Գիտնականներն աղիներում մանրԷների վտանգավոր մուտացիաներից խուսափելու միջոց են նշել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինացի հետազոտողները պարզել են, որ սննդաբաժնում գործածվող ճարպոտ կերակրի բաժնի առավելագույն նվազեցումը կօգնի խուսափել աղիներում մանրԷների մուտացիաներից, որոնք կապված են շաքարախտի, ինչպես նաեւ երկարաժամկետ հեռանկարում սիրտ-անոթային հիվանդությունների հետ, ներառյալ ինսուլտը: Նրանց գիտական աշխատությունը հրապարակվել Է Gut հանդեսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Փորձագետների խոսքով՝ ճարպոտ սնունդը հանգեցնում Է աղիների միկրոֆլորայի խախտման, «օգտակար» մանրԷների մուտացիայի եւ հետագայում նյութափոխանակության խախտման:
Ճարպերն Էներգիայի կարեւորագույն աղբյուր են մարդու օրգանիզմում: Ճարպերի օրական պահանջը հիմնականում կազմում Է կալորիաների ընդհանուր թվի 25 – 30 տոկոսը: Սննդաբաժնում այդ օրգանական միացությունների պակասը նույնպես կարող Է առողջության հետ կապված խնդիրների հանգեցնել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые назвали способ избежать опасных мутаций бактерий в кишечнике
Максимальное снижение доли потребляемой жирной пищи в рационе питания поможет избежать мутаций бактерий в кишечнике, связанных с диабетом, а также в долгосрочной перспективе с сердечно-сосудистыми заболеваниями, включая инсульт, выяснили китайские исследователи. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, их научная работа опубликована в журнале Gut.
По словам экспертов, жирная пища приводит к нарушении микрофлоры кишечника, мутации "полезных" бактерий и в последствии к нарушению обмена веществ,
Жиры являются важнейшим источником энергии в организме человека. Суточная потребность в жирах в основном составляет 25-30 процентов от общего числа калорий. Недостаток этих органических соединений в рационе питания также может привести к проблемам со здоровьем.