու և փոփոխությունները համակարգային դարձնելու համար:
«Կարծում եմ, որ պետության հիմնական գործառույթներից մեկն էլ ոլորտում եղած լավագույն փորձը գտնելը և այն համակարգային փոփոխությունների հիմք դարձնելն է: Այս իմաստով «Վորլդ Վիժն»-ի փորձը կարող է լավագույն օրինակ դառնալ՝ այդ հիմքի վրա պետական մոտեցումներ ձևավորելու հարցում»,- ասել է նախարարը:
Նա տեղեկացրել է, որ նախարարությունն աշխատում է ապաինստիտուցիոնալացման նոր ռազմավարության մշակման ուղղությամբ, որը զգալիորեն տարբերվելու է  նախորդ կառավարության բեռնաթափման ծրագրից: Ըստ ռազմավարության՝ ապաինստիտուցիոնալացումը պետք է իրականացվի՝ երեխային կենսաբանական կամ խնամատար ընտանիքներ վերադարձնելու և նրա համար համայնքում համապատասխան սոցիալական ծառայություններ ապահովելու միջոցով: Այս իմաստով սերտ համագործակցություն է անհրաժեշտ հատկապես ՏԻՄ-երի հետ:
Ժիրայր Էդիլյանը նշել է, որ «Վորլդ Վիժն»-ն աշխատում է Հայաստանի 6 մարզերում և մայրաքաղաք Երևանում, ծառայություններ մատուցելով 200-ից ավելի համայնքների համար։ Կազմակերպության հովանավորության ծրագրերում գրանցված է շուրջ 35 000 երեխա.
«Լիովին կիսելով ձեր մոտեցումները և նաև պատկերացնելով բոլոր մարտահրավերները, որոնք կարող են առաջանալ՝ այս նպատակի իրագործման ճանապարհին, կարող եմ ասել, որ մենք և մեր գործընկեր կազմակերպությունները պատրաստ են աջակցել նախարարության բոլոր ծրագրերին, որոնք ուղղված կլինեն երեխային ընտանիք, համայնք վերադարձնելուն»,- ասել է նա:
Հանդիպման ընթացքում նախարարն անդրադարձել է նաև ընթացիկ ծրագրերին: Նա տեղեկացրել է, որ աշխատանքներ են տարվում սոցիալական աջակցության համակարգի վերանայման և նոր մոդելի մշակման ուղղությամբ, որն ավելի հասցեական և անձակենտրոն կլինի.
«Մեզ համար սկզբունքային է նաև աշխատանքի, զբաղվածության քաջալերումը, սակայն մարդը չպետք է անմիջապես զրկվի նպաստից՝ աշխատանքի անցնելուց հետո: Պետք է փորձենք նպաստառու-զբաղված անցումը հնարավորինս անցնցում իրականացնել»,- ասել է նա:
Զարուհի Բաթոյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ փոփոխության է ենթարկվել հասարակական կազմակերպություններին և հիմնադրամներին պետության կողմից աջակցության տրամադրման կարգը: Այսուհետ բոլոր գործընթացներն իրականացվելու են մրցութային կարգով: Սրա հիմնական նպատակը հավակնորդների համար հավասար հնարավորությունների ստեղծումն է, ինչպես նաև՝ մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացումը.
«Մենք հասկանում ենք, որ տեխնիկական խնդիրներ լինելու են, բայց նաև գիտենք, որ խնդիրները լուծելով պետք է առաջ գնալ: Այս գործընթացը թույլ կտա ոչ միայն բարելավել մատուցվող ծառայությունների որակը, այլև վստահ լինել, որ համայնքներում կլինեն երեխաներին անհրաժեշտ ծառայությունները մատուցող կազմակերպություններ»,- ասել է նախարարը:

Заруи Батоян встретилaсь с директором World Vision Armenia
Министр труда и социальных вопросов Армении Заруи Батоян встретилась с директором World Vision Armenia Жирайром Эдиляном. Как сообщили «Арменпресс» в департаменте по связям с общественностью Министерства труда и социальных вопросов Республики Армения, ходе встречи Жирайр Эдилян отметил, что конечная цель World Vision - сделать Армению колыбелью достойной жизни для детей и молодежи. «Сегодня мы приятно удивлены, увидев, что под вашим руководством организация приняла те же цели и правильные пути их достижения», - сказал он.
Министр поблагодарила World Vision Armenia за ее вклад в дело защиты прав детей в Армении, особенно в процесс интеграции, который позволяет более уверенными шагами двигаться вперед и вносить системные изменения.
«Я думаю, что одной из основных функций государства является поиск лучшего опыта в этой области и создание основы для системных изменений. В этом смысле опыт World Vision может стать лучшим примером построения государственных подходов на этой основе», - сказала министр.
Она сообщила, что министерство работает над разработкой новой стратегии деинституционализации, которая будет значительно отличаться от предыдущей правительственной программы. Согласно стратегии, децентрализация должна осуществляться путем возвращения ребенка в биологические или приемные семьи и предоставления соответствующих социальных услуг общине. В этом смысле необходимо тесное сотрудничество, особенно с органами местного самоуправления.
Жирайр Эдилян отметил, что World Vision работает более чем в 6 регионах  Армении и в Ереване, предоставляя услуги более чем 200 общинам. Около 35 000 детей зарегистрированы в спонсорских программах организации.
«Полностью разделяя ваши взгляды и представляя все проблемы, которые могут возникнуть на пути к достижению этой цели, я могу сказать, что мы и наши партнерские организации готовы поддержать все программы услуг, которые будут направлены на возвращение ребенка в семью и в сообщество», - сказал он.
В ходе встречи министр также коснулась текущих программ. Она сказала, что ведется работа по пересмотру системы социальной помощи и разработке новой модели, которая будет более целенаправленной и личностной.
«Для нас также важно работать и поощрять занятость, но человека не следует сразу же лишать пособий после поступления на работу. Мы должны постараться сделать переход от состояния бенефициара к занятости по возможности гладким», - сказала она.
Заруи Батоян сообщила, что, в соответствии с решением правительства Республики Армения, порядок государственной поддержки неправительственных организаций и фондов изменен. Отныне все процессы будут проходить на конкурсной основе. Его главная цель - создать равные возможности для кандидатов, а также улучшить качество предоставляемых услуг.
«Мы понимаем, что будут технические проблемы, но мы также знаем, что, решая проблемы, мы должны двигаться вперед. Этот процесс не только улучшит качество предоставляемых услуг, но и быть увереным в том, что в общинах будут организации, предоставляющие детям необходимые услуги», - сказала министр.