Քննարկվում է Թուրքմենստանում Հայաստանի առևտրի տան բացման հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքմենստանում ՀՀ դեսպան Գառնիկ Բադալյանը փետրվարի 21-ին հանդիպել է Թուրքմենստանի ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Բատըր Բազարովի (Batyr Bazarow) հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԳՆ-ի լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, 2019թ. կեսին Աշխաբադում կայանալիք հայ-թուրքմենական միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի նախապատրաստական աշխատանքների համատեքստում քննարկվել է դրա օրակարգի ֆինանսատնտեսական հատվածում ներառվելիք հարցերի շրջանակը:
Անդրադարձ է կատարվել Թուրքմենստանում Հայաստանի առևտրի տան բացման հնարավորությանը, թուրքմենական շուկայում հայկական կապիտալով ընկերությունների ներգրավման հեռանկարներին և երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման և առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացման անհրաժեշտությունը և պայմանավորվել են հետագայում ևս շարունակել ոլորտային համագործակցությունը:

Обсуждается возможность открытия Армянского торгового дома в Туркменистане
Посол Армении в Туркменистане Гарник Бадалян 21 февраля встретился с министром финансов и экономики Туркменистана Батыром Базаровым (Batyr Bazarow).
Как сообщили «Арменпресс» в управлении средств массовой информации и общественной дипломатии Министерства иностранных дел Республики Армения, в рамках подготовки к девятому заседанию армяно-туркменской межправительственной экономической комиссии, которое состоится в Ашхабаде в середине года, обсуждался круг вопросов, которые должны быть включены в финансово-экономический сектор повестки дня.
Они также затронули вопросы возможности открытия Армянского торгового дома в Туркменистане, перспектив привлечения компаний с армянским капиталом на туркменский рынок и другие, представляющие взаимный интерес в двусторонних экономических отношениях вопросы.
Собеседники отметили важность активизации экономических отношений между двумя странами и увеличения товарооборота, а также договорились продолжить отраслевое сотрудничество в будущем.