Սիրիայում Հայաստանի հումանիտար առաքելությունն աջակցություն է այնտեղ ապրող հայերին. ՌԴ դաշնային խորհրդի անդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում Հայաստանի մարդասիրական առաքելության իրականացումը դա աջակցություն է Սիրիայում է ապրող հայ համայնքին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին փետրվարի 21-ին տեսակապի ընթացքում ասաց Ռուսաստանի Դաշնության դաշնային խորհրդի անդամ, իրավագիտության և տնտեսական գիտությունների թեկնածու, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ, հատուկ ծառայությունների գնդապետ Իգոր Մորոզովը:
«Մենք ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քայլը, որն ընդունել է մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու Ռուսաստանի կոչը: Այդ քայլն աջակցություն չի Ռուսաստանին , թեև դա մեզ համար շատ կարևոր է, երբ ՀԱՊԿ-ի և ԱՊՀ-ի անդամ երկրները աջակցում են մեր արտաքին քաղաքական միջոցառումները, այլ աջակցություն է Սիրիայում ապրող հայերին, և մենք այդ քայլի համար շնորհակալ ենք»,- ասաց Մորոզովը:
Նա նշեց, որ ներկայումս Ռուսաստանը Սիրիայում մարդասիրական առաքելության հարցում մեծ բեռ է կրում և կոչ է անում բոլոր դաշնակիցներին ու գործընկերներին ցուցաբերել օգնություն Սիրիայի ժողովրդին:
«Հայ ժողովուրդը ավանդական և պատմական կապ ունի Սիրիայի հետ, ուստի այն,որ Հայաստանի սակրավորների ու բժիշկների աջակցող խումբը գտնվում է Սիրիայում` մեծագույն գործ է սիրիացիների և հայ ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունների աջակցության հարցում»,- ընդգծեց Մորոզովը:

Гуманитарная миссия Армении в Сирии является помощью проживающей там армянской общине: член СФ ФС РФ
Гуманитарная миссия Армении в Сирии является помощью проживающей там армянской
общине: член СФ ФС РФ
Гуманитарная миссия Армении в Сирии является помощью проживающей там армянской общине. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе видеомоста сказал член Совета Федерации Федерального собрания Российской Федерации, кандидат юридических наук, кандидат экономических наук, член-корреспондент Российской академии естественных наук, полковник спецслужб запаса Игорь Морозов.
«Мы приветствуем шаг правительства Армении, принявшего российский призыв об оказании гуманитарной помощи Сирии. Этот шаг не является поддержкой России, хотя для нас очень важно, что государства-члены ОДКБ и СНГ поддерживают нашу внешнюю политику. Это помощь проживающим в Сирии армянам, и мы благодарны за этот шаг», - сказал Морозов.
Он отметил, что в настоящее время Россия несет большое бремя гуманитарной миссии в Сирии, и призывает всех союзников и партнеров оказать помощь сирийскому народу.
«У армянского народа есть традиционная и историческая связь с Сирией, поэтому тот факт, что команда армянских саперов и врачей в Сирии является большой поддержкой для дружеских отношений между сирийским и армянским народами», - подчеркнул Морозов.