Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորումը մնում Է ԵԱՀԿ-ի գլխավոր գերակայությունը. գլխավոր քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի արեւելքում հակամարտության խաղաղ կարգավորումը մնում Է ԵԱՀԿ-ի գլխավոր գերակայությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 21-ին հայտարարել Է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերը:
«Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորումը մնում Է ԵԱՀԿ-ի գլխավոր գերակայությունը: ԵԱՀԿ-ն շարունակում Է օժանդակել ապաԷսկալացմանը տեղերում եւ պաշտպանում Է հակամարտությունից խաղաղ դուրս գալուն ուղղված ջանքերը»,- ասել Է Գրեմինգերը՝ ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանում, որը փետրվարի 21-22-ին անցկացվում Է Վիեննայում:
Նա նշել Է, որ անհանգստացած Է կողմերի միջեւ աճող անվստահությունից, որն սպառնալիքի տակ Է դնում Մինսկի համաձայնությունների իրականացումը, որոնք «շարունակում են մնալ խաղաղության տանող՝ այսօրվա դրությամբ լավագույն եւ փաստորեն միակ ճանապարհը»:
«Ազովի ծովի եւ Կերչի նեղուցի շուրջ տիրող լարվածությունը խորապես անհանգստացնում Է մեզ»,-հավելել Է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Генсек ОБСЕ назвал основной приоритет в разрешении украинского конфликта
Мирное разрешение конфликта на востоке Украины остаётся основным приоритетом ОБСЕ. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил в четверг генсек организации Томас .
"Мирное разрешение украинского конфликта остаётся основным приоритетом ОБСЕ. ОБСЕ продолжает содействовать деэскалации на местах и поддерживает усилия по мирному выходу из конфликта", - заявил Гремингер, выступая на зимней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ, которая проходит 21-22 февраля в Вене.
Он отметил, что обеспокоен растущим недоверием между сторонами, ставящим под угрозу осуществление минских соглашений, которые "продолжают оставаться лучшим и фактически единственным на сегодня путём к миру".
"Напряжённость вокруг Азовского моря и Керченского пролива глубоко волнует нас", - добавил генсек организации.