Սիրիայում Հայաստանի հումանիտար առաքելությունն աջակցություն է այնտեղ ապրող հայերին. ՌԴ դաշնային խորհրդի անդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում Հայաստանի մարդասիրական առաքելության իրականացումը դա աջակցություն է Սիրիայում է ապրող հայ համայնքին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին փետրվարի 21-ին տեսակապի ընթացքում ասաց Ռուսաստանի Դաշնության դաշնային խորհրդի անդամ, իրավագիտության և տնտեսական գիտությունների թեկնածու, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ, հատուկ ծառայությունների գնդապետ Իգոր Մորոզովը:
«Մենք ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քայլը, որն ընդունել է մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու Ռուսաստանի կոչը: Այդ քայլն աջակցություն չի Ռուսաստանին , թեև դա մեզ համար շատ կարևոր է, երբ ՀԱՊԿ-ի և ԱՊՀ-ի անդամ երկրները աջակցում են մեր արտաքին քաղաքական միջոցառումները, այլ աջակցություն է Սիրիայում ապրող հայերին, և մենք այդ քայլի համար շնորհակալ ենք»,- ասաց Մորոզովը:
Նա նշեց, որ ներկայումս Ռուսաստանը Սիրիայում մարդասիրական առաքելության հարցում մեծ բեռ է կրում և կոչ է անում բոլոր դաշնակիցներին ու գործընկերներին ցուցաբերել օգնություն Սիրիայի ժողովրդին:
«Հայ ժողովուրդը ավանդական և պատմական կապ ունի Սիրիայի հետ, ուստի այն,որ Հայաստանի սակրավորների ու բժիշկների աջակցող խումբը գտնվում է Սիրիայում` մեծագույն գործ է սիրիացիների և հայ ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունների աջակցության հարցում»,- ընդգծեց Մորոզովը:

Humanitarian mission of Armenia in Syria is an aid to local Armenians - Member of RF Federation Council
Humanitarian mission of Armenia in Syria is an aid to local Armenians - Member of RF
Federation Council
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. The humanitarian mission of Armenia in Syria is an aid to the Armenians in Syria, ARMENPRESS reports Member of the Russia’s Federation Council, Corresponding Member of the Russian Academy of Natural Sciences, Colonel of Special Services Igor Morozov said on February 21.
“We welcome the step of the Government of the Republic of Armenia, that responded to the call of Russia to provide humanitarian aid. This is not a support to Russia, though it’s very important for us when the CSTO and CIS member states support our foreign policy initiatives, but it’s rather a support to the Armenians living in Syria and we are thankful for that step”, Morozov said.
He added that currently Russia has a heavy burden of humanitarian mission on its shoulders in Syria and calls on all allies and partners to provide assistance to the Syrian people.
The member of RF Federation Council noted that the Armenian people have traditional and historical links with Syria and the fact that the group of Armenian de-miners and doctors is in Syria is a great step in terms of deepening the friendly relations between the Armenian and Syrian peoples.
A group consisting of humanitarian de-miners, doctors and Armenian specialists ensuring their safety, a total of 83 people, departed for Syria’s Aleppo on February 8 aimed at providing professional humanitarian support to the Syrian people.