Brexit-ի վերաբերյալ նոր քաղաքական հռչակագիրը կընդունվի ԵՄ-ի մարտի 21-22-ի գագաթնաժողովում. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության եւ Մեծ Բրիտանիայի ապագա հարաբերությունների վերաբերյալ համատեղ քաղաքական հռչակագրի տեքստը, որը թույլ կտա Իռլանդիայի հետ Միացյալ Թագավորության սահմանի վիճելի հարցի լուծում գտնել, պաշտոնապես հավանության կարժանանա ԵՄ-ի գագաթնաժողովում, որը տեղի կունենա մարտի 21-22-ին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 21-ին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԵՄ-ի դիվանագետների:
Գործակալության տեղեկությունների համաձայն, Եվրամիությունը մինչեւ փետրվարի 28-ը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյին կներկայացնի նոր փաստաթղթի ընդհանուր դրույթները, որն անվանում են «զուգահեռ հռչակագիր» կամ «մեկնաբանությունների գործիք» «բեքստոպի»՝ պաշտպանական մեխանիզմի վերաբերյալ, որը կոչված Է թույլ չտալ սահմանի հայտնվելը Իռլանդիա կղզում:
Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Ժոզեպ Բորելը փետրվարի 20-ին Bloomberg գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել Է, որ ԵՄ-ի հետ Մեծ Բրիտանիայի ապագա հարաբերությունների վերաբերյալ նոր համատեղ քաղաքական հռչակագիրը մշակման գործընթացում Է: Նա ընդգծել Է, որ Brexit-ի մասին պայմանագիրը վերանայման ենթակա չԷ, սակայն այն կարելի Է մեկնաբանել կամ լրացնել այնպիսի ձեւակերպումներով, որոնք կարող են բավարարել Եվրամիությանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: новая политическая декларация по Brexit будет принята на саммите ЕС 21-22 марта
Текст совместной политической декларации между Евросоюзом (ЕС) и Великобританией о будущих отношениях, которая позволит найти решение по спорному вопросу границы Соединенного Королевства с Ирландией, будет формально одобрен на саммите ЕС, который пройдет 21-22 марта. Как передает Арменпресс, об этом сообщило в четверг агентство Reuters со ссылкой на дипломатов ЕС.
По сведениям агентства, Евросоюз до 28 февраля предоставит премьер-министру Великобритании Терезе Мэй общие положения по новому документу, который называют "параллельной декларацией" или "интерпретационным инструментом" по "бэкстопу" - защитному механизму, призванному не допустить появления границы на острове Ирландия.
В среду глава МИД Испании Жозеп Боррель заявил в интервью агентству Bloomberg, что новая совместная политическая декларация о будущих отношениях Великобритании с ЕС находится в процессе разработки. Он подчеркнул, что договор о Brexit пересмотру не подлежит, однако его можно будет интерпретировать или дополнить формулировками, которые могут удовлетворить Евросоюз.